אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תפנית ביחסי הסחר? האיחוד האירופי וארה"ב בהסכם יבוא חדש - של לובסטרים צילום: CGTN

תפנית ביחסי הסחר? האיחוד האירופי וארה"ב בהסכם יבוא חדש - של לובסטרים

הנציבות האירופית תסיר מכסיה על יבוא לובסטרים מארה"ב ב-5 השנים הבאות; בתמורה, האמריקאים יחתכו 50% ממכסיהם על יבוא מוצרים כדוגמת ערכות כוסות מקריסטל; מדובר בקיצוצים ראשונים בין השתיים לאחר 20 שנה; בפברואר 2020 הגדיל טראמפ את המכסים על יבוא כלי תעופה ל-15%, כשהסובלת העיקרית היא איירבוס - באיחוד מקווים כי תימצא הדרך לביטול מכסים אלה

24.08.2020, 17:30 | נועם לנדמן
אופטימיות משותפת: הנציבות האירופית (הרשות המבצעת של הגוש) הסכימה להסיר את המכסים על יבוא לובסטרים קפואים וחיים מארה"ב למשך חמש השנים הבאות – ובכוונה שהמגמה תימשך באופן קבוע. גם בארה"ב וגם בגוש מאוחדים בדעה כי המיני-עסקה הזו עשויה למתן את המתיחות בנושא הסחר בין השתיים – מתיחות שהתגברה מאז החל עידן טראמפ. 

קראו עוד בכלכליסט

יחד עם זאת, ההסכמה על הדיל החדש טרם התקבלה בשאר המוסדות האירופיים הנחשבים, אך הוא נחשב למבורך בתעשיית הלובסטרים האמריקאית שנאלצה להתמודד עם תקופה קשה של מלחמת סחר מול בייג'ינג, ומעט מכירות לאיחוד האירופי, שהחליט לעשות הסכם רחב ב-2017 עם קנדה, כתחליף לארה"ב.

לובסטרים, צילום: CGTN לובסטרים | צילום: CGTN לובסטרים, צילום: CGTN

בתמורה לצעד האירופי, ארה"ב תחתוך ב-50% מכסים על יבוא מספר מוצרים אליה מהגוש, בין היתר על ארוחות מבושלות וערכות כוסות מקריסטל. 

בהיבט רחב יותר, הצדדים פתחו כאן אפשרות להרחבת הסכמי סחר נוספים מול ארה"ב: בהודעה משותפת של נציגי שני הצדדים – נציג הסחר האמריקאי רוברט לייטיזר ומקבילו האירופאי פיל הוגאן, אמרו כי "באמצעות צמצום המכסים בעסקה זו אנו מוכיחים כי כוונתנו היא להמשיך לעסקאות נוספות בינינו שיכללו סחר חופשי והוגן יותר". שתי הישויות דיווחו כי מדובר בקיצוץ ראשון במכסים ביניהן לאחר 20 שנה.

בין הצעדים הכלכליים המשמעותיים ביותר עד כה מצד האמריקאים כלפי הגוש מאז נבחר טראמפ לנשיאות - המצביעים על התקררות ביחסים: ב-2018 אישר ממשל טראמפ הטלת מכסים על יבוא פלדה ואלומיניום, ובאוקטובר 2019 אישר הנשיא מכסים בגובה 25% על מוצרים אחרים כגון גבינה ויין.

לאחרונה אישר הממשל את הותרת המכסים על יצרנית המטוסים הגדולה באירופה, איירבוס – על 15%, לאחר שהעלה את המכסים מ-10% בפברואר השנה. על כן, הוגאן ציין כי ההסכם החדש עשוי לסלול את הדרך גם להסכם סחר חדש בנושא יבוא מטוסים מאירופה לארה"ב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות