אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בניגוד לשחקני ה-NBA: לכדורגלנים הישראלים אין אג'נדה חברתית או ספורטיבית צילום: איי פי

בניגוד לשחקני ה-NBA: לכדורגלנים הישראלים אין אג'נדה חברתית או ספורטיבית

שחקני ה-NBA מנצלים את המעמד ואת הכסף שלהם כדי לקדם זכויות אזרח, נושאים חברתיים, ולהילחם נגד אלימות וגזענות. שחקני הכדורגל בישראל אפילו לא דנים בנושאים חברתיים או בכאלה שפוגעים בהם ובענף שלהם

28.08.2020, 10:35 | אוריאל דסקל

 שחקני ה-NBA יצאו למאבק לשינוי חברתי. הם תורמים מיליונים לשינוי חברתי. הם מדברים על נושאים שלהרבה מהמעריצים שלהם לא נעים לדבר עליהם.

קראו עוד בכלכליסט

הם דורשים שלא יתייחסו אליהם רק כאל ספורטאים בגלל שהם לא רק ספורטאים. הם אנשים, הם בני זוג, הם אבות, הם אמריקאים, הם זרים, הם סובלים מבעיות כמו כולם והם מבקשים לנצל את המעמד ואת הכסף שלהם כדי לקדם זכויות אזרח ולהילחם נגד אלימות מוסדית וגזענות מוסדית.

מילווקי באקס. התחילה את השביתה, צילום: איי אף פי מילווקי באקס. התחילה את השביתה | צילום: איי אף פי מילווקי באקס. התחילה את השביתה, צילום: איי אף פי

למרות שמילווקי באקס התחילה בשביתה ללא התייעצות עם איגוד השחקנים, את רוב ההחלטות השחקנים מקבלים ביחד - אחרי דיונים, לעיתים קשים, זה עם זה. ככה הם מצליחים לשכנע את בעלי הקבוצות להתגייס לקידום האג'נדות שלהם.

ככה הם מצליחים להבטיח לעצמם שליטה על גורלם ולא פחות חשוב - יותר מ-50% מהכנסות הליגה. הם כולם חלק מאיגוד חזק שהשורשים שלו עמוקים בתנועות לזכויות האזרח בשנות השישים.

קשה לצפות מספורטאים ישראלים פעילים להגיב על אירועים פוליטיים וחברתיים. מעטים מהם מתעניינים במשהו שהוא מעבר לחשבונות האינסטגרם שהם עוקבים אחריהם. אני מעריך שפחות מ-20 יקראו את הטקסט הזה. רובם לא הוכיחו אחרת.

אבל איפה הכדורגלנים הישראליים בנושאי כדורגל? איפה הם?

אוהדים לא יכולים להיכנס למגרשים. הרשויות שמות עליהם קצוץ. איפה הכדורגלנים בנושא הזה?

השחקנים בליגות הנמוכות לא היו יכולים להתאמן או לשחק במשך חודשים ארוכים. איפה היו הכדורגלנים מליגת העל שיתמכו בהם?

כדורגל הנשים סובל מאפלייה מובנית וגם להן עושים את המוות רק כדי לקבל אישור להתאמן. איפה הכדורגלנים הישראלים בהקשר הזה?

כדורגל ישראלי. השחקנים לא נאבקים גם על נושאים שקשורים לענף, צילום: עוז מועלם כדורגל ישראלי. השחקנים לא נאבקים גם על נושאים שקשורים לענף | צילום: עוז מועלם כדורגל ישראלי. השחקנים לא נאבקים גם על נושאים שקשורים לענף, צילום: עוז מועלם

והכדורגלנים עצמם - תקנון ההתאחדות פוגע בהם. הם שייכים לקבוצה שלהם עד גיל 24 גם ללא חוזה. רבבות מהם סבלו בגלל זה.

אם יש לכדורגלן האירופאי יתרון מובנה על פני הכדורגל הישראלי, זה זה. אז איפה הפעולה הקולקטיבית של הכדורגלנים הישראלים בנושא הזה? איפה?

תפתחו משחק בדקת מחאה. תוציאו הודעה משותפת. תדברו על זה. תגידו משהו.

אף אחד לא מצפה שתביעו סולידריות עם מאבק חברתי, אין כאלו ציפיות מכם. אבל איפה אתם במאבק על המאבקים החשובים למען הכדורגלן הישראלי איפה?

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות