אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הזרם המרכזי במוסדות הלאומיים מאיים: לא נצטרף לקואליציה בראשות הליכוד צילומים: חיים ורסנו, אלכס קולומויסקי

בלעדי לכלכליסט

הזרם המרכזי במוסדות הלאומיים מאיים: לא נצטרף לקואליציה בראשות הליכוד

מיקי זוהר: "לשמאל קשה להיפרד מקק"ל"; מדובר בהסתדרות הציונית העולמית, הסוכנות היהודית, קק"ל וקרן היסוד - שהזרם המרכזי בהן כולל בין היתר את נציגי מפלגות כחול לבן, יש עתיד, העבודה ומרצ, ונציגי הרפורמים, הקונסרבטיבים, הנוער הציוני ועוד. במוסדות הלאומיים נהוג להקים קואליציה מקיר לקיר בראשות אחת המפלגות הפוליטיות

31.08.2020, 19:53 | צבי זרחיה

הזרם המרכזי במוסדות הלאומיים - ההסתדרות הציונית העולמית, הסוכנות היהודית, קק"ל וקרן היסוד - מאיים שלא להצטרף לקואליציה בראשות הליכוד. הזרם המרכזי כולל בין היתר את נציגי מפלגות כחול לבן, יש עתיד, העבודה ומרצ, ונציגי הזרמים: רפורמים, קונסרבטיבים, נוער ציוני ועוד.

כפי שנחשף לאחרונה בכלכליסט, יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר פועל לגבש קואליציה במוסדות הלאומיים, במסגרתה הוא ימונה לתפקיד יו"ר הליכוד העולמי, נוסף על כהונתו כחבר כנסת.

קראו עוד בכלכליסט

דני עטר ומיקי זוהר, צילומים: חיים ורסנו, אלכס קולומויסקי דני עטר ומיקי זוהר | צילומים: חיים ורסנו, אלכס קולומויסקי דני עטר ומיקי זוהר, צילומים: חיים ורסנו, אלכס קולומויסקי

במוסדות הלאומיים נהוג להקים קואליציה מקיר לקיר בראשות אחת המפלגות הפוליטיות. זוהר פועל לגבש רוב בקרב נציגי הקונגרס היהודי העולמי שיכלול את נציגי הליכוד, ש"ס, הפועל המזרחי-מפד"ל, ישראל ביתנו וסיעת ארץ קודש, שהיא סיעה מחו"ל.

במסגרת חלוקת התפקידים מסתמן שראשות ההסתדרות הציונית העולמית תהיה בידי יעקב חגואל מהליכוד, וראשות קק"ל והחטיבה להתיישבות יחולקו בין הליכוד לפועל המזרחי. יתר המפלגות יקבלו תפקידים אחרים כמו יו"ר קרן היסוד, ראשי מחלקות במוסדות הציוניים ועוד. ראשות קק"ל, שניתנה במשך שנים לנציג מפלגת העבודה, תעבור כאמור לליכוד או לאברהם דובדבני מהפועל המזרחי המשמש כעת כיו"ר ההסתדרות הציונית העולמית.

בליכוד הוזכר באחרונה כמועמד לתפקיד יו"ר קק"ל ח"כ חיים כץ, אבל הוא טרם החליט אם הוא מעוניין להתמודד עליו. כיום משמש כיו"ר קק"ל הח"כ לשעבר דני עטר ממפלגת העבודה.

גורמים בזרם המרכזי טוענים כי זוהר רוצה לגבש קואליציית ימין-חרדלית קיצונית, ומאיימים שלא לחבור לקואליציה. עוד טוענים כי כתוצאה מכך יפוררו המוסדות הלאומיים. בשל חילוקי הדעות בין הזרם המרכזי לליכוד לא הושג הסכם קואליציוני בין כל הסיעות במוסדות הציונים, שיביא לכינונה של קואליציה מקיר לקיר.

יצויין כי לפי ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן, שתי המפלגות ישתפו פעולה כדי להקים קואליציה במוסדות הלאומיים.

זוהר אמר בתגובה כי "התגובה פשוטה קשה לשמאל, כנראה קשה לשמאל להיפרד מקק"ל. מיום הקמת המוסדות הלאומיים ראשות הקק"ל היתה שייכת לשמאל בטאבו. אבל כעת, נוצרה הזדמנות היסטורית לשנות את המשוואה, ולהעביר את הקק"ל לימין. עצם כניסתי למערכה במוסדות הלאומיים נועדה כדי לשמור ולהבטיח את ערכי ארץ ישראל, עם ישראל ותורת ישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות