אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המירוץ לחיסון: "תוצאות מבטיחות" בניסוי מצומצם בקרב מבוגרים צילום: אי אף פי גטי אימג'ס

המירוץ לחיסון: "תוצאות מבטיחות" בניסוי מצומצם בקרב מבוגרים

הבדיקה האמורה של מודרנה התבצעה בקרב 10 מבוגרים בגילאים שבין 56 ל-71 ועשרה נוספים מעל גיל 71; המשתתפים קיבלו שתי מנות חיסון של 100 מיקרוגרם, בהפרש של 28 יום; בקרב המשתתפים התפתחו הנוגדנים אשר לפי הנחת החוקרים חיוניים לבניית חסינות נגד הנגיף; כמה מהמשתתפים דיווחו על עייפות, כאבי ראש, התקררות וכאב באזור ההזרקה

26.08.2020, 18:27 | שירות כלכליסט

חברת מודרנה מודיעה היום כי החיסון שלה הראה "תוצאות מבטיחות" בשלב ראשוני של הניסוי המתקדם, ובקרב אנשים מבוגרים. המניה מזנקת ב-6.5%. 

קראו עוד בכלכליסט

הבדיקה האמורה התבצעה בקרב 10 מבוגרים בגילאים שבין 56 ל-71 ו-10 נוספים מעל גיל 71. המשתתפים קיבלו שתי מנות חיסון של 100 מיקרוגרם, בהפרש של 28 יום. 

חיסון נסיוני של מודרנה - לקורונה, צילום: אי אף פי גטי אימג חיסון נסיוני של מודרנה - לקורונה | צילום: אי אף פי גטי אימג'ס חיסון נסיוני של מודרנה - לקורונה, צילום: אי אף פי גטי אימג

בקרב המשתתפים התפתחו הנוגדנים אשר לפי הנחת החוקרים חיוניים לבניית חסינות נגד הנגיף – כך גם התפתחו תאי T המשפרים את ההגנה החיסונית. הנתונים הללו שהוציאה מודרנה עדיין לא פורסמו באף כתב עת מדעי.

רמת הנוגדנים שיוצרו בנסיינים היתה גבוהה מזו של חולים שהחלימו מקורונה. בנוסף, החומר נספג ללא בעיות ולא עורר תופעות לוואי מהותיות בקרב המשתתפים.

ד"ר טל זקס, המדען הראשי במודרנה , צילום: Youtube / Moderna ד"ר טל זקס, המדען הראשי במודרנה | צילום: Youtube / Moderna ד"ר טל זקס, המדען הראשי במודרנה , צילום: Youtube / Moderna

כמה מהמשתתפים דיווחו על עייפות, כאבי ראש, התקררות וכאב באזור ההזרקה, אך לדברי החברה במרבית המקרים הסימפטומים הללו חלפו תוך יומיים.

מודרנה היא אחת החברות שהחיסון שלהן נמצא בשלב המתקדם ביותר של הניסוי הקליני – שלב 3. בשלב זה ישתתפו בסך הכול כ-30 אלף איש והוא האחרון לפני הגשה לאישור ה-FDA, במקרה של הצלחה.

חברת התרופות מודרנה - מטה קיימברידג חברת התרופות מודרנה - מטה קיימברידג' מסצ'וסטס ארה"ב | צילום: רויטרס חברת התרופות מודרנה - מטה קיימברידג

בסך הכול יש כ-170 חיסונים עליהם עובדים בימים אלה רחבי העולם. החברות שנמצאות בשלב המתקדם ביותר, בדומה למודרנה האמריקאית, הן פייזר האמריקאית, אסטרזנקה הבריטית (בשיתוף אוניבסיטת אוקספורד) וסינווק הסינית.

לפני שבועיים מודרנה חתמה על הסכם למכירת 100 מיליון מנות חיסון לקורונה לממשל ארה"ב תמורת 1.525 מיליארד דולר. ההסכם כלל אופציה למכירת 400 מיליון מנות נוספות. מניית מודרנה זינקה ב-11.3% במסחר המאוחר בנאסד"ק בעקבות הדיווח על ההסכם.

טל זקס הישראלי שמכהן כמדען הראשי של חברת הביומד מכר בחודשים האחרונים מניות בעשרות מיליוני דולרים, כך דווח בסוף יולי. זקס הוא לא היחיד שנוקט בגישה זו. בכירי החברה מכרו כבר קרוב ל200 מיליון דולר ובהם גם מנכל מודרנה סטפן בנסל ונשיא החברה סטיבן הודג׳. אם כי גם לאחר מימושים אלה הם נותרו עם אחזקות משמעותיות במניות מודרנה שנסחרת כעת בשווי של 30 מיליארד דולר.

כמה ימים קודם, חברת התרופות דיווחה היום כי קיבלה מענק נוסף, של 472 מיליון דולר מרשות המחקר והפיתוח הביו-רפואית בארה"ב, שמטרתו לתמוך בפיתוח החיסון של החברה לנגיף הקורונה. יצרנית התרופות דיווחה כי המימון הנוסף יתמוך בשלב המאוחר של הפיתוח הקליני של החיסון שלה, כולל ניסוי שלב 3. באפריל השנה דיווחה החברה על מענק של 483 מיליון דולר מהממשל האמריקאי. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות