אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שר החינוך גלנט: "לא יהיה שינוי במתווה החזרה ללימודים" צילום מסך: לע"מ

שר החינוך גלנט: "לא יהיה שינוי במתווה החזרה ללימודים"

גלנט הבהיר שהסמכות לפתיחת שנת הלימודים נמצאת בידיו ובידי שר הבריאות בלבד. "כל מי שאומר דברים אחרים אומר שלא בסמכות". לדבריו, הסיכום שאליו הגיע עם גורמי הבריאות בראשות פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו קובע שמתווה הלימודים יישאר בעינו

24.08.2020, 18:09 | שחר אילן

שר החינוך יואב גלנט אמר שהסיכום שאליו הגיע עם גורמי הבריאות בראשות פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו קובע שמתווה הלימודים יישאר בעינו. במסגרת מתווה זה גני הילדם וכיתות א'-ב' ילמדו בהרכב מלא בכיתות, כיתות ג'-ד' ילמדו בקפסולות של שתי כיתות וכיתות ה'-יב' ילמדו במתוה שמשלב למידה מרחוק ויומיים בשבוע או יותר בבית הספר. לקראת תחילת שנת הלימודים בשבוע הבא תעשה הערכת מצב לגבי כיתות התיכון בערים אדומות. כלומר אין כוונה שכיתות ה'-ו' ילמדו שבוע שלם בבתי הספר.

גלנט הבהיר שהסמכות לגבי פתיחת שנת הלימודים נמצאת בידיו ובידי שר הבריאות בלבד. "כל מי שאומר דברים אחרים אומר שלא בסמכות". בתגובה לשאלות על ההתחייבות שנתן המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו לוועדת החינוך לבדוק מחדש אפשרות שכיתות ה'-ו' ילמדו בבתי הספר אמר גלנט: "יש אנשים שכששואלים אותם נכנסים ללחץ ומהססים. כל מי שאומר דברים אחרים אומר על דעת עצמו".

קראו עוד בכלכליסט

ועדת הקורונה וועדת החינוך של הכנסת המשיכו היום את הלחץ לאפשר גם לכיתות 'ה-ו' ללמוד בבתי הספר. יו"ר ועדת הקורונה ח"כ יפעת שאשא ביטון אמרה ש"להשאיר את תלמידי ה' -ו' בבית זה פשע, זה לוותר עליהם, ואני עוד לא מדברת על כיתות ז' עד יב'. תקומו אתם אנשי החינוך, ותגידו לאנשי הבריאות - עד כאן!". יו"ר ועדת החינוך ח"כ רם שפע אמר ש"המחיר שהילדים והילדות שלנו עומדים לשלם הוא כבד מאוד . אנחנו נדאג להמשיך את המאבק הזה כדי לוודא שלא תהיה פגיעה בילדים".

בתוך כך, מאשים גלנט כי אחוז הזכאות לבגרות בחמש השנים האחרונות נמצא בסטגנציה ועולה רק אחוז בשנה. גלנט הטיל את האחריות לכך על רמת הפיקוח המאוד גדולה של משרד החינוך וחופש הפעולה המועט של המנהלים שמנוון את יכולת הפעולה שלהם. הוא הודיע שינהיג מהפכה של גמישות למנהלים שתבוא לידי ביטוי בין היתר בהעברת תקציבים לשימוש על פי החלטתם.

 

גלנט אמר את הדברים בתדרוך עיתונאים לרגל פרסום התמונה החינוכית לשנת 2019. התמונה החינוכית היא אוסף של נתונים על בתי הספר שהנהיג שר החינוך לשעבר נפתלי בנט כדי להפסיק את מדידת בתי הספר רק לפי הזכאות לבגרות. גלנט בחר להתייחס בדיוק לשנות כהונתו של בנט, שנחשב ליריב העיקרי של הליכוד בבחירות הבאות. בתשובה לשאלה בעניין זה אמר ש"אני לא מעביר ביקורת על איש, אבל הנתונים מדברים בעד עצמם".

מבחן בגרות (ארכיון), צילום: יובל חן מבחן בגרות (ארכיון) | צילום: יובל חן מבחן בגרות (ארכיון), צילום: יובל חן

לדברי גלנט, "לאורך חמש שנים אחרונות יש שינוי מזערי בשיעור הזכאים, עלייה שנתית ממוצעת של אחוז ופחות מזה. נתוני השנים האחרונות מצביעים על 30% שלא זכאים לבגרות. הנתונים מאוד מדאיגים". יצוין שבפועל המצב גרוע יותר כי הזכאות נמדדת לא מקרב מחזור בני ה-18 אלא מקרב הלומדים בכיתות י"ב שמגישות לבגרות. ממילא הנתונים אינם כוללים נושרים ואת רוב החרדים.

גלנט אמר עוד, "הכוונה שלי היא להוביל שינוי של ניהול אחר של עצמאות ניהולית ופדגוגית. יש קבעון בניהול. אנחנו לא נותנים למנהלים סמכויות ומשאבים ומנוונים את היכולת שלהם לפעול. יש נתק גדול מאוד בין המטה לשטח. לפעמים המנהלים מקבלים הוראות סותרות מאגפים שונים במשרד. כל הדברים האלה לא סבירים". לדבריו, הכוונה שלו היא להפחית פיקוח במקומות חזקים ולהפוך את הפיקוח לגורם חונך ותומך במקומות חלשים. "כך נראה צמיחה משמעותית". בין היתר דיבר על האפשרות של הסטת מיליארד שקלים משעות לימוד לתקציב למנהלים.

שר החינוך יואב גלנט שר החינוך יואב גלנט שר החינוך יואב גלנט

התמונה החינוכית ל-2019 שפרסם היום המשרד אכן מעידה במידה רבה על קיפאון. שעור הזכאים לתעודת בגרות עומד על 69.7% דריכה במקום אחרי 69.9% ב-2018. ב-2017 עמד שעור הזכאות על 68.2%. דריכה במקום נרשמה גם בשיעור הזכאים לתעודת בגרות עם 5 יחידות מתמטיקה – 15.5%. זאת לאחר שלוש שנים של טיפוס משמעותי מ-10.4% ב-2015 ל-15.5% ב-2018. כזכור מחקר של מוסד שורש גילה שלבגרות 5 יחידות במתמטיקה השפעה גדולה ביותר על השכר העתידי. לעומת זאת, שעור הזכאים לבגרות שכוללת 5 יחידות אנגלית עלה תוך שנתיים מ-35.7% ל-39.1%.

בתחומים אחרים נרשם שיפור קל. שעור הזכאים לתעודת בגרות מצטיינת עלה מ-7.9% ב-2017 ל-8.2% ב-2018 ו-8.8% ב-2019. הנשירה מבתי הספר התיכוניים ירדה מ-1.2% בשנתיים הקודמות לאחוז בלבד. אחוז אחד מהמחברות בבגרות נפסלו, ירידה קלה מ-1.1% לפני שנה וכמו לפני שנתיים. כבר שלוש שנים עומד שעור הבחינות הבגרות שהציון שלהן שונה מאוד מהציון השנתי (אירועי שק"ד) על 1.3%. במקרים כאלה המשרד מפחית את משקל הציון השנתי בבגרות

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות