אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התלמידים וההורים יצטרכו להסתפק בקרב פוליטי צילום: שאול גולן עדינה ולמן דוברות הכנסת

התלמידים וההורים יצטרכו להסתפק בקרב פוליטי

שנת הלימודים טרם החלה, וכבר חברי הקואליציה הפכו אותה לאירוע פוליטי נפיץ. אחרי שיו"ר ועדת החינוך רם שפע מכחול לבן סירב לאשר את תשלומי ההורים, שר החינוך יואב גלנט יצא נגדו למתקפה. גלנט: "מהלך ציני". שפע: "התנהלות לא מקצועית"

25.08.2020, 08:02 | שחר אילן

יו"ר ועדת החינוך של הכנסת ומשרד החינוך בעימות חזיתי סביב פתיחת שנת הלימודים. אם הבלגן שחוגג סביב החזרה ללימודים לא הספיק, כעת מצטרפת אליו גם מלחמה בין יו"ר הוועדה רם שפע לבין אנשי משרד החינוך, סביב סוגיית תשלומי ההורים.

קראו עוד בכלכליסט

שפע מסרב לאשר את תשלומי ההורים למערכת החינוך, בטענה כי מבקשים ההורים נדרשים לשלם על פעולות שאי אפשר לבצע בתקופת הקורונה כמו סל תרבות, טיולים שנתיים ומסיבות. במשרד מאשימים אותו כי בכך הוא מטרפד מפעלים חברתיים חשובים, התלויים בתשלומי ההורים, כמו ארוחה חמה לילדים במצוקה והשאלת ספרים. שפע בתגובה מאשים את המשרד בשקרים ופוליטיקה צינית.

מימין: שר החינוך יואב גלנט ויו"ר ועדת החינוך רם שפע. אווירת קרב, צילום: שאול גולן עדינה ולמן דוברות הכנסת מימין: שר החינוך יואב גלנט ויו"ר ועדת החינוך רם שפע. אווירת קרב | צילום: שאול גולן עדינה ולמן דוברות הכנסת מימין: שר החינוך יואב גלנט ויו"ר ועדת החינוך רם שפע. אווירת קרב, צילום: שאול גולן עדינה ולמן דוברות הכנסת

גלנט תקף אתמול את שפע. "זה מהלך פוליטי ציני של יו"ר הוועדה על מנת לזכות במחיאות כפיים מההורים. ועדת החינוך מחפשת סיבה לריב מטעמים פוליטיים על חשבון ציבור ההורים", אמר.

שפע אמר: "התביישתי לראות שמשרד החינוך הוציא הודעה רשמית לעיתונות, רוויה בפייק ניוז והאשמות אישיות ושקריות נגדי ונגד חברי הוועדה, שאין בה התייחסות מקצועית ורצינית, אלא רק פוליטיקה צינית". לדבריו, "במקום להודות ביושר שהם מסרבים להפחית את תשלומי ההורים לבתי הספר בנסיבות הקורונה, השר ואנשיו משקרים בריש גלי ומתעקשים להשתמש בהורים כתעודת ביטוח של התקציב המשרדי שלהם. בכל פעם שהשר נדרש לקחת אחריות על המשרד שלו - הוא זורק אותה לאחרים".

זה אינו העימות הראשון בין השניים. לפני כשבועיים, גלנט הורה לאנשיו להחרים את הישיבה הראשונה שקיימה הוועדה בנושא היערכות לפתיחת שנת הלימודים.

אישור תשלומי ההורים הוא אחת הסמכויות המעשיות היחידות של ועדת החינוך. השנה, הוועדה מסרבת לעשות זאת. בדיון לפני שבועיים טענו חברי הוועדה כי מבקשים מההורים לשלם על פעולות שאי אפשר לבצע בתקופת הקורונה כמו סל תרבות, טיולים שנתיים ומסיבות, וכן תקפו את ההיקף הגדול של התשלומים על תוכנית לימודים נוספות (תל"ן).

על רקע זה, המשרד הגיש בשבוע שעבר מתווה שכלל קיצוצים גדולים בתל"ן וצמצומים סמליים בתשלומים האחרים. ההקלה העיקרית שיזם היא הפחתת התשלומים על תל"ן לשלוש שעות לכל היותר - וזו צפויה לחסוך 500‑700 שקל למשפחה בשנה.

במסגרת המתווה החדש גם הופחתה עלות התשלום למסיבות ל־50%, לאור החלטת גלנט לקיים טקסי סיום בלבד, ללא מסיבות. אלא שמדובר בהחלטה כמעט חסרת משמעות, שכן המסיבות צפויות להתקיים בלי קשר למשרד החינוך - והעלות כולה תושת על ההורים. בוועדת החינוך דורשים שהמשרד גם יסבסד תשלומים מתקציבו. מדובר בדרישה בעייתית בתקופת משבר תקציבי, שבו בקושי נמצא כסף למימון תוכניות לנוער נושר ולפריפריה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות