אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסכם השלום עם האמירויות יספק רוח גבית להנפקה של צים צילום: אריאל ורהפטיג

הסכם השלום עם האמירויות יספק רוח גבית להנפקה של צים

חברת הספנות מקווה לשיתופי פעולה עם חברות ספנות גדולות, בהן חברת הטרמינלים של איחוד האמירויות. בצים מקווים לשווי של מעל מיליארד דולר

25.08.2020, 08:06 | גולן חזני

אם וכאשר יחל הרוד שואו להנפקת חברת הספנות צים בבורסת ניו יורק או לונדון, צפוי הסכם השלום של ישראל עם איחוד האמירויות לתפוס חלק לא מבוטל בו. זאת, בשל העובדה שנמל דובאי מהווה מרכז לוגיסטי ענק בקנה מידה בינלאומי.

קראו עוד בכלכליסט

צים פעילה בנמל זה בשנים האחרונות, אבל באופן חשאי. השלום עם האמירויות צפוי להעלות את הפעילות הזו על פסים גלויים ולהאיץ אותה. בחברה מקווים שהדבר יביא לשיתופי פעולה עם חברות ספנות גדולות ושחברות בינלאומיות יחתמו על הסכמים עם צים.

אונייה של צים בנמל חיפה, צילום: רון סולומון אונייה של צים בנמל חיפה | צילום: רון סולומון אונייה של צים בנמל חיפה, צילום: רון סולומון

עד עתה, העובדה שצים הנה חברה ישראלית הפריעה לא אחת לעסקיה, משום שהיו חברות בינלאומיות שחששו לפעול עימה בצורה בולטת.

חברת הטרמינלים של איחוד האמירויות — DP WORLD נחשבת לאחת הגדולות בעולם. החברה מפעילה 82 טרמינלים ב־40 מדינות ובעלת יכולת שינוע של 70־80 מיליון מכולות בשנה.

לצים קשר טוב עם החברה והיא עשויה לסייע לה בפריסת קווים חדשים דרך המפרץ הפרסי לאפריקה ומערב הודו. החברה מדובאי מתעניינת גם בטכנולוגיות שצים מפתחת, אשר מאפשרות מעקב אחר תכולת מכולות.

צים ביצעה בשנים האחרונות, תחת אלי גליקמן המנכ"ל, מהלכים משמעותיים לפיתוח טכנולוגי של ניהול מערכות שיווק, סייבר ועוד, שעשויים לבוא לביטוי גם בתוצאות החברה. השווי של מיליארד דולר עבור חברה שכבר עמדה בפני פשיטת רגל והגיעה לשני הסדרי חוב, הפתיע את שוק ההון ומניית קנון טיפסה ב־8% בפתיחת המסחר בוול סטריט.

קנון שבשליטת עידן עופר, מחזיקה ב־32% ממניות צים. עם זאת, סביב החברה טוענים שהשווי שאליו היא שואפת הוא מעל מיליארד דולר. עתה נותר לראות אם אחרי שהחלה פעמיים מהלך דומה בעבר, תסיים החברה את המהלך ותנפיק. אפשרות אחרת היא מיזוג עם חברה בינלאומית גדולה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות