אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נויראלינק של מאסק: תקשורת בין מוח למכונה או רק בלבולי שכל? צילום: אי אף פי

נויראלינק של מאסק: תקשורת בין מוח למכונה או רק בלבולי שכל?

החברה של מייסד טסלה וספייס אקס הציגה השבוע לציבור שבב נוירולוגי חדש שפיתחה, אך סיפקה בעיקר הבטחות מצד מאסק

01.09.2020, 08:08 | ויקי אוסלנדר, ניו יורק

גרטרוד החזירה קיבלה כבוד של מלכים כאשר הוצגה לראשונה בפני הציבור ביום שישי. אף שזכתה לכבוד נדיר, היא היתה מעט ביישנית והתעקשה לא לשתף פעולה עם חוקריה. ייתכן שזה היה משום שעלתה לבמה מיד אחרי מילות הקדמה ממיליארדר נערץ: אלון מאסק.

קראו עוד בכלכליסט

גרטרוד, ועמה החזירות דורותי וג'ויס, השתתפו בתצוגת התכלית של חברת נויראלינק (neuralink), שאותה ייסד מאסק ב־2016, ושבה השקיע עד היום כ־100 מיליון דולר. החברה מתמחה בתחום חדש יחסית, שצובר תאוצה גדולה בשנים האחרונות: ממשק מוח־מכונה. היעד המרכזי שלה הוא חיבור מיליוני תאי עצב של המוח האנושי לרשת תקשורת בענן.

אלון מאסק מציג את הרובוט המנתח של נוירולינק, השבוע. הקהילה המדעית הגיבה בספקנות, צילום: אי אף פי אלון מאסק מציג את הרובוט המנתח של נוירולינק, השבוע. הקהילה המדעית הגיבה בספקנות | צילום: אי אף פי אלון מאסק מציג את הרובוט המנתח של נוירולינק, השבוע. הקהילה המדעית הגיבה בספקנות, צילום: אי אף פי

לפי מאסק, ממשק כזה יאפשר "לפתור עיוורון וחירשות. בעתיד נוכל לשמור ולנגן שוב זיכרונות... זה נשמע יותר ויותר כמו פרק מראה שחורה... בסופו של דבר נוכל להוריד את הזיכרונות לגוף חדש או לגוף רובוטי".

מאסק, שלצד נויראלינק הקים גם את יצרנית המכוניות החשמליות טסלה ואת חברת החלל SpaceX, הוביל את כל התצוגה. הערב נערך במעין ריחוק חברתי, סביב שלושה כלובים קטנים עם שלוש חזירות נסייניות, ובנוכחות צוות מדעי עטוי מסכות ממותגות של החברה. מאסק, שידוע כמי שמפחית בחומרת מגפת הקורונה, עטה אותה לרגעים קצרים בלבד.

"פיטביט צמוד לגולגולת"

החזירות גויסו להצגה חיה של השתל החדש שפיתחה נויראלינק. לפי מאסק, מדובר באב־טיפוס חדש שיכול לדחוס אותות חשמליים מהמוח ולשדר אותם באופן אלחוטי לחלוטין. בסופו של דבר, ההדגמה הסתכמה בהצגת הפעילות העצבית שמתרחשת במוח של גרטרוד כאשר היא מרחרחת ואוכלת קש. וגם זה בעירבון מוגבל ועל סמך מילותיו של מאסק בלבד, שכן לא ניתן היה לראות את ההתקן.

את השתל, שצורתו כמעין מטבע, ניתן להשתיל בתוך שעה ובלי הרדמה כללית - כך לפי נוירולינק. את המכשיר שהוצמד למוחה של גרטרוד כינה מאסק סוג של "שעון פיטביט שמוצמד לגולגולת עם חיווט זעיר". ההתקן משדר אותות הנקלטים מפני השטח של קליפת המוח. באזורים אלו, הסביר אחד מאנשי הצוות המדעי, "עוברים תהליכים מוטוריים ותחושתיים רבים".

מאסק שיתף את הקהל גם בשימושים נוספים לטכנולוגיה, כמו לזמן מכונית בכוח המחשבה, לשחק משחקי וידאו, לטפס על הרים ולסייע לבעלי מוגבלויות תנועה לנוע בחופשיות. כולם, אגב, רעיונות שמדענים בכל העולם עומלים עליהם בעשורים האחרונים.

מאסק רחוק מלהיות לבד בתחום הזה, שמעסיק חוקרים רבים בעולם כבר כמה עשורים. לצד החזון הפומפוזי שהציג, קיימים שימושים יותר יומיומיים לממשק מוח־מכונה, כמו לשלוט במוצרי חשמל ולשחק משחקי וידאו - וכן שאיפות גדולות אחרות ובהן סיוע לבעלי מוגבלויות לנוע בחופשיות.

כאשר חוקרי נויראלינק הציעו שכדאי לנסות את השתלים על אנשים משותקים, מאסק החזיר את הדיון אליו ואל חזונו: להגביר את היכולות הקוגניטיביות של בני האדם כדי לשמר את העליונות האנושית מול המחשבים. "ברמה של המין, חשוב להבין כיצד אנו מתקיימים יחד עם בינה מלאכותית מתקדמת", אמר מאסק, "ולייצר סימביוזות עם בינה מלאכותית, כך שעתיד העולם יישלט על ידי הרצון המשולב של תושבי כדור הארץ. זה יכול להיות הדבר החשוב ביותר שהמכשיר הזה ישיג".

מאסק דיבר בהתלהבות האופיינית לו, אך במשך שעה שלמה לא הציג ביסוס מדעי לטענות הרבות שלו ואף נמנע מלנקוב באבני דרך, לוחות זמנים או תוכניות לביצוע ניסוי קליני.

עבור הקהילה המדעית היה מדובר בהרבה הבטחות ומעט התקדמות ממשית, או כפי שסיכם זאת חוקר בכיר בתחום בקמצוץ של לעג, "הנדסה מעולה, מדע בינוני".

אישור מה־FDA

ועדיין, האירוע גרר גלי מחיאות כפיים, בעיקר כשמאסק הודיע שנויראלינק השיגה אישור ממינהל התרופות והמזון האמריקאי שיאפשר לחברה מסלול מזורז לאישורים שיספקו "טיפול או אבחון יעיל יותר של מחלות או מצבים מסכני חיים או מחלישים באופן בלתי הפיך".

המכשירים עצמם עדיין לא קיבלו את אישור ה־FDA, בעיקר משום שהם בכלל לא קיימים. "זה עובד", אמר מאסק, "זה פשוט לא משהו שהאדם הממוצע יכול להשתמש בו ביעילות".

מאסק אף הציג את העיצוב האחרון של מכונה לתפירת אלקטרודות, שבאמצעותה מתקינים את השתלים בנסיינים. לדבריו, הוא מאמין שבעתיד הלא רחוק "מיליארדי צרכנים" יניחו את ראשם ברצון תחתיה תמורת כמה אלפי דולרים.

ביולי 2019 מאסק הציג פיתוח ראשון בקול תרועה: מערך אלקטרודות גמישות ודקיקות, בעובי של פחות משערה, שיכולות לקלוט ולשדר פעילות מוחית בתחומי דיבור, ראייה, שמיעה ותנועה. גם התקן זה כבר נוסה, על קוף. מאסק סיפר שניתן גם להסיר את השתלים, אך הדגיש שזה לא מפני שמישהו עלול להתחרט על ההשתלה, אלא כדי שיוכל לשדרג להתקן העדכני ביותר. "לא היית רוצה טכנולוגיה ישנה בראש שלך".

לפי מאסק, דורותי החזירה, שכבר הותקן במוחה שתל בעבר, היא עדות חיה לכךשניתן להתקין ולהסיר את המכשור ועדיין להיות "בריא, מאושר ובלתי ניתן להבחנה מחזיר אחר". ועל סמך מה מאסק אומר את הדברים האלה? הוא לא באמת יודע מה עובר במוחה של דורותי, אבל הוא מבין לא רע בנפשו של המעריץ הממוצע שלו. לא סתם הוא זרק בשלב מסוים במצגת, בקריצה מסוימת: "יכול להיות שיש לי נויראלינק עכשיו ואתם אפילו לא יודעים. אולי יש לי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות