אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו על התפטרות מרידור: ''ההחלטות לא מתקבלות על ידי הפקידים וכך יהיה'' צילום: גיל יוחנן

נתניהו על התפטרות מרידור: ''ההחלטות לא מתקבלות על ידי הפקידים וכך יהיה''

ראש הממשלה התייחס להתפטרות ראש אגף התקציבים באוצר: "אנחנו יכולים להרשות לעצמנו להרחיב את החוב ולחלק לאזרחים. הפקידים התנגדו לזה אבל אנחנו אלו שמחליטים". עוד אמר: "כשראיתי את מטוס אל על נוחת באבו דאבי חשתי גאווה אדירה"

31.08.2020, 18:34 | שירות כלכליסט

שעות ספורות לאחר נחיתת המשלחת הישראלית-אמריקנית באבו דאבי, ראש הממשלה מוסר הערב (ב') הצהרה. "זהו יום היסטורי, יום שמח לכל אזרחי ישראל", אמר נתניהו. "יום של ניצחון לדוקטרינת שלום תמורת שלום".

 

לדברי נתניהו, ראש המטה לביטחון לאומי מאיר בן שבת, שעומד בראש המשלחת, הזמין בהוראתו את המשלחת האמירתית לישראל. "אנחנו נקבל אותם עם שטיח אדום כמו שהם קיבלו אותנו ", הוסיף נתניהו. ראש הממשלה חזר על הציטוט מספרו, שהזכיר הבוקר, ואמר כי "אני חייב להגיד שזה גם לי רגע אישי ולאומי שמתחברים יחד".

לדברי נתניהו, "יש דברים שאני לא יכול לספר לכם, אבל אני מאמין שהם יצאו לאור במהלך הזמן. יכלתם לראות את השינויים, חלק מהם, על קצה הקרחון, בשנים האחרונות. במרץ 2018 הייתה טיסה ראשונה של איר-אינדיה מעל סעודיה, ויום יום אזרחים ישראלים טסים מעל סעודיה. אמנם עדיין לא במטוס ישראלי, עד היום". נתניהו פירט בהמשך את פגישותיו עם מנהיגים מהעולם הערבי והמוסלמי, בהם סולטן עומאן ונשיא צ'אד.

נחיתה מטוס אל על בנמל אבו דאבי, צילום: אי אף פי נחיתה מטוס אל על בנמל אבו דאבי | צילום: אי אף פי נחיתה מטוס אל על בנמל אבו דאבי, צילום: אי אף פי

נתניהו הוסיף: "קיימתי לפני כמה ימים שיחת ועידה עם הנשיא טראמפ ויורש העצר מוחמד בן זאיד, והיום חזינו בטיסה המסחרית הראשונה של ישראל מעל סעודיה לאבו דאבי. זה ביקור הכנה חשוב ביותר. ביקשתי מהמשלחת שלנו לעבוד כמה שיותר מהר כדי להכשיר את האפשרות להגיע ולחתום על הסכם רשמי בקרוב בוושינגטון".

 

נתניהו אמר כי "זה יהיה שלום חם. לא מכיוון שחם שם, אגב חם שם מאוד, אלא משום שהוא מבוסס על שיתוף פעולה בתחום הכלכלי עם כלכלה יזמית דומה לשלנו, עם יכולות כלכליות גדולות מאוד. יש באמירויות אפיקי השקעה וכסף גדול שמחפש אפיקי השקעה, ובפעם הראשונה ישראל שקיבלה השקעות מכל העולם הולכת לקבל השקעות גם מתוך המזרח התיכון. זה שינוי עצום. זה שלום שמייצר מקומות עבודה, מעודד יזמות ומרחיב את הכלכלה שלנו".

 

נתניהו התייחס לפרסום, לפיו ארצות הברית תמכור מטוסי F-35 לאיחוד האמירויות כחלק מההסכם בניגוד לעמדת מערכת הביטחון, ואמר כי "ה-F-35 לא היה חלק מהעסקה. האמריקנים גם הודו בזה. העמדה שלנו לא השתנתה. ארה"ב אמרה שהיא מחויבת באופן מוחלט לשמירה על היתרון האיכותי של ישראל". "אשמע מה שיש לטראמפ לומר", הוסיף נתניהו, "אבל אני לא רוצה להקדים את המאוחר".

על הוויתור הזמני על הסיפוח אמר: "החלת הריבונות בתכנית טראמפ אומרת שלא יהיו עקירות של יישובים ושל אזרחים. הישראלים נשארים במקומם. לפי התכנית הזו יש שטחים נרחבים שיהיו תחת ריבונות ישראל. הנושא הזה לא סולק, לא הולכים להקים מדינה פלסטינית על-ידי פירוק ההתנחלויות וחזרה לקווי 67'. ההיפך הגמור מזה מופיע בתכנית טראמפ".

לגבי האפשרות של סיפוח חד-צדדי ללא משא ומתן עם הפלסטינים טען נתניהו: "זה לא ירד מהפרק, מציע להתאזר בסבלנות. כל אחד מבין שמתרחשים כאן דברים היסטוריים שמשנים את מפת המזרח התיכון ואת המאזן האסטרטגי של ישראל מול האויב המשותף איראן. מתחוללים פה דברים מאוד טובים, גם למדינת ישראל וגם לארץ ישראל".

 

נתניהו התייחס להתפטרותו של ראש אגף התקציבים באוצר, שאול מרידור, ואמר כי "הממשלה הנבחרת צריכה להחליט, ולא הפקידים. ההחלטה היא שלנו, הדרג הנבחר. תמיד אשמח לשמוע את דעותיהם של הפקידים, אבל מי שמחליט זה אנחנו, ואנחנו עושים את הדברים הנכונים למדינת ישראל. אני לא חושב שאזרחי ישראל צריכים לדאוג".

  
שאול מרידור, צילום: יריב כץ שאול מרידור | צילום: יריב כץ שאול מרידור, צילום: יריב כץ

מרידור התפטר ברקע עימותים החוזרים ונשנים בינו לבין שר האוצר ישראל כץ והמחלוקות שהעמיקו עם הביקורת של מרידור על ההחלטה של כץ ונתניהו לחלק מענקים לכלל הציבור. ההחלטה האחרונה של כץ ונתניהו להוסיף לתקציב ההמשכי עוד 11 מיליארד שקל כשהכוונה המקורית היתה שלא לתת לאגף התקציבים לגבש את חלוקת הכספים היתה כנראה עוד גורם משמעותי בהחלטה.

בן שבת החל היום את סדרת הפגישות עם יועצו הבכיר של טראמפ, ג'ארד קושנר, ועם שר החוץ האמירתי אנואר גרגש. בן שבת פתח את דבריו בנמל התעופה בברכה בערבית ואמר: "שלום עליכם ורחמי אלוהים וברכותיו, אני גאה ושמח מאוד להיות כאן כראש המשלחת הישראלית. הגענו לכאן כדי להפוך את החזון למציאות.

"אין גבול לשיתוף הפעולה שנוכל לכונן בינינו: במדע, בחדשנות, בבריאות, בתעופה, בחקלאות, באנרגיה ובנושאים רבים אחרים. אנחנו קוראים למדינות נוספות להשתתף איתנו בתהליך השלום למען עמי כל האזור. תודה למארחינו האמירתים ולשותפינו האמריקנים על מנהיגותם".  

 

מטוס אל על באבו דאבי, צילום: רויטרס מטוס אל על באבו דאבי | צילום: רויטרס מטוס אל על באבו דאבי, צילום: רויטרס

 

קודם לכן שוחח נתניהו עם המשלחת ואמר כי "זהו יום היסטורי שעמלתי להשיגו במשך עשרות שנים". ראש הממשלה ציטט הבוקר מספר שכתב לפני 25 שנים, שבו פירט על כך שאפשר להשיג הסכמים עם מדינות ערב גם ללא ויתורים. "אם בדור הבא יגיעו הערבים לכלל הכרה שישראל שוכנת לבטח במזרח התיכון ושהיא עתידה להישאר בו לעד, ייתכן שיתחולל מהפך פסיכולוגי בעמדתם לגבי זכות קיומה של ישראל. אני מאמין שלא לנצח יטיחו הערבים את ראשם בקיר".

עוד לפני שיצא מהמטוס, קושנר נשאל על חשיפת "ידיעות אחרונות" אם נתניהו גילה גמישות בנוגע לאפשרות מכירת מטוס החמקן לנסיכות, והשיב: "הייתה לנו פגישה מצוינת ומה ששמעתי ממנו זה שיש לו אמון מלא בנשיא טראמפ שיעשה את מה שנכון כדי להגן על ישראל ולחזק את הקשרים הביטחוניים שלנו עם ישראל.

"יש לנו הסכם לשמירת היתרון האיכותי של ישראל וזה עוזר לנו ולישראל מאוד", הוסיף קושנר. "לאיחוד האמירויות יש יחסים צבאיים עמנו 30 שנה, ומכרנו להם מערכות. העסקה נועדה לקדם את כולנו ביחד קדימה, ואני מאמין שנתניהו רואה הזדמנות שיכולה לצאת מהשותפות ולכן זה עזר לנו ליצור את פריצת הדרך ההיסטורית הזאת. לטראמפ יש אמון גדול בנתניהו ולנתניהו יש אמון גדול בטראמפ".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות