אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המחאה לא עוצרת: יותר מ-15,000 משתתפים בהפגנה בירושלים צילום: אלכס קולומויסקי

המחאה לא עוצרת: יותר מ-15,000 משתתפים בהפגנה בירושלים

אלפים צעדו למעון רה"מ, שם הצטרפו אליהם עשרות חסידי חב"ד. גם בקיסריה ובגשרים מחו אלפים. "הדגלים השחורים" טענו: נהג שלף אקדח לעבר מפגינים בהרצליה. סגן הניצב שהכה מפגין בעימותים לפני שבוע חזר למוקד המחאה בבלפור, המפגינים צעקו: "גואטה עבריין, משרת את הרודן"

29.08.2020, 23:48 | ynet

סוף שבוע עשירי ברציפות של מחאה ברחבי הארץ: יותר מ-15,000 בני אדם מפגינים הערב (שבת) בירושלים נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. אלפים נוספים הפגינו בעשרות גשרים וצמתים ברחבי הארץ ומאות הפגינו גם מול ביתו הפרטי של נתניהו בקיסריה.

בהפגנה המרכזית מול מעון רה"מ ברחוב בלפור בירושלים עצרה המשטרה שני מפגינים, בטענה שהפרו את הסדר הציבורי. אחד מהם חשוד שזרק בקבוק לעבר השוטרים במקום.  

קראו עוד בכלכליסט

לקראת המחאה המרכזית בירושלים, אלפים צעדו מגשר המיתרים אל מעונו של ראש הממשלה ברחוב בלפור. בשלב מסוים הלכו המפגינים הלוך ושוב סמוך לתחנה המרכזית על מנת להתגרות במשטרה, וצעקו: "אנחנו כן יכולים לצעוד". המשטרה חסמה את הרחובות בן מימון, עזה, כיכר פריז, אגרון, קינג ג'ורג' וקרן היסוד. תנועת הרכבת הקלה בירושלים נעצרה עם התקדמות הצעדה על תוואי הרכבת. לטענת המשטרה היא אפשרה את קיום הצעדה למרות שלא התקיים עמה תיאום לפני כן.

התקרית בצומת הסירה בהרצליה התקרית בצומת הסירה בהרצליה התקרית בצומת הסירה בהרצליה

לקראת ההפגנה המרכזית בירושלים, אלפי מפגינים צעדו כאמור מגשר המיתרים לרחוב בלפור. בשלב מסוים הלכו המפגינים הלוך ושוב סמוך לתחנה המרכזית על מנת להתגרות במשטרה, וצעקו: "אנחנו כן יכולים לצעוד". המשטרה חסמה את הרחובות בן מימון, עזה, כיכר פריז, אגרון, קינג ג'ורג' וקרן היסוד. תנועת הרכבת הקלה בירושלים נעצרה עם התקדמות הצעדה על תוואי הרכבת. לטענת המשטרה היא אפשרה את קיום הצעדה למרות שלא התקיים עמה תיאום לפני כן.

 

"זה השבוע העשירי שלנו בגשרים ובבלפור", אמר אחד המפגינות, ירדן שוורצמן. "את מלחמת ההתשה הזאת ננצח. לא נקבל מצב בו נאשם בפלילים הורס את מדינת ישראל. יש לנו מדינה נפלאה עם אנשים נפלאים, מגיע לנו ראש ממשלה ישר או ישרה, שעסוקים בעם ישראל ולא במשפט".

 

להפגנה בירושלים הצטרפו בשלב מסוים עשרות חסידי ברסלב שמחו נגד נתניהו ופרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו, בדרישה לגבש מתווה שיאפשר את הגעתם של אלפי מתפללים לקבר רבי נחמן באומן לקראת ראש השנה. החסידים נשאו שלטים שעליהם נכתב "נתניהו השקרן, לך הביתה", "איבדת את קולנו" ו"שקרניהו". הם צעקו גם "בלפור, הנה אנחנו באים", כשבקרע שירי תפילה חסידיים.

 

המפגינים האחרים בבירה מחו למפגיני החסידים כפיים. דניאל פלנקר, שמפגין בכל מוצאי שבת בכיכר פריז בירה, אמר: "אנחנו עובדים על איחודים. שכל הקהילות והאנשים חפצי החיים יחברו לבנות חוזה חדש בינינו, שמבוסס על כבוד בין אדם לאדם. שוויון זכויות מלא לכל יושבי הארץ". 

 

הפגנת הדגלים השחורים בתל אביב, צילום: עופר צור הפגנת הדגלים השחורים בתל אביב | צילום: עופר צור הפגנת הדגלים השחורים בתל אביב, צילום: עופר צור

 

הערב נצפה בירושלים קצין אגף המבצעים של מרחב ציון במשטרה, סגן-ניצב ניסו גואטה, שנגדו נפתחה חקירה במח"ש בעקבות התיעוד מהשבוע שעבר שבו נראה תוקף מפגין בירושלים. במשטרה טענו כי גואטה הותקף על-ידי המפגינים והתעקשו שאין מניעה שיחזור למוקד ההפגנות.

 

בדגלים השחורים תקפו בחריפות את הודעת המשטרה, אותה כינו "מגוחכת". לפי ארגון המחאה, ההודעה הזו היא "עוד עדות לאיבוד הדרך של מפקדי המחוז שלא עומדים בלחץ הפוליטי מבית נתניהו ואוחנה. אנו כאן כדי להבהיר - אין קולות קיצוניים שקוראים לפגיעה בשוטרים ולהפרות סדר. יש קולות שקוראים להדחתו של נתניהו מתפקיד ראש הממשלה. אדם עם שלושה כתבי אישום ומשפט מתנהל לא יכול להיות ראש ממשלה. על כך המחאה וכדאי שמשטרת ירושלים תתחיל להגן על המפגינים ולא על המושחתים".

סנ"צ גואטה, צילום: לירן תמרי, mynet ירושלים סנ"צ גואטה | צילום: לירן תמרי, mynet ירושלים סנ"צ גואטה, צילום: לירן תמרי, mynet ירושלים

לפי ארגון "הדגלים השחורים", מפגינים רבים הגיעו הערב ליותר מ-300 צמתים וגשרים ברחבי הארץ. בהמשך לאירועי אלימות קודמים בשבועות האחרונים, מפגינים בצומת הסירה בהרצליה טענו שנהג חלף על פניהם עם אקדח שלוף, והציגו תיעוד של התקרית.

 , צילום: אלכס קולומויסקי צילום: אלכס קולומויסקי  , צילום: אלכס קולומויסקי

 , צילום: הדגלים השחורים צילום: הדגלים השחורים  , צילום: הדגלים השחורים

על רקע העימותים האלימים בין מפגינים לשוטרים בשבוע שעבר בבירה, במשטרה קראו למפגינים להימנע מ"אלימות ופרובוקציות". במשטרה טענו כי ברשתות החברתיות הופצו קריאות של "קיצוניים" להתעמת עם שוטרים, ו"להפוך את המחאות להפרת סדר ופגיעה פיזית בשוטרים". עוד נמסר כי "שוטרי משטרת ישראל ערוכים ונכונים, בכל רגע נתון, לשמור ולהגן על שלום הציבור, לאפשר לכל חיים בטוחים וחופשיים, ובתוך כך גם את חופש הביטוי והמחאה".

המפגינים נגד גואטה: "עבריין, משרת את הרודן"

במשטרה הוסיפו כי יפעלו "בנחישות" נגד כל ניסיון להפרת הסדר הציבורי ויאכפו את החלטת בג"ץ שלפיה מהשעה 21:30 אסורה הרעשה באמצעות צופרי אוויר, תופים, כלי הקשה ואמצעי הרעשה אחרים שאינם אמצעי כריזה והגברה (כגון רמקול או מגפון). לאחר השעה 23:00 ייאסר השימוש גם באמצעי הגברה.

הערב נצפה בירושלים קצין אגף המבצעים של מרחב ציון במשטרה, סגן-ניצב ניסו גואטה, שנגדו נפתחה חקירה במח"ש בעקבות התיעוד מהשבוע שעבר שבו נראה תוקף מפגין בירושלים. במשטרה טענו כי גואטה הותקף על-ידי המפגינים והתעקשו שאין מניעה שיחזור למוקד ההפגנות. המפגינים בבלפור קראו הערב קריאות נגד גואטה, וצעקו: "ניסו גואטה עבריין, הוא משרת את הרודן". קריאה דומה השמיעו גם נגד מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון ידיד.

ב"דגלים השחורים" תקפו בחריפות את הודעת המשטרה, אותה כינו "מגוחכת". לפי ארגון המחאה, ההודעה הזו היא "עוד עדות לאיבוד הדרך של מפקדי המחוז שלא עומדים בלחץ הפוליטי מבית נתניהו ואוחנה. אנו כאן כדי להבהיר - אין קולות קיצוניים שקוראים לפגיעה בשוטרים ולהפרות סדר. יש קולות שקוראים להדחתו של נתניהו מתפקיד ראש הממשלה. אדם עם שלושה כתבי אישום ומשפט מתנהל לא יכול להיות ראש ממשלה. על כך המחאה וכדאי שמשטרת ירושלים תתחיל להגן על המפגינים ולא על המושחתים".

ביקורת על המשטרה הטיחו גם בארגון "קריימינסטר", שלדבריו שוטרים החרימו "ללא כל סיבה" רמקול מישי הדס, מראשי תנועת המחאה. "נראה שמופע האימים של משטרת בלפור בראשות דורון ידיד נמשך. סתימת פיות בריונית של משטרה שהפכה לקו ההגנה של הנאשם מבלפור ומתנהלת כמו במשטרים אפלים", מסרו בארגון.

 

גם מול ביתו הפרטי של נתניהו בקיסריה נערכה הערב הפגנה, שאותה ארגנה התנועה לאיכות השלטון. מאות איש התאספו שם וצעקו, בין היתר: "העם דורש צדק משפטי", "אנחנו הרוב יצאנו לרחוב", "הון שלטון עולם תחתון" ו"דור שלם דורש עתיד". המפגינים צעדו תחילה מכיכר ראלי לרחוב שבו נמצא בית נתניהו בעיר, שם הפגינו מולם עשרות פעילי ליכוד. שוטרים חצצו בין שני הצדדים.

 

חלוץ לנתניהו: "אולי אתה חייזר בעל יכולות שלא מהעולם הזה"

בהפגנה בקיסריה נאם הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ, שתקף בחריפות את התנהלותו של נתניהו. "אנחנו נמצאים ברגעי האמת, בהם מתקיים דה-פקטו תהליך של מעבר מדמוקרטיה לדיקטטורה מלוכנית", הזהיר חלוץ. "תהליך איטי, המובל על ידי הנאשם מבלפור יחד עם השרים למרותו, אנשים שאינם יודעים לומר דבר משל עצמם אלא לדקלם את מי ששולח אותם. כמו בחצרות הסולטנים והמלכים, כל מי שמעז להרים ראש מוזז הצידה. אלה שטרם הוזזו מואשמים כעבריינים".

חלוץ טען שנתניהו נכשל כישלון חרוץ בטיפול במשבר הקורונה, ופנה אל רה"מ: "אתה מנסה להרחיק ממך את האחריות באמצעות מינוי פרויקטור, אך מחבל בסיכוייו להצליח מן הרגע הראשון. אתה לא נותן לו למצות את תוכנית עבודתו, הכול משיקולים פוליטיים עלובים. בבוא העת, אתה תטיל עליו את האשמה, אבל האשמה לעולם ועד תישאר מוטלת על כתפיך. אם המצב ישתפר, זה בזכות מערכת הרפואה הנפלאה שלנו ולא בגללך".

"אותך יזכרו, אדוני הנאשם, כמי שנושא באחריות", הוסיף חלוץ. "וכמו שרצית לקבל קרדיט על ניהול הקורונה בשלב הראשון, אתה צריך להבין שהקרדיט והאחריות מתנקזים אליך, אל אותו אדם, גם בשלב השני. אם אתה אחראי אז ממש את אחריותך - תתפטר! אמרת שראש ממשלה לא יכול לקבל החלטות הרות גורל בהיותו טרוד בענייניו המשפטיים, מכאן אפשר להסיק שאתה אולי חייזר בעל יכולות שלא מהעולם הזה".

בדומה לשבועות קודמים גם הערב בחלק מנקודות המחאה בגשרים ובצמתים עוברת שיירת של מכוניות שצופרות לאות תמיכה. מארגני המחאה סיפרו כי הם מקווים שהשיירה תהווה פתרון עבור אנשים שרוצים להביע את מחאתם אך חוששים להידבק בקורונה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות