אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארגון הבריאות מזהיר: "טיפול החירום עליו הכריז טראמפ לא הוכח כיעיל" צילום: בלומברג

ארגון הבריאות מזהיר: "טיפול החירום עליו הכריז טראמפ לא הוכח כיעיל"

ב-WHO מזהירים כי הניסויים בטיפול בקורונה באמצעות פלזמת דם - שקיבל אמש אישור חירום מה-FDA - לא הניבו עד כה תוצאות חד משמעיות; טראמפ אמר היום כי הוא סבור ש"מניעים פוליטיים" עיכבו את האישור: "הצלחנו לשחרר את החסימה"

24.08.2020, 20:04 | שירות כלכליסט

ארגון הבריאות העולמי (WHO) הודיע הערב כי הטיפול בחולי קורונה באמצעות פלזמת דם - שקיבל אמש אישור חירום ממינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) - עדיין לא הוכח כיעיל. לפי ה-WHO, יש "מעט מאוד ראיות" לכך שמדובר בטיפול בטוח ואפקטיבי.

קראו עוד בכלכליסט

ד"ר סומאיה סוואמינאתאן, מדענית בכירה ב-WHO, אמרה היום בתדרוך לכתבים כי כיום נערכים ניסויים קליניים רבים בטיפול באמצעות פלזמת דם של אנשים שנדבקו והחלימו - ואולם רק במעטים מהם יש תוצאות, והן "אינן חד משמעיות".

גם מומחים אחרים מסכימים עם ה-WHO. האיגוד האמריקאי לביוכימיה וביולוגיה מולקולרית הודיע אתמול, בתגובה להכרזת ה-FDA, כי "הנשיא טראמפ שוב שם את המטרות הפוליטיות שלו לפני הבריאות של הציבור האמריקאי (...) טיפולים בפלזמה אינם נטולי סיכון - ועלולים להסתיים במוות".

בשבועות האחרונים האשימו גורמים בממשל טראמפ את ה-FDA בכך שהיא מעכבת טיפולים בקורונה מסיבות פוליטיות - על רקע הבחירות לנשיאות שייערכו בנובמבר.

טראמפ עצמו אמר היום כי הוא סבור ש"מניעים פוליטיים" עיכבו את אישור הטיפול בפלזמה - ואולם "הצלחנו לשחרר את החסימה". הנשיא הוסיף: "לא מדובר בעניין פוליטי, אלא בחיים ומוות".

פיתוח נוגדנים מבוססי פלזמה מחולים שהבריאו הוא הליך שמיועד לרוב לטיפול בחולים בשלב מתקדם. לא מדובר בחיסון למחלה, אלא בטיפול יקר וחד־פעמי לחולי קורונה. בין החברות המציעות טיפול כזה נמצאת קמהדע הישראלית.

טראמפ
טראמפ צילום: בלומברג

 ברקע לרוח האופטימית בשווקים בפתיחת השבוע - הודעת ה-FDA על מתן אישור חירום לטיפול בנגיף הקורונה באמצעות פלזמת דם של חולים שכבר נדבקו והחלימו. זהו טיפול שנמצא עדיין בשלב נסיוני אך לפי הערכות בשווקים, התקווה המחודשת למציאת טיפול יעיל היא שעומדת מאחורי הפתיחה הירוקה של שבוע המסחר בעולם.

מינהל המזון והתרופות האמריקני (ה-FDA) אישר שימוש בפלזמת הדם בקרב חולים שהחלימו מקורונה, יממה לאחר שהנשיא דונלד טראמפ האשים את הסוכנות בכך שהכשילה את הפעלת החיסונים נגד הנגיף מסיבות פוליטיות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות