אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רק אם תהרוג את העסק שלך תקבל עזרה

דעה

רק אם תהרוג את העסק שלך תקבל עזרה

מישהו חייב להגיד בקול רם להוגי תוכניות העזרה לעצמאים שהם יוצרים מצב מסוכן מאוד: ההודעות על מענקי עזרה לעצמאים מגיעות עם כותרות בומבסטיות, רק שאחר כך מגיעות האותיות הקטנות שיצרו מצב אבסורדי לפיו לרוב העצמאים לא תוענק עזרה כלכלית

28.08.2020, 07:23 | לילך ספיר

העלמת הכנסות או לעבוד בשחור היא לא דבר שמדברים עליו חופשי. למען האמת ובניגוד לתדמית לא נתקלתי בשיחות על זה בין עצמאים בכלל. ואצהיר מראש: אני וכל מי שאני מכירה לא עבריינים ולא רוצים להיות עבריינים אבל מישהו חייב להגיד בקול רם להוגי תוכניות העזרה לעצמאים שהם יוצרים מצב מסוכן מאוד.

קראו עוד בכלכליסט

הודעות על מענקי עזרה לעצמאים מגיעות עם כותרות בומבסטיות. אחרי ההצהרות מגיעות האותיות הקטנות. אם זה לא היה עצוב הייתי אומרת: ״כן, אבל...״ כפי שהשרישו בנו המוכשרים מתוכנית הסאטירה ״גב האומה״.

מסעדה ריקה בחיפה, צילום: אלעד גרשגורן מסעדה ריקה בחיפה | צילום: אלעד גרשגורן מסעדה ריקה בחיפה, צילום: אלעד גרשגורן

רוב העצמאים לא יזכו להנות מהסיוע הכלכלי כיוון שהוא מיועד ל-2 סוגי עצמאים:

1. אילו שהחליטו לסגור ולהצטרף לעובדים שלהם בחל״ת על החוף לשנה.

2. עצמאים שמוכנים להיות עבריינים ולהעלים הכנסות כדי להתאים את עצמם לתנאי הכניסה לתוכניות הכלכליות. כל תוכניות העזרה היום מממשלת ישראל ניתנות רק בתנאי שההכנסות שלך ירדו לפחות ב-40% ביחס לשנה שלפני.

גם אין מה לדבר על עזרה בארנונה, חלק מהתוכנית השלישית המובטחת. למה חיכינו לה? הרי בבית אנחנו משלמים ארנונה כמה מאות שקלים לחודש. אבל הארנונה העסקית גבוהה פי עשרה (!) מארנונה ביתית. גם פה נכון לשאול למה לחייב עסק פי עשרה על אותו מטר מרובע ועל אותם שירותים אם לא פחות? 

עלותה של ארנונה עסקית היא בין אלפי שקלים לחודש, לעשרות אלפי שקלים לחודש. מובן למה חיכינו לעזרה הזו ולפני שבוע באיחור רב נולדה התוכנית. עזרה של כמעט ביטול מלא של הארנונה - (95%). כך שאם תוכניות העזרה של האוצר הן כמו להיכנס לג'ינס שקטן עליך בשתי מידות, אז העזרה של הארנונה היא כמו להיכנס לג'ינס שקטן עליך ב-3 מידות.

עצמאים רבים מבינים שלמרות שהם מפסידים כסף ולמרות שכדאי למדינה שהם יישארו פתוחים - בשביל לקבל עזרה ואפילו קטנה מאחת משלוש התוכניות הן יצטרכו להרזות. לא להרזות בהוצאות. אנחנו מתבקשים להרזות בהכנסות. הדיאטה הכי יעילה להרזיה זה להפסיק לאכול. כמו תוכניות העזרה האחרות - אם תהרוג את העסק שלך תקבל עזרה.

ואם אתה רוצה לעבוד? ומותר לך לעבוד? וכדאי למדינה שתעבוד? תקבל הנחה רק אם ירדת ב-60%!!!! תוכנית הארנונה של דרעי שמה על שולחן הדיונים תפילה אחת: ״אלוהים בבקשה שלא תכנס לי עוד עבודה החודש״.

קחו לדוגמא מסעדה קטנה שבאוגוסט שנה שעברה מכרה אוכל במאה אלף שקל. במהלך חודש אוגוסט השנה היא הגיעה ל-40 אלף הכנסות. היא אומנם מפסידה בוודאות, אבל המדינה תשתתף איתה בהפסדים והארנונה תבוטל והבעלים עצמו יקבל רשת ביטחון מהמדינה והוא יוכל לשרוד.

ואז מגיע לקוח נוסף. מאד רוצה לשבת לסעוד עם משפחתו ולשלם 500 שקל. מצוין לא? לא בישראל. כי ה-500 שקל האלו יגרמו לביטול העזרה בארנונה והוא ישלם ארנונה מלאה של 5,000 שקל. עכשיו כץ את דרעי, תסבירו אתם לבעל המסעדה מה לעשות?

אופציה אחת זה לסגור את המסעדה נניח לשבועיים כדי לעמוד בתנאי העזרה. נכון שאם יסגור לשבועיים הממשלה תשלם לעובדיו שבחל"ת הרבה יותר כסף ותשלם לבעל המסעדה הרבה יותר פיצויים, והמדינה לא תקבל 17% מע"מ מכל לקוח נוסף. כלכלית ממש עדיף למדינה שתישאר פתוח, אבל לך ממש עדיף לא לקבל את הלקוח הזה. אם תקבל - תפסיד יותר ולבד.

בסיפור הייתה מסעדה אחת. מה אם מאה עצמאים מתפללים עכשיו לא לקבל עוד עבודה? מה אם אלף עצמאים הפסיקו לענות למיילים עם הצעות מחיר? אנחנו לא מטומטמים - אנחנו יודעים שיכולנו לקחת את העבודה הזו בשחור ולקבל עזרה מהתוכנית. אבל אנחנו אנשים ישרים. באמת אזרחים צריכים לחשוב פעמיים אם לרצות לעבוד?!

הנה בפשטות שני תיקונים לתוכניות כדי שנוכל לעבוד ולדעת שיש לנו עזרה אם הפסדנו:

תתקנו את התוכנית הכלכלית שתתחיל מ-25% ויהיה פיצוי קטן למי שהפסיד קצת. תוסיפו מדרגה לארנונה שעל הפסדים של 25%-59% העסקים ישלמו חצי ארנונה. כי חצי ארנונה עדיף לכם מכלום. ולנו חצי זו עזרה!

ולמה העזרה צריכה להתחיל ב-25% ? כי ממשלת ישראל הגדירה ובצדק שעסקים מפסידים מירידה של 25% ומעלה. לא אני אמרתי.

ואל תנפנפו אותנו בתקציב מוגבל! אם תעשו את החישוב ברצינות: לכמה עסקים תתנו רק 50% הנחה במקום 100% כי הם החליטו להישאר פתוחים. כמה דמי אבטלה חסכתם כי העסק נשאר פתוח והעסיק עובדים. כמה הכנסות ממע"מ תקבלו כי העסק נשאר פתוח. - תגלו שבאותו תקציב זה אפשרי.

לסיום אומר רק זאת: חלקנו אומנם חילונים אבל כולנו חרדים למדינת ישראל. יכולנו לשבת בשקט ולהחליט כל אחד מה נכון לו - אולי לסגור לשנה ולחיות על חשבון הפיצויים זו אופציה לא רעה לאדם הפרטי. אבל למדינה זה רע מאוד ולנו אכפת מהמדינה וגם אכפת לנו מהילדים שלנו שבתכלס הם אלה שיצטרכו לשלם את המחיר המיותר הזה.

לילך ספיר היא הבעלים של פיקוק, מיניבר ושחקי, וראש מטה המאבק של איגוד המסעדות

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות