אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההסתדרות מצאה זמן נוח להשבתת המשק צילום: דוברות ופרסום בהסתדרות

פרשנות

ההסתדרות מצאה זמן נוח להשבתת המשק

התזמון של הכרזת השביתה מעלה חשש שההסתדרות רוצה "לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה", כלומר גם לשבות במטרה לשמור על זכויות העובדים, אבל גם לוודא שהשביתה, ככל שתהיה, תפגע כמה שפחות במשק. ככה זה כשהמשק כבר חצי מושבת

01.09.2020, 14:40 | ליאור גוטמן

נמלי הים הממשלתיים בחיפה ובאשדוד היו עסוקים בחודש האחרון בקליטת סחורות לתקופת החגים. למעשה, עם תחילת חודש ספטמבר מודים בכירים בשתי החברות הממשלתיות הגדולות שרוב הסחורה החשובה שכבר הייתה צריכה להגיע לראש השנה כבר ירדה לרציפים ונשלחה ללקוחות.

קראו עוד בכלכליסט

ארנון בר דוד יו"ר ההסתדרות, צילום: אגף הדוברות בהסתדרות ארנון בר דוד יו"ר ההסתדרות | צילום: אגף הדוברות בהסתדרות ארנון בר דוד יו"ר ההסתדרות, צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

ולמה כל זה חשוב? כי הכרזת ההסתדרות על סכסוך עבודה ושביתה אפשרית כבר מה-17 בספטמבר תתקיים אם וכאשר המשק בכל מקרה חצי מושבת. בחינת החברות הגדולות במשק מעלה שרכבת ישראל בכל מקרה פועלת ב-50% בשל מגבלות הקורונה; עובדי רשות שדות התעופה והוועד המיליטנטי שלה לא יכולים להשבית כלום כי גם ככה הטיסות רק חודשו, וגם הם בטפטוף איטי; חברת החשמל ומקורות הם ספקי שירות חיוניים ואף אחד מהעובדים שם לא חולם לפצוח בעיצומים שישאירו מאות אלפי משקי בית בלי חשמל בראש השנה, ונמלי הים כאמור בכל מקרה הביאו את כל הסחורה שכבר הייתה צריכה להגיע לקראת חגי תשרי. מי בדיוק ישבות בראש השנה, יום כיפור וחול המועד סוכות - הבנקים, שבכל מקרה חצי סגורים, או שאר עובדי המדינה שבחול המועד חלקם לא עובדים וחלקם בבית עוד מתקופת החופש הגדול ורק בשל מגבלות משבר הקורונה?

לפיכך, ההכרזה של ההסתדרות להחיל שביתה רק כשיגיע ראש השנה לכל הפחות מעלה תמיהה. אף אחד לא אוהב כשנוגעים לו בשכר, והדרישה שלהם שהאוצר לא יבצע צעדים חד צדדיים אולי אפילו מתבקשת, אבל התזמון של הכרזת השביתה שלהם מעלה חשש שההסתדרות רוצה "לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה", כלומר גם לשבות במטרה לשמור על זכויות העובדים, אבל גם לוודא שהשביתה, ככל שתהיה אחת, תפגע כמה שפחות במשק. השאלה הגדולה היא האם משרד האוצר יפרש את המהלך כתרגיל למשיכת זמן, או כחולשה מצד ההסתדרות שנדרשת "להיכנס מתחת לאלונקה" באחת התקופות הכלכליות הכי מאתגרות במשק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות