אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יהיה בסגר? צילום: אבי מועלם

דעה

יהיה בסגר?

אלה לא רק החיים של הנדבקים בערים האדומות. גל שלישי יפגע אנושות בחייהם של עשרות או מאות אלפי אנשים. הקורונה פוגעת בעיקר בעובדים חלשים, כך שרבים מהנפגעים יהיו חרדים - ואין להם איך להתגונן

01.09.2020, 08:04 | שחר אילן

הערים החרדיות מובילות את טבלת הערים האדומות כבר שבועות ארוכים, אך בשל לחצים פוליטיים התעכבה זמן רב תוכנית הרמזור שאמורה להטיל עליהן ועל ערים אדומות אחרות מגבלות; הסכנה שנסיעות לאומן יובילו לגל הדבקה אינה מוטלת בספק, ובכל זאת הוקם צוות שרים לגיבוש מתווה לנסיעה; והחמור מכל, יו"ר יהדות התורה יעקב ליצמן מאיים שאם יוטל סגר בחגים, מפלגתו תפרוש מהקואליציה.

קראו עוד בכלכליסט

הפוליטיקאים והתקשורת החרדים מרבים להתלונן שהממשלה מאפשרת הפגנות ורחצה בחופים אך מגבילה תפילות. ההשוואה אינה עומדת במבחן התוצאה. חופים והפגנות לא יוצרים ערים אדומות. התפילות בחללים סגורים, הצפיפות בערים החרדיות, המשפחות הגדולות והשמחות מרובות המשתתפים כן. אלו תוצאות הלוואי של הקהילתיות החרדית בזמן מגפה - וזו אינה סוגיה פוליטית, אלא של שכל ישר ונתונים קרים.

יעקב ליצמן, צילום: משרד הבריאות יעקב ליצמן | צילום: משרד הבריאות יעקב ליצמן, צילום: משרד הבריאות

ברור שמסיבות הפורים היוו גורם הדבקה משמעותי בגל הקורונה הראשון; ברור שהסגר בפסח, במימונה וביום העצמאות עזר לעצור אותו; וברור שאם לא יהיו הגבלות בחגים הקרובים, יבוא גל שלישי. אסור שמשפחות מורחבות ייפגשו בראש השנה; אסור לקיים תפילות המוניות; ומעל הכל אסור לאפשר ביקור אושפיזין ואירועי שמחת בית השואבה המוניים בסוכות. לכאורה, זה עניין פשוט של פיקוח נפש. אלא שהפוליטיקאים החרדים מעדיפים לשמר את אורח החיים של הציבור שלהם גם במחיר החיים עצמם.

ואלה לא רק החיים של הנדבקים בערים האדומות. גל שלישי יפגע אנושות בחייהם של מאות אלפי שכירים ועצמאים. הקורונה פוגעת בעיקר בעובדים חלשים כך שרבים מהנפגעים יהיו חרדים. הם לא יודעים שהם יהיו הקורבנות ואין להם איך להתגונן. על הממשלה שהוקמה להתמודדות עם הקורונה לעמוד בלחצים, למנוע נסיעות לאומן, להגביל תנועה ולאכוף את איסורי ההתקהלות. השנה, כדי לחגוג את החגים בקדושה יתרה, צריך לחגוג אותם לבד ולעצור את המגפה. הגיע הזמן שגם המנהיגים החרדים יבינו את זה. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות