אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אפי נכסים לא מפחדת מהקורונה: רוכשת בנייני משרדים ברומניה ב-300 מיליון יורו צילום: shutterstock

אפי נכסים לא מפחדת מהקורונה: רוכשת בנייני משרדים ברומניה ב-300 מיליון יורו

חברת הנדל"ן הודיעה על השלמת עסקה לרכישת שלושה בנייני משרדים במרכז בוקרשט ומתחם משרדים בעיר טימישוארה בשטח כולל של 120 אלף מ"ר; החברה דיווחה שהשלמת העסקה ופרויקטים נוספים צפויים להגדיל את ההכנסות מדמי שכירות ב-200 מיליון שקל בשנה; המנכ"ל: "לא חושש משינויים כמו עבודה מהבית"

30.08.2020, 10:15 | חזי שטרנליכט וצלי גרינברג

אפי נכסים מתרחבת ברומניה: חברת הנדל"ן שבעלי המניות העיקריים בה הם מגה אור (20.6%) וביג (22.8%) דיווחה הבוקר (א') לבורסה שהשלימה עסקה לרכישת בנייני משרדים בבירת המדינה בוקרשט ובעיר טימישוארה, תמורת 294 מיליון יורו.

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת העסקה רוכשת אפי נכסים שלושה בנייני משרדים במרכז בוקרשט ומתחם משרדים במרכז העיר טימישוארה בשטח כולל של כ-120 אלף מ"ר. הבניינים מושכרים בתפוסה כמעט מלאה ומניבים כ-100 מיליון שקל בשנה. בחברה ציינו כי השלמת העסקאות והפרויקטים הללו, יחד עם פרויקטים נוספים שיסתיימו בקרוב צפויים להגדיל את ה-NOI (הכנסות מתואמות מדמי שכירות) של החברה בכ-200 מיליון שקל. בשנת 2019 הסתכם ה-NOI של החברה ב-427 מיליון שקל. 

אבי ברזילי, מנכ"ל אפי נכסים, צילום: תמר מצפי אבי ברזילי, מנכ"ל אפי נכסים | צילום: תמר מצפי אבי ברזילי, מנכ"ל אפי נכסים, צילום: תמר מצפי

אפי נכסים דיווחה ביולי 2019 לראשונה על מזכר ההבנות לא מחייב לרכישת הנכסים ברומניה. שווי הנכסים עמד אז על 310 מיליון יורו, אך לאחר הורדת התאמות והתחייבויות של המוכרת לשוכריה בנכסים הועמד שווי הנכסים מחדש על 294 מיליון יורו, הסכום בו נסגרה העסקה.

 

אבי ברזילי, מנכ"ל אפי נכסים, אמר לכלכליסט כי "העסקה הופכת אותנו לאחד השחקנים הכי דומיננטיים בתחום המשרדים ברומניה. יחד עם הנכסים שכבר בבעלותנו במדינה נגיע בשנתיים הקרובות לכ-300 אלף מ"ר".

ברזילי התייחס להשפעה של משבר הקורונה על שוק הנדל"ן המניב, וכתב כי למרות המעבר לעבודה מהבית, אפי נכסים לא נפגעה מהמגפה, וכמוה גם יתר החברות בענף. 

"מאז תחילת משבר הקורונה אפי נכסים חידשה הסכמים בכ-50 אלף מ"ר ללא פגיעה במחירי דמי השכירות. היקף הנכסים שלנו צפוי לגדול ב-2.5 מיליארד שקל ולהתווסף לכ-6.8 מיליארד שקל נכסים מניבים שבבעלותנו כיום, וזה יתבטא ב-FFO שלנו בשנה הבאה.

"מה שמדאיג אותי זו לא מגפת הקורונה, שתחלוף, אלא ההשפעות שלה על הכלכלות. ברור לי שנסבול ממיתון וזה בוודאי ישפיע על הביקושים והעסקים שלנו, אבל אני פחות חושש משינויים כמו עבודה מהבית במקום עבודה במשרד. לפני הרבה שנים אפשר כבר היה לראות סרטי קולנוע בבית, אבל בתי הקולנוע עדיין קיימים. יש פער גדול בין היכולת הטכנולוגית לבין הרצון. יש אפשרות לעשות טייק אווי מהמסעדה ועדיין צרכנים מעדיפים ללכת למסעדה. גם בנושא עבודה זה אותו דבר.

"עיקר היכולת הטכנולוגית וההבשלה הטכנולוגית מגיע מחברות ההייטק, אבל מרכיב דמי השכירות בהוצאותיהן שולי. המרכיב העיקרי הוא שכר העבודה, וחברות אלו משקיעות רבות בעובדים. גם בהנחה שחברה משקיעה בכל עובד כ-10 מ"ר, ובמחיר גבוה של 100 שקל למ"ר, זה שולי עבורה, לעומת הצורך שלהן למחויבות ויצירתיות, שמתגבשות בעבודה בצוותא במשרדים ולא כל אחד בביתו. אז למקרי קיצון זה אולי פיתרון, אבל אני מאמין שזה יחלוף".

מניית אפי נכסים ירדה ב-36.8% מתחילת השנה, אך המגמה נבלמה מאז תחילת אוגוסט, ובחודש האחרון טיפסה המניה ב-8.3%. שווי השוק של החברה נאמד לפני פתיחת המסחר הבוקר ב-3.2 מיליארד שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות