אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עורכי דינו של נתניהו למשנה ליועמ"ש: "אין בדעתו של רה"מ להתערב במינויים המשפטיים" צילום: גיל יוחנן

עורכי דינו של נתניהו למשנה ליועמ"ש: "אין בדעתו של רה"מ להתערב במינויים המשפטיים"

לפי ההסכם הקואליציוני, 100 הימים להסדרה באמצעות צוות משותף לליכוד ולכחול לבן את המינויים הבכירים שטעונים אישור ממשלה מסתיימים היום; הצוות לא הוקם ונתניהו חושש שניסנקורן יפעיל את מנגנון הבחירה הנוכחי

24.08.2020, 18:55 | משה גורלי

עורכי דינו של נתניהו הודיעו היום (ב') למשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר שאין בדעתו של ראש הממשלה להתערב במינויים המשפטיים שעומדים על הפרק.

קראו עוד בכלכליסט

בנאומו אתמול, כאשר נשאל נתניהו בעניין, הוא מיהר להעביר את הכדור לצד השני תוך מריחה בבוץ של שר המשפטים אבי ניסנקורן והיועץ המשפטי אביחי מנדלבליט. נתניהו חזר על שקר "סגירת התיק" כקומבינה בין השניים למינויו של ניסנקורן, ותהה האם ראוי שצמד "הקושרים" האלה ימנה את פרקליט המדינה.

בנימין נתניהו , צילום: גיל יוחנן בנימין נתניהו | צילום: גיל יוחנן בנימין נתניהו , צילום: גיל יוחנן

פשרת האוזר מבקשת להקפיא ל-120 ימים נוספים – הן את המינויים והן את התקציב כדי להרוויח זמן נוסף לקיומה של הממשלה הנוכחית. לגבי המינויים, מדובר היה בסעיף בהסכם הקואליציוני שקצב 100 ימים שמסתיימים היום (שני), להסדיר באמצעות צוות משותף לליכוד וכחול לבן את המינויים הבכירים שטעונים אישור ממשלה.

מדובר בשני סוגי מינויים – אלה שנבחרים בוועדת איתור (פרקליט מדינה למשל) ואלה שנבחרים בידי הממשלה ומאושרים בוועדת גולדברג (מפכ"ל משטרה למשל). פרקליט מדינה ומפכ"ל הן שתי הפונקציות החשובות ביותר שמנוהלות כעת ללא מינוי קבע.

נתניהו חושש שניסנקורן יפעיל את מנגנון הבחירה הנוכחי

הצוות לא הוקם ונתניהו חושש שניסנקורן יפעיל את מנגנון הבחירה הנוכחי. נתניהו ואנשיו חותרים למנגנון חדש שיעביר את משקל הבחירה לפוליטיקאים. לעומת זאת, ניסנקורן הודיע שלא יסכים והדגיש את חשיבותו של מנגנון בחירה מקצועי ונייטראלי שירחיק השפעה פוליטית במיוחד ממינויים רגישים במערכת אכיפת החוק על מנת לשמור את עצמאותם.

אגב, 100 ימים אלה שמסתיימים היום אומצו בפסיקת בג"ץ שאישר את כהונת נתניהו בתנאי שיוסדרו ניגודי העניינים. ואכן, היום הוגשה עתירה בעניין זה בשם 69 אזרחים הנמנים על קהיליית ההייטק, האקדמיה, החינוך והביטחון.

באמצעות עו"ד דפנה הולץ-לכנר הם דורשים מראש הממשלה נתניהו וחליפו בני גנץ לפעול בדחיפות לביצוע המינויים הבכירים בשירות הציבורי הטעונים אישור ממשלה כפי שהתחייבו בפני 11 שופטי ושופטות בג"ץ שאישרו לנאשם להקים ממשלה ובלבד שיוסדרו ניגודי העניינים שנטועים בכפל הכובעים של ראש ממשלה ונאשם.

וכדאי לשים לב למינוי מעניין שיצא היום לפועל במשרד המשפטים – עו"ד תמר פרוש מהמחלקה הפלילית נבחרה במכרז למנהלת המחלקה לעיכוב הליכים, שאחראית לטפל בכל הבקשות לעיכוב הליכים ולהכינן עם המלצה ליועץ המשפטי שאחת מסמכויותיו הוא לעכב, כלומר לבטל משפטים פליליים בהתקיים נסיבות מיוחדות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות