אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קבינט הקורונה החליט: שנת הלימודים לא תיפתח ברשויות אדומות צילום: שאול גולן

דיווח שוטף

קבינט הקורונה החליט: שנת הלימודים לא תיפתח ברשויות אדומות

ההחלטה תקפה עד יום חמישי הקרוב, אז יתכנס קבינט הקורונה שוב כדי לדון בנושא; משרד הבריאות: 14 חולי קורונה נפטרו מחצות, עוד 1,894 אובחנו

31.08.2020, 23:45 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

מספר נדבקים כללי

(דורון ברויטמן)

23:43 - קבינט הקורונה החליט: שנת הלימודים לא תיפתח ברשויות אדומות

קבינט הקורונה החליט כי שנת הלימודים לא תיפתח ברשויות שמוגדרות אדומות במסגרת תוכנית הרמזור של פרויקטור הקורונה רוני גמזו. ההחלטה תקפה עד יום חמישי הקרוב, אז יתכנס קבינט הקורונה שוב כדי לדון בנושא. ההצבעה אושרה פה אחד על-ידי כלל חברי קבינט הקורונה. ההחלטה נוגעת ליישובים הבאים: דליית אל-כרמל, טירה, עין מאהל, עמנואל, כפר קאסם, עוספיה, כפר עזה, כפר כנא, רכסים, זמר, אל-בטוף, לקיה, בית ג'אן, אעבלין, מעלה עירון, כפר ברא, ג'לג'וליה, כעבייה טבאש חג'אג'רה, ג'דיידה-מכר, אום אל-פחם, ג'ת, טבריה וביתר עילית.

(מורן אזולאי)

22:50 - משרד הבריאות: 14 חולי קורונה נפטרו מחצות, עוד 1,894 אובחנו

 

משרד הבריאות עדכן כי מאז חצות נפטרו 14 בני אדם מסיבוכי נגיף הקורונה. מפרוץ המגפה, לפי נתוני המשרד, נפטרו 939 בני אדם. בנוסף, בבתי החולים מאושפזים 891 חולי קורונה, מהם 437 במצב קשה. 125 מחולי הקורונה בישראל מחוברים למכונות הנשמה. מנתוני משרד הבריאות עולה עוד כי מחצות אובחנו 1,894 נדבקים בנגיף. שיעור הבדיקות החיוביות נכון לשעה 22:12 עמד על 7.8%.

 

17:20 - פורסמה רשימת הרשויות האדומות: אלו הערים עם יותר מ-100 נדבקים בשבוע 

1 בספטמבר מגיע, ומצב תחלואת הקורונה רחוק מאוד מלהיות משביע מרצון. רגע לפני פתיחתם המחודשת של מוסדות הלימוד בתום החופש הגדול, נתוני הקורונה של משרד הבריאות מראים כי בלא פחות מ-26 יישובים אובחנו בשבוע האחרון לפחות 100 חיוביים לנגיף. רבים מאלו הן ערים חרדיות וערביות, ובכולן - גם ב"ערים האדומות" – אמורים התלמידים לחזור מחר לבתי הספר ולגנים, אלא אם ההחלטה תשתנה ברגע האחרון.

בני ברק, צילום: יריב כץ בני ברק | צילום: יריב כץ בני ברק, צילום: יריב כץ

לפי משרד הבריאות, הערים שמוגדרות "אדומות" נכון להערב הן: דליית אל-כרמל, טירה, עין מאהל, עמנואל, כפר קאסם, עוספיה, המועצה האזורית שער הנגב, כפר כנא, רכסים, זמר, אל-בטוף, לקיה, בית ג'אן, אעבלין, מעלה עירון, כפר ברא, ג'לג'וליה, מועצה אזורית נחל שורק, כעבייה טבאש חג'אג'רה, ג'דיידה-מכר, אום אל-פחם, ג'ת, טבריה, וביתר עילית.

פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו אמר כי "אין מצב" שבבית ספר בעיר אדומה לא יהיה לפחות חולה אחד בנגיף - והנתונים מראים זאת היטב. בטירה, שגמזו כבר הגדיר אותה בשבת כ"עיר אדומה", וכן בלקיה ובכפר קאסם - יותר מאחוז אחד מכל התושבים אובחנו כחיוביים רק בשבוע האחרון. שיעור גבוה יחסית של 0.2% מהתושבים בעיר אובחנו בשבוע האחרון בין היתר בבני ברק, מודיעין עילית, רהט, אום אל פחם, אלעד וטבריה.

 

כרגיל, ירושלים היא המובילה במספר הנדבקים בשבוע האחרון עם 1,243 מאומתים. 8% מהבדיקות בבירה היו חיוביות, מעט מעל הממוצע הארצי. בבני ברק, השנייה ברשימה עם 506 נדבקים בשבעת הימים האחרונים, שיעור החיוביים גבוה בהרבה – 14%.

 

אחד מכל 20 תושבים בבני ברק נדבק

 

בני ברק הפכה גם לעיר השנייה בארץ שהגיעה למספר נדבקים בן חמש ספרות מפרוץ המגפה - 10,002 מאומתים בעיר שבה 200 אלף איש, משמע אחד מכל 20 תושבים נדבק בקורונה. בירושלים נדבקו עד כה 18,604 איש, ובתל אביב - השלישית ברשימה זו - 4,987 בני אדם. בשבוע האחרון אובחנו בתל אביב 283 איש (שיעור הבדיקות החיוביות היה 5%) ובאשדוד 401.

אחריהן ברשימה שתי ערים ערביות שאלמלא החלטת הממשלה, תלמידיהן כנראה לא היו הולכים חוזרים מחר ללימודים: טירה עם 266 נדבקים (15% חיוביים) וכפר קאסם (261 נדבקים, 20% חיוביים). התפרצות משמעותית נרשמה ביישוב הבדואי לקיה שבנגב. 189 מתוך 206 החולים הפעילים שם אובחנו בשבוע האחרון, 21% מהבדיקות היו חיוביות.

ערים קטנות יחסית שבהן נדבקו יותר מ-100 איש בשבוע האחרון הן מודיעין עילית (231 נדבקים), ביתר עילית (106) ואלעד (105) החרדיות, וטבריה (109) שגם בה שיעור לא קטן של תושבים חרדים. יישובים ערביים אחרים בצמרת הרשימה הם אום אל פחם (178 נדבקים), רהט (153), דליית אל כרמל (132), בית ג'ן (119), טייבה (103), סכנין (101) והיישוב מעלה עירון, שם אובחנו בשבוע 100 חיוביים לקורונה ושיעור החיוביים היה גבוה מאוד - 19%.

יתר הערים עם יותר מ-100 נדבקים בשבעת הימים האחרונים: נתניה (218 נדבקים 6% חיוביים), חיפה (216, 4%), פתח תקווה (190, 6%), בית שמש (146, 9%), חולון (142, 6%), ראשון לציון (135, 5%), אשקלון (134, 7%) ובאר שבע (127, 3%).

על פי משרד הבריאות, אתמול נרשמו 1,102 מאומתים חדשים, אך המספר נמוך יחסית עקב מספר תוצאות הבדיקה הנמוך לרוב בתחילת שבוע – 13,320 תוצאות. שיעור החיוביים היה גבוה אתמול – 8.7%.

 

18:15 - גמזו: "לא מאמין שמחר תיפתח שנת הלימודים בערים האדומות"

ברקע המחלוקות סביב "תוכנית הרמזור" להתמודדות עם המגפה התעקש היום (ב') פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו כי "אין הגיון בלפתוח את מערכת החינוך ביישובים אדומים. אין מצב שביישוב אדום יהיה בית ספר בלי חולה מאומת, ולכן אני עומד על כך. נכון שנוצרה אי הבנה וזה לא נראה טוב כששר החינוך אומר ככה, אבל זה המצב. כרגע אנחנו עדיין בשיח כי עם רמת התחלואה בישראל לא צריך להתעקש על מערכת חינוך בערים האדומות".

 

פרופ פרופ' רוני גמזו | צילום: מירי גטניו דוברות איכילוב פרופ

 

בתדרוך השבועי שערך אמר גמזו כי "יש עלייה מסוימת בתחלואה במדינת ישראל, כולנו רואים את זה", אמר גמזו בפתח דבריו. "זו לא עלייה שמחייבת איבוד עשתונות או בהלה. צריך להתבונן עמוק על השינויים ולהבין אותם. באוכלוסיה הכללית המצב די יציב, ועיקר העלייה בתחלואה היא בחברה הערבית.

"לצערי החברה הערבית עלתה מ-150 חולים חדשים ביום ליותר מ-600 ליום וזה מאוד מטריד. זה התחיל בעיד אל אדחא, וההתפרצות היא רחבת היקף: מרהט בדרום, דרך מזרח ירושלים וגם במרכז ובצפון הארץ". גמזו הבהיר כי ראשי הרשויות עובדים איתו בשיתוף פעולה צמוד. 

 

לדברי הפרויקטור, גם בחברה החרדית רואים עלייה מסוימת. "בטבריה באשדוד נרשמה עלייה מסוימת בשכונות החרדיות. דווקא בערים שהיינו רגילים לעבוד איתן כמו בני ברק וירושלים אנחנו בתהליך די יציב". גמזו אמר כי הוא תומך בהטלת סגרים והגבלות תנועה ביישובים אדומים תוך הידברות עם ראשי הרשויות, אך לדבריו "הכל נמצא בתוך איזשהו בנק הגבלות שצריך לבחור באופן סביר ולהיות בשיח עם ראשי הרשויות". הוא הוסיף כי "מערכת חינוך בערים אדומות זה לא סביר. הרמזור מאפשר לרשויות המקומיות אפשרוית ניהול, לא סתם זורקים צבעים. ראש רשות מקומית שלא בונה חמ"ל ולא מנהל את הקורונה יומיום במטה שלו הוא חסר אחריות כלפי התושבים שלו". 

 

עוד ציין כי "רמזור ללא הגבלות על ערים אדומות יהיה 'דרדלה'. זה לא הכיוון שלי. מטרת התוכנית הייתה שיפסיקו לדבר על סגר לכל מדינת ישראל שרובה ירוקה, אלא רק על אזורים מסוימים. זה לא פשוט לנו, סגירת מערכת החינוך זה מאוד מורכב. הרבה מומחים אומרים שאני משוגע, ושב-2,000 נדבקים ביום אני מאפשר למערכת החינוך להיפתח, אבל רוב הדעות מאפשרות לי לעשות זאת. אני עושה את זה עם לב כבד ולא בטוח ב-100%. אני לא מהמר, אבל זה שיקול".

 

גמזו התייחס גם לסערת אומן ואמר שהוא מבין שהמכתב לרשויות באוקראינה היה אקט חריג. "הרגשתי שאני לא מצליח להשפיע ושהולכות לצאת עשרות טיסות בהיקפים עצומים שאני לא אדע אחרי זה איך להתמודד עם זה", אמר. "אני אומר בצורה הכי גלויה: לא התייעצתי עם שר הבריאות ועם ראש הממשלה, ואני אומר את זה תוך בקשת מחילה משניהם על הצעד הזה שלי".

עם זאת, בכל הנוגע ללחצים פוליטיים אמר גמזו שהוא לא מוכן להתפשר. "בטיסות לאומן לא התפשרתי. נכון שיש איזו ועדה, אני המלצתי לשר אלקין להתרכז באלה שחוזרים מאומן, בחזרה הבטוחה שלהם. גם לגבי הלימודים בערים האדומות אני לא חושב שצריך להתפשר. זה גם לא עניין של פשרה או דיל. זה עניין של לנהל נכון את הסוגיה הזאת. בסוף שר החינוך או הקבינט יחליטו, אבל אני חושב שזה לא טוב, ושזה יכביד מאוד על הכל".

בסיום דבריו אמר כי "אני רוצה לכוון את מתווה המאבק בקורונה בצורה נכונה, ורוצה ששרי הממשלה יבינו את מתווה המאבק ויקבלו את המתווה. אני רוצה להרגיל אותם שלפעמים יש החלטות קשות ולא נעימות, אין דרך אחרת". 

 

11:30 - משרד הבריאות: 1,102 חולי קורונה מאומתים התגלו אתמול

מספר חולי הקורונה שמצבם קשה מוסיף לעלות והבוקר ועומד על 453 בני אדם. מנתוני משרד הבריאות עולה כי 123 חולים מונשמים. אתמול אובחנו 1,102 חולים חדשים והתקבלו תוצאות של 13,320 בדיקות. 922 חולים נפטרו מתחילת המגפה, שלושה מהם היום. 

בי"ח איכילוב, צילום: זיו קורן בי"ח איכילוב | צילום: זיו קורן בי"ח איכילוב, צילום: זיו קורן

נדבקים חדשים בכל יום 

10:30 - שר החינוך על פתיחת שנת הלימודים: "תלמידים נדבקים פחות"

השר יואב גלנט אמר בריאיון לאולפן ynet כי חרף חילוקי הדעות מול הפרויקטור גמזו בנוגע לערים שאובחנו כמוקדי תחלואה, הפיתרון הטוב ביותר הוא הימצאות התלמידים בבתי הספר, היכן שניתן לפקח עליהם: "לפי תחזיות משרד הבריאות, היו צריכים להיות עכשיו בישראל אלפי מתים, אבל זה לא המצב, לא צריך להלך אימים". (אלכסנדרה לוקש)

יואב גלנט, שר החינוך , צילום מסך: לע"מ יואב גלנט, שר החינוך | צילום מסך: לע"מ יואב גלנט, שר החינוך , צילום מסך: לע"מ

10:00 - שנת הלימודים תיפתח מחר: הסתדרות המורים הודיעה על דחיית השביתה

 

הסתדרות המורים הודיעה לבית הדין לעבודה שהיא מסכימה להקפיא את השביתה שתוכננה למחר עד ליום חמישי. עד אז יתנהל משא ומתן בסוגיית המורים בסיכון.

09:30 - אלקין: "המכתב של גמזו לנשיא אוקראינה הפך ללהיט אצל אנטישמים באומן"

שר ההשכלה הגבוהה ומשאבי המים זאב אלקין, תקף את הממונה על הקורונה פרופ' רוני גמזו, בעקבות המכתב ששלח האחרון לנשיא אוקראינה. "הפרוייקטור עשה פה דבר שלא ייעשה", אמר אלקין לאולפן ynet. "המכתב של גמזו הפך ללהיט אצל אנטישמים באומן. יש התקפות נגד ישראלים שכבר הגיעו לשם, טוענים שהם מפיצי מחלות", הוסיף אלקין. (אלכסנדרה לוקש)

חסידי ברסלב באומן, צילום: באדיבות איחוד והצלה חסידי ברסלב באומן | צילום: באדיבות איחוד והצלה חסידי ברסלב באומן, צילום: באדיבות איחוד והצלה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות