אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המפגינים בתל אביב צעדו והודו למשטרה: "בירושלים מרביצים" צילום: מוטי קמחי

המפגינים בתל אביב צעדו והודו למשטרה: "בירושלים מרביצים"

כ-1,000 מפגינים צעדו בתל אביב ללא אישור מהמשטרה במחאה נגד ראש הממשלה והודו לשוטרים שלא ניסו לפזרם: "אפשרו לנהל את המפגן הדמוקרטי". גם בחיפה הפגינו

27.08.2020, 23:14 | ynet
ארגוני המחאה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו העתיקו את ההפגנה מרחוב בלפור שבירושלים לתל אביב, וכ-1,000 מפגינים צעדו בעיר ללא אישור מהמשטרה. מאות שוטרים ממחוז תל אביב, בהם שוטרי סיור, יס"מ ובלשים, התפרסו באזור בכוחות מתוגברים וכרזו למפגינים להתפזר - אך לא הפעילו נגדם כוח.

 

כתוצאה מהצעדה נחסם לזמן קצר צומת עזריאלי, ולפני כן גם רחוב אבן גבירול במקטע שבין רחוב ארלוזורוב לרחוב ז'בוטינסקי. השוטרים חסמו למפגינים את המעבר לנתיבי איילון ולרחובות נוספים בתל אביב. מוקדם יותר הבהירו במשטרה שלא יאפשרו למפגינים לקיים תהלוכה שתחרוג מחוץ לגבולות הכיכר, אך מלבד החסימות השוטרים לא פעלו נגד הצעדה.

 

מטעם אנשי מחאת הדגלים השחורים נמסר בתום ההפגנה: "במיוחד בערב מאתגר זה, אנו רוצים להודות למשטרת תל אביב על ניהול האירוע, לשוטרים ולשוטרות המסורים שאפשרו למפגן הדמוקרטי להתנהל כסדרו. גם בחיפה משטרת ישראל ניהלה זה השבוע השלישי ברציפות צעדה בצורה מופתית. אנו מצפים ממשטרת ירושלים לנהל את האירוע באותה צורה בשבת הקרובה".

 

גם בקבוצת "אמהות נגד אלימות", שחברותיה נוהגות לעטות ווסטים צהובים ולחצוץ בין השוטרים למפגינים בירושלים, הודו לשוטרים בצעדה: "תודה שאתם שומרים עלינו ומלווים את הצעדה באנושיות. זו המשטרה שאנחנו רוצים לראות בבלפור. זו משטרה שמאבטחת אותנו, לא משטרה שנלחמת בנו".

 

אל ההפגנה בתל אביב הגיע גם חבר הכנסת משה (בוגי) יעלון מיש עתיד-תל"ם. הוא שיבח את המשטרה על פעילותה בהפגנה. "ראיתי את השוטרים מלווים את ההפגנה והתהלוכה מכיכר רבין לקריית הממשלה. שוטרים שמבינים את תפקידם ומגנים על האזרחים ועל זכותם להפגין ולמחות. כך פועלת משטרה טובה ומקצעיות".

 , צילום: יאיר שגיא צילום: יאיר שגיא  , צילום: יאיר שגיא

 , צילום: יאיר שגיא צילום: יאיר שגיא  , צילום: יאיר שגיא

 , צילום: יאיר שגיא צילום: יאיר שגיא  , צילום: יאיר שגיא

ההפגנה בתל אביב, צילום: מוטי קמחי ההפגנה בתל אביב | צילום: מוטי קמחי ההפגנה בתל אביב, צילום: מוטי קמחי

המפגינים הניפו שלטים שבהם נכתב בין היתר: "תתפטר", "ביבי שחרר" ו"נתניהו לך". המפגינים קראו גם: "שוחד מרמה והפרת אמונים" ו"הון שלטון עולם תחתון". בשל ההפגנה נחסמו לתנועה שורת רחובות בתל אביב. המשטרה הודיעה כי כל צירי התנועה נפתחו בסופו של דבר.

 

ארגוני המחאה שהשתתפו בהפגנה הם הדגלים השחורים, אין מצב, קריים מיניסטר, צעדת המיליון, מחאת השאלטר, עובדי הקבלן, אמהות נגד אלימות, הלם תרבות וארגוני הצעירים קומי ישראל, החזית הוורדה ובעלבתים.

 

בתוך כך, כ-300 בני אדם השתתפו בהפגנת הדגלים השחורים בחיפה. המפגינים התכנסו סמוך לגן האם שבמרכז הכרמל, ומשם צעדו על שדרות נשיאי ישראל לכיוון שכונת כרמליה ובחזרה. בזמן הצעדה סגרה המשטרה את הכביש והדרכים המובילות אליו.

 

אורי עתריה שהשתתף בהפגנה בחיפה אמר כי "אני נודד בין הפגנות, מהגשרים, לירושלים, לקיסריה. היום פעם ראשונה אני בחיפה. כשהמסה תהיה מספיק גדולה ההפגנות ישפיעו, וכבר היום זה משפיע. זה גורם לביבי לחץ, זה גורם לו לעשות כל מיני טעויות. הוא לא העז ללכת עכשיו לבחירות לצערי. חלים שינויים לאט לאט - אמנם לא בקצב שהיינו שמחים לראות, אבל זה קורה".

 

אסתי כהן, שהפגינה גם היא בחיפה, אמרה כי "אני גאה למחות. ראש הממשלה שלנו מדרדר את המדינה, לוקח אותנו לתהום. הממשלה יושבת שם עם כל השרים המנותקים, וכאילו עולם כמנהגו נוהג. אנשים סובלים, זה לא חרטה, זה אמיתי. והממשלה בשלה".

 

הדגלים השחורים בתל אביב אמרו כי "דור שלם קורס תחת מגפת השחיתות של הנאשם, שבמקום לנהל את הכלכלה היה עסוק בהטבות מס לעצמו ולמשפחתו. מדינת ישראל צריכה מנהיגות שרואה את האזרחים והאזרחיות ולא את נתיב המילוט ממשפט צדק. זהו תחילתו של סוף השבוע העשירי של המחאות, שילכו ויתחזקו עד שהנאשם ישחרר את מדינת ישראל לשקם את ההריסות שהותיר אחריו".

"הרגו לנו את הפרנסה"

 

לפני שהחלו ההפגנות מסרו המארגנים כי "ביממה האחרונה עשרות ארגונים ובעלי עסקים שנפגעו מכישלון ניהול משבר הקורונה הצטרפו למאבק שלנו. זהו מאבק של כולנו. כי כולנו סובלים מהמנותקים. זהו מאבק קיומי, מאבק על המחר שלנו ועל העתיד במדינה הזו. אנחנו יוצאים הערב לרחובות כי אין לנו מה לאכול, כי הרגו לנו את הפרנסה".

 

"הצ'קים חוזרים וכרטיסי האשראי מבוטלים", הוסיפו. "אנחנו יוצאים הערב לרחובות כי אנחנו בחובות וחוזרים להורים כי אין לנו בית לגור בו. אנו מקווים שמשטרת ישראל לא תיכנע ללחצים מטעם השלטון ותאפשר לצעדה להתקיים כסדרה, כפי שהודיעה שתעשה מוקדם יותר היום, בהמשך להוראת המשנה ליועמ״ש וכפי שמצופה ממשטרה במדינה דמוקרטית".

המשטרה מצידה מסרה כי המפגינים לא הגישו בקשה לקיים את האירוע, אך בכל זאת יתאפשר להם לקיימו תוך מזעור הפגיעה בשגרת חיי התושבים, ותוך עמידה בתקנות הקורונה. עם זאת, לפי המשטרה, "לא תתאפשר קיום תהלוכה, מאחר שלא הוגשה בקשה לקיומה ולא גובשו הסכמות בעניין זה בין המארגנים למשטרה. תהלוכה שכזו, ככל שתתהווה, תהיה בלתי חוקית והמשטרה לא תאפשר קיומה". במשטרה הוסיפו כי אם תוגש בקשה לקיים תהלוכה, היא "תיבחן לגופו של עניין". בסופו של דבר, כאמור, המשטרה אפשרה למפגינים לצעוד.

בתוך כך, תנועות המחאה קריים מיניסטר והדגלים השחורים הגישו עתירה לבג"ץ שבה דרשו להרחיק מההפגנות את סגן ניצב ניסו גואטה, שתועד מכה מפגינים בבלפור, עד תום חקירתו במח"ש. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות