אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"תנאי האחסון של החיסונים לקורונה שמפתחות פייזר ומודרנה יקשו מאוד על הפצתם לציבור" צילום: אי אף פי גטי אימג'ס

"תנאי האחסון של החיסונים לקורונה שמפתחות פייזר ומודרנה יקשו מאוד על הפצתם לציבור"

החיסונים שמפתחות שתי החברות בנפרד מחייבים אחסון בטמפרטורות של עד מינוס 70; "תנאים אלה יהפכו את המשימה של מרפאות קהילתיות ובתי מרקחת מקומיים לקשה ביותר"

27.08.2020, 22:06 | שירות כלכליסט

החיסון לקורונה שמפתחת מודרנה, כמו גם זה שמפתחות פייזר וביונטק, זקוק לתנאי אחסון קפדניים - דבר העלול לפגוע בהפצתם לציבור הרחב.

קראו עוד בכלכליסט

מודרנה הודיעה היום למרכז לבקרת מחלות ולוועדה המייעצת בנושא חיסונים בארה"ב, כי mRNA-1273, החיסון שהיא מפתחת, דורש אחסון בטמפרטורה של מינוס 4 מעלות פרנהייט (מינוס 20 מעלות צלזיוס), וניתן לשמור אותו במקרר בטמפרטורה של עד 7.7 מעלות צלזיוס עד שבעה ימים.

החיסונים שמפתחות במשותף פייזר וביונטק, BN1162b2 and BNT162b2, דורשים אחסון בטמפרטורה של מינוס 94 מעלות פרנהייט (מינוס 70 מעלות צלזיוס), וגם אותו ניתן לשמור אותו במקרר בטמפרטורה של עד 7.7 מעלות צלזיוס עד שבעה ימים.

"תנאי אחסון אלה יהפכו את האחזקה בבית מרקחת למסובכת מאוד", אמרו אנליסטים ב-SVB Leerink. "מי שיכולים לעמוד בתנאים אלה הם בתי חולים ומעבדות, וניתן יהיה להשתמש בהם במסגרת ימי חיסון מרוכזים; ואולם ניתן לכסות באמצעות זה רק חלק קטן מהאוכלוסייה".

מודרנה, צילום: אי אף פי גטי אימג מודרנה | צילום: אי אף פי גטי אימג'ס מודרנה, צילום: אי אף פי גטי אימג

ד"ר קתלין דולינג, מהמרכז לבקרת מחלות בארה"ב, אמרה היום כי תנאי האחסון, ההפצה והטיפול בחיסונים "יהפכו את המשימה של מרפאות קהילתיות ובתי מרקחת מקומיים לקשה ביותר".

לפי ד"ר ניקולאס קיצ'ין, החבר בקבוצת המחקר של פייזר, החיסון שמפתחת החברה יחייב שימוש במקפיאים רבי עוצמה, והפצה באריזות תרמיות. 

יצוין כי חיסונים אחרים שנמצאים כיום בפיתוח אינם דורשים תנאי אחסון כה קפדניים, כך שבנקודה הזאת, מודרנה ופייזר נמצאות בנחיתות. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות