אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכנסת אישרה להקפיא הגבלת רישיונות נהיגה בהוצאה לפועל צילום: באדיבות דוברות רשות האכיפה והגבייה

הכנסת אישרה להקפיא הגבלת רישיונות נהיגה בהוצאה לפועל

לידיעת עשרות אלפי נהגים חייבים, הוראת השעה שאושרה תקפה לחצי שנה בה לא יוטלו הגבלות חדשות על קבלת, החזקת או חידוש רישיון נהיגה, בעקבות משבר הקורונה; הגבלות קיימות של זוכים על חייבים מלהחזיק רישיון נהיגה יוקפאו גם כן עד ל-27 בפברואר 2021; התיקון לא יחול על מי שתוקף רישיונו פג

27.08.2020, 12:24 | ליטל דוברוביצקי

לידיעת עשרות אלפי נהגים חייבים: הכנסת אישרה הקפאת הגבלת רישיונות נהיגה בהוצאה לפועל למשך 6 חודשים בעקבות משבר הקורונה. מליאת הכנסת אישרה אתמול (ד') הוראת שעה לפיה במשך 6 חודשים לא יוטלו הגבלות חדשות על קבלת, החזקת או חידוש רישיון נהיגה.

קראו עוד בכלכליסט

הגבלות שהוטלו לפני תחילתו של חוק זה ולא נכנסו לתוקף יהיו בטלות. הזוכה (הגורם לו החייב חייב כספים-ל.ד) יהיה רשאי להגיש בקשה חדשה להטלת ההגבלה על רשיונו של החייב עם תום תקופת תוקפו של חוק זה. עוד נקבע, כי הגבלה תלויה ועומדת על חייב מלהחזיק רישיון נהיגה תוקפא למשך 6 חודשים עד ל-27 בפברואר 2021. עם תום תקופת תוקפו של החוק, ההגבלה כאמור תשוב לתוקפה.

לשכת הוצאה לפועל, צילום: באדיבות דוברות רשות האכיפה והגבייה לשכת הוצאה לפועל | צילום: באדיבות דוברות רשות האכיפה והגבייה לשכת הוצאה לפועל, צילום: באדיבות דוברות רשות האכיפה והגבייה

ח"כ חמד עמאר אמר אתמול ליו"ר ועדת החוקה, חוק ומשפט, יעקב אשר כי "יש הרבה הורים שרוצים להסיע את הילדים שלהם לבתי הספר, ואנחנו, כמחוקקים, במצב הנוכחי לא רוצים שייסעו בתחבורה הציבורית. כמה שפחות שייסעו בתחבורה הציבורית – זה חשוב לנו. נוכל להחזיר הרבה אנשים למעגל העבודה במצב הנוכחי, כי יש הרבה אנשים שהעבודה שלהם היא נהיגה, והרישיון בשבילם הוא הפרנסה. אם הם יחזרו לעבוד עכשיו, בששת החודשים האלה וינצלו אותם, הם יוכלו להחזיר את החובות שלהם ולעשות הסדר תשלומים. אנחנו נותנים כאן פתרון לכ-198 אלף פסולי נהיגה".

ח"כ שלמה קרעי אמר אתמול בדיון כי" הצעת החוק שעומדת לפנינו חשובה מאין כמותה; היא בשורה גדולה – בפרט לחייבים מהפריפריה. חייבים מהפריפריה, בפרט בתקופה הזאת של הקורונה, כשאנחנו דורשים מאזרחי ישראל למעט בהתקהלויות, למעט לנסוע בתחבורה ציבורית, החוק הזה שבא לפנינו ושנאשר אותו תכף בקריאה שנייה ושלישית, הוא חוק חשוב מאין כמותו. נכון, לא הצלחנו לטפל בכל אותם 200,000 שלולי רישיון בהוצאה לפועל. יש עדיין כ-13,000 איש שעדיין יצטרכו לבוא לרשם ולקבל את הסרת המגבלה מכיוון שכבר פג תוקף הרישיון שלהם".

לצמצם את התפשטות הקורונה

בדברי ההסבר להצעת החוק שהינה מיזוג של הצעה ממשלתית וחמש הצעות פרטיות שהגישו חברי הכנסת, נאמר, כי מדינות רבות בעולם, ובהן ישראל, נקטו צעדים מרחיקי לכת כדי לצמצם את התפשטות מחלת הקורונה, ובין היתר, במטרה לשמור על ריחוק חברתי, הוטלו בחודשים האחרונים גם מגבלות שונות על שירותי התחבורה ציבורית ועל הנוסעים בה, החל מהגבלת מספר הנוסעים באמצעי התחבורה השונים, דרך צמצום שעות הפעילות, ועד השבתה כללית של שירותי התחבורה הציבורית לפרקי זמן מוגדרים.

הגבלות אלה, מטבע הדברים, מצמצמות באופן ממשי את יכולתם של אנשים להתנייד ממקום למקום, ועקב כך פוגעות ביכולתם של אנשים להגיע למקומות עבודתם ולצרוך שירותים חיוניים. הקלה על החייבים בהוצאה לפועל להתנייד בתקופה זו תסייע לשמירה על בריאות החייבים והציבור ותעניק לחייבים גמישות גדולה יותר במציאת תעסוקה. יודגש, כי תיקון החוק לא יחול על כל אלה שתוקף רישיונם פג והם נדרשים לחדשו.

במהלך ישיבת המליאה קראו חברי הכנסת לנצל את התקופה שבה מוקפאות הגבלות רישיונות הנהיגה ולהגיע להסדרים בהוצאה לפועל לתשלום חובם.

יובהר כי מכיוון שקיימת אי ודאות לגבי אופן ההתפתחות של נגיף הקורונה וההגבלות שיידרשו לצורך ההתמודדות עמו, הוסמך שר המשפטים להאריך בצו, באישור וועדת החוקה חוק ומשפט של הכנסת, את תקופת תוקפו של החוק המוצע בתקופה נוספת עד ל- 30 ביוני 2021, ובלבד שבעת ההארכה חל מצב החירום כתוצאה מנגיף הקורונה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות