אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יו"ר הוועדה למינוי דירקטורים: אם אבנר חושב שיש פגמים בהליך - הוא יכול לפנות לביהמ"ש צילום: יאיר שגיא

בלעדי לכלכליסט

יו"ר הוועדה למינוי דירקטורים: אם אבנר חושב שיש פגמים בהליך - הוא יכול לפנות לביהמ"ש

השופט בדימוס משה גל טוען כי דוד אבנר, דירקטור בבנק שהיה חבר בוועדה והתפטר במחאה על התנהלותה לפני שסיימה את עבודת בחירת המועמדים לדירקטוריון, "העלה את טענותיו אחרי שלא התקבלה עמדתו". בנוסף הוא מבהיר: "לבנק ישראל ולנגיד אין שום קשר למועמדים ולשאלה על מי יומלץ"

27.08.2020, 14:34 | נעמי צורף וגולן חזני

אתמול (ד') נחשפה בכלכליסט הדרמה שהתחוללה בשבוע שעבר בוועדה למינוי דירקטורים בבנק הפועלים, במסגרתה דוד אבנר, דירקטור בבנק שהיה חבר בוועדה, התפטר במחאה לפני שסיימה את עבודת בחירת המועמדים לדירקטוריון ביניהם סטנלי פישר. לכלכליסט נודע כי התפטרותו של אבנר נעשתה על רקע טענות שהעלה כנגד התנהלותה של הוועדה. אבנר סיים את תפקידו בוועדה ב־16 באוגוסט, כאשר חודש וחצי קודם לכן סיים את תפקידו בוועדה יו”ר בנק הפועלים ראובן קרופיק, לאחר שמונה לתפקיד היו"ר הזמני של הבנק.

קראו עוד בכלכליסט

השופט בדימוס משה גל, צילום: יאיר שגיא השופט בדימוס משה גל | צילום: יאיר שגיא השופט בדימוס משה גל, צילום: יאיר שגיא

כעת טוען השופט בדימוס משה גל, יו"ר הועדה למינוי דירקטורים בבנק הפועלים בראיון לכלכליסט ש"אם לבנק היה חשוב שיהיה עוד נציג שלו הוא היה צריך לומר לנו. אף אחת מהטענות של אבנר לא עלתה עד לסיום. אבנר העלה את הטענה אחרי שלא התקבלה עמדתו".

למה לא מיניתם נציג אחר מטעם הבנק בוועדה במקום קרופיק?

"ברגע שקרופיק התפטר כבר היינו באמצע התהליך. החוק מסדיר מה קורה במקרה כזה ומאפשר דיון בהרכב חסר בשל אילוצי לוח הזמנים. יש לנו גם חוות דעת משפטית בנושא. הוועדה חייבת לסיים את פעולתה כמה שיותר מהר ויש לוח זמנים מוגדר לכל שלב בתהליך. בנק הפועלים לא ביקש למנות מועמד במקום קרופיק. לבנק יש אילוצים להספיק לקיים את האסיפה הכללית בזמן, והתארכות התהליך הייתה פוגעת בתהליך שלו. לא הועלתה שום טענה על התהליך, לא מצד הבנק ולא מצד דוד אבנר עד לסיום התהליך".

לבנק ישראל היתה נגיעה למועמדים? מי מבנק ישראל היה מעורב במינוי והאם מישהו שם ראה את רשימת המועמדים?

"לבנק ישראל ולנגיד אין שום קשר למועמדים ולשאלה על מי יומלץ. ההחלטות הן של הוועדה בלבד והבנק לא מתייעץ בדבר, פרט לבדיקה אם המועמד אינו פסול במונחי מהימנות. אנחנו ועדה בלתי תלויה לחלוטין".

במכתב שפרסם הבוקר טען אבנר כי "הוועדה פעלה בחטא, ותוך הפרת כללי הגינות ושוויון אלמנטריים, תיאמו עמדות מאחורי גבי בלי לתת לי הזדמנות להתייחס. הם הפכו את הדיון לחותמת גומי".

דוד אבנר, צילום: אבישג שאר ישוב דוד אבנר | צילום: אבישג שאר ישוב דוד אבנר, צילום: אבישג שאר ישוב

האם אכן היה תיאום בין חברי הוועדה?

"נפגשנו בישיבה מסויימת שבה התראיין סטנלי פישר, ודוד נתן ציון נמוך בצורה קיצונית שגרמה לכך שסטנלי לא היה ראשון. הייתי בהלם, זה מבחינתי משהו שהוא חריג ויוצא דופן. לקראת הישיבה הבאה אורית קורן שוחחה איתי. אין מניעה שחברי ועדה ישוחחו ביניהם. זה מותר גם מבחינה חוקית. היא טענה שלא נכון משפטית, שמועמד שהרוב חושב שהוא המתאים לא ייבחר. החוק קובע שיבחר מי שזוכה לתמיכה מרוב חברי הועדה".

אבנר טוען שעברתם על כללים שאתם הצבתם.

"הכלל הוא שהרוב קובע. הוא יכול לפנות לבית משפט אם הוא חושב שיש פגמים בהליך".

היה מתח מול נציגי הבנק?

"לא. עד לישיבה האחרונה לא".

מה גרם לדוד לדרג את פישר בציון 2 מתוך 5?

"בסיבוב הראשון הוא נתן את מלוא נקודות, בשני נתן 2. הוא טען שזה בגלל הראיון שהיה בין שני השלבים, ולא הרשים אותו. הראיון לטעמי היה יוצא מהכלל".

יעצת לדוד אבנר להתפטר?

"לא יעצתי לדוד אבנר להתפטר. אמרתי לו משפט לא נעים והוא התפטר".

לא צורם לך שהבחירה היתה רק של נציגי ציבור?

"היה צורם לי יותר אם הבחירה הייתה מתקבלת לפי עמדה של יחיד. לחברי הבנק יש פוזיציה, החוק מתייחס לכך ונותן יותר משקל לנציגי הציבור. הקול שלי כיו"ר שווה שני קולות במקרה של שוויון".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות