אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מי יקבלו 700 מיליון שקל שהוקצו לחסרי ביטחון תזונתי צילום: עמית שעל

דעה

מי יקבלו 700 מיליון שקל שהוקצו לחסרי ביטחון תזונתי

100 אלף משפחות של רעבים הן מבחינת ש"ס ואריה דרעי שקופות. אם הם יחלקו את 700 מיליון השקלים של תקציב הביטחון התזונתי דרך הארנונה, המשפחות האלו לא יראו אגורה, אבל כמעט כל האברכים יקבלו

26.08.2020, 19:46 | שחר אילן
אסור להתבלבל, 700 מיליון השקל שסידר לעצמו שר הפנים אריה דרעי כביכול לחלוקה לביטחון תזונתי מיועדים בעיקר לביטחון הכלכלי של אברכים. דרעי שואף לחלק את הכסף למי שמקבל הנחה בארנונה. מדובר בהנחה שמזוהה עם משפחות חרדיות כמעט כמו קצבאות האברך. הסיבה היא שהקריטריון המרכזי להנחה הוא הכנסה לנפש ללא חובת עבודה והוא תפור לממדי משפחות האברכים שלרובם הכנסות מעטות ומשפחות מרובות ילדים.

קראו עוד בכלכליסט

את ה-700 מיליון שקל דרעי השיג באמצע יולי, באחד מסיבובי העברות התקציב הקודמים. הוא כלל לא הסתיר את העובדה שהוא מייעד את הכסף לאברכים כשדיבר על אוכלוסיות שמקבלות מלגות. הרעיון הוא שכל משפחה תקבל כרטיסי מזון בשווי כ-500 שקל לחודש במשך עשרה חודשים.

ילדים שחיים במצוקה (ארכיון), צילום: זהר שחר ילדים שחיים במצוקה (ארכיון) | צילום: זהר שחר ילדים שחיים במצוקה (ארכיון), צילום: זהר שחר

כדי להבין עד כמה מדובר בהעדפה מגזרית אפשר לצטט את ראש עיריית ביתר עילית מאיר רובינשטיין שמספר שוב ושוב ש-80% מהמשפחות בעירו מקבלו הנחות בארנונה. במשך כחודש וחצי עיכב האוצר את הכספים בטענה שהחלוקה לפי הארנונה יוצרת אפליה מגזרית, אלא שהערב התנתה ש"ס את תמיכתה בהעברת תקציבי החינוך לפתיחת שנת הלימודים בסעיף שיקבע ששר הפנים יקבע איך יחלקו את 700 המיליון והקואליציה שילמה מס העברת תקציבים על חשבון הרעבים.

הבעיה איננה שהאברכים יקבלו, לפחות העניים הרבים שביניהם. להיפך, הם צריכים לקבל. הבעיה היא שרוב הרעבים לא יקבלו. ההערכה היא שיש כ-160 אלף משפחות רעבות במצב של חוסר ביטחון תזונתי חמור. כרגע רק 11 אלף מתוכן מקבלות סיוע. שר העבודה והרווחה איציק שמולי ביקש לקבל רק 250 מיליון מה-700 עבורן. הוא חשף את העובדה שמתוך ה-11 אלף משפחות, 60% כלל לא מקבלות הנחות בארנונה כי הן לא יודעות למצות זכויות. בהנחה הסבירה מאוד שזה היחס בכל המשפחות הרעבות הרי שדרעי ישאיר קרוב למאה אלף משפחות רעבות.

תקציבים לביטחון תזונתי יש לחלק על פי קריטריונים של רעב ולא פי הנחות בארנונה. הרעיון שדווקא ש"ס תקפח כל כך הרבה רעבים הוא מאוד מוזר. כנראה שגם מבחינתה יש אנשים שקופים. צריך להביא בחשבון שדרעי עלול לגרום לשתי תוצאות שהוא לא צפה.

אחת היא שעמותות חברתיות יחלו ברישום המוני של משפחות עניות להנחות בארנונה. זה יהיה מאוד חיובי מבחינת המשפחות והצדק החברתי אבל לא יועיל לרשויות המקומיות בתקופת הקורונה. בכל מקרה כדאי שהעמותות יתחילו בכך בכל מקרה. התוצאה השנייה היא שכנראה תוגש עתירה לבג"ץ וזו עלולה לעכב חודשים את ההקצבות שלדרעי כל כך חשוב לחלק. כי אם גם דרעי חושב שאפשר לחלק הקצבות לפי קריטריונים כאילו שווים, יכול להיות ששופטי בג"ץ יקבעו שכל הרעבים שווים. זאת, גם אם במקרה ערבים או רוסים או אתיופים ובניגוד לציבור החרדי הם לא כל כך מאורגנים בתחום בקשת הנחה בארנונה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות