אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפרקליטות: "תמלול חקירת אור אלוביץ' הוא נייר עבודה פנימי" צילומים: אוראל כהן, יובל חן

תיק 4000

הפרקליטות: "תמלול חקירת אור אלוביץ' הוא נייר עבודה פנימי"

הפרקליטות הגישה לביהמ"ש את תשובתה בנוגע לטענות עורכי הדין של שאול אלוביץ', בעניין הפערים בין ההקלטות לתמלול החקירה של הבן אור אלוביץ' במשטרה. ביהמ"ש מנסה לברר האם הוסתר מסניגורי שאול אלוביץ' התמליל המלא של המפגש שבו מנסה בנו אור לשכנע את אביו לפטר את עו"ד ז'ק חן

01.09.2020, 17:13 | משה גורלי

תיק 4000: פרטי תמליל הפגישה שבו ביקשה חוקרת המשטרה מאור אלוביץ' לשכנע את אביו שאול להיפטר מסניגורו ז'ק חן הוא "נייר עבודה פנימי, תרשומת פנימית של המאשימה, ומן הטעם הזה היא לא הועברה להגנה". כך טוענת היום הפרקליטות, באמצעות עוה"ד יהודית תירוש וניצן וולקן, בתשובתה לבית המשפט המחוזי בירושלים היושב בתיקי נתניהו, מוזס ואלוביץ'.

קראו עוד בכלכליסט

בית המשפט מנסה לברר האם הוסתר מסניגורי שאול אלוביץ' התמליל המלא של המפגש שבו מנסה בנו אור לשכנע את אביו לפטר את עו"ד חן. המשטרה חשבה שחן הוא מכשול בפני המרת אלוביץ' לעד מדינה נגד נתניהו, בין היתר בגלל שייצג קודם לכן את נתניהו. המשטרה איתרה אצל אור חשש דומה וניסתה למנפו.

אור אלוביץ אור אלוביץ' | צילום: אוראל כהן אור אלוביץ

ראש לשכת עורכי הדין, אבי חימי, פנה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ומחה נגד ההתערבות הפסולה בייצוג החשוד - פסולה במספר היבטים: שיסוי בן באביו, הקלטה בחדר היוועצות שאמור להיות סטרילי, ובעיקר במאמץ להיפטר מסניגור ש"לא רצוי" למתביעה.

מנדלבליט השיב לחימי: "ניסיון להתערב שלא כדין במרחב הייצוג של חשוד עם עורך דינו הוא פסול מכל וכל... אין בכוונתי לגלות כל סובלנות כלפי פעולות פסולות ממין אלה ככל שאכן אירעו".

אבל, ממשיך היועץ וכותב לחימי: "מחומר החקירה עולה בבירור כי הדברים שנטען כי נאמרו מפיו של אור אלוביץ' בשיחה עם אביו שאול אלוביץ' בקשר לעורך דינו של האב, לא נאמרו בהוראת החוקרים או ביוזמתם". האמנם לא ביוזמתם?

שאול אלוביץ שאול אלוביץ' | צילום: עמית שעל שאול אלוביץ

"לא רוצה לערבב אותך בזה"

בתמליל השיחה בין החוקרת לאור מופיעה השורה הבאה: החוקרת: "אתה רוצה הזדמנות לדבר עם שאול כדי לדבר על הנושא הזה?" כלומר, יוזמת המשטרה היתה גם היתה. אבל, לפני שורה זו יש מספר השמטות משמעותיות שנוגעות ל"הנושא הזה". כמו למשל השמטת שמו של עו"ד ז'ק חן שנעדר כליל מהתמליל שנמסר לסניגורים, ומופיע פעמים רבות בהקלטה. למשל בדוגמה הבאה שהיא התמליל החסר שנמסר לסניגורים כאשר ההשמטות (שהושלמו לאחר האזנת הסניגורים לקלטות) הן בסוגריים ובהדגשה:

חוקרת: אתם מנסים? (לשכנע...)

אור: אני יודע ש... (עורכי הדין שלי דיברו עם ז'ק)

חוקרת: לא יודע.. (וז'ק לא בדעה שלכם?)

אור: לא רוצה לערבב אותך בזה אני לא.. יש לי בעיה.. (אני עם ז'ק יש לי בעיה..)

חוקרת: יש לך גם רצון

אור: אני לא יודע.. אני לא אעשה את זה.. (רק יודע שהעורכי דין שלי אמרו לי שאם

תהיה עסקה ז'ק לא יכול לעשות את זה, אז לא יעשו אותה.).

 

הפערים האלה הועלו בידי סניגורי האלוביצ'ים, עוה"ד ז'ק חן ומיכל רוזן-עוזר, בישיבת בית המשפט האחרונה, והפכו בהמשך לדיאלוג מסמכים מתיש בין התביעה להגנה. התביעה הסבירה שהמתמלל, אדם מחברה חיצונית, לא מכיר את החומר, וטבעי שישמיט דברים ושמות שאינם מובנים לו.

השופטים רבקה פרידמן-פלדמן, משה בר-עם ועודד שחם החליטו לברר את העניין והורו לתביעה להשיב עד היום על השאלות: "א. איזה מידע היה לפני היועמ"ש בבדיקה שערך בנושא המפגש בין אור אלוביץ' לבין אביו. ב. האם יש בידי המאשימה תמליל מתוקן של השיחה האמורה, אם כן ממתי הוא מצוי בידה ומדוע לא נמסר להגנה".

"תרשומת פנימית של המאשימה"

והנה, בתשובתה היום מפתיעה התביעה וטוענת שהיה בידיה התמליל המלא, אבל מדובר ב"תרשומת פנימית של המאשימה", ב"נייר עבודה פנימי המבוסס על תמליל הקלטת המקורית של השיחה בין החוקרת לבין אור אלוביץ'. נייר עבודה פנימי זה כלל תיקונים ממוקדים ונקודתיים במקטעים מסוימים של השיחה שהיו רלוונטיים לבחינת הטענה שהועלתה. מדובר אם כן בנייר עבודה פנימי שנערך במטרה לבחון טענות בנוגע להתערבות של גופי חקירה בייצוגם של חשודים.

השופטים רבקה פרידמן-פלדמן, משה בר עם ועודד שחם, צילום מסך השופטים רבקה פרידמן-פלדמן, משה בר עם ועודד שחם | צילום מסך השופטים רבקה פרידמן-פלדמן, משה בר עם ועודד שחם, צילום מסך

"טענות אלו הועלו על ידי ראש לשכת עורכי הדין חימי ומוענו ליועמ"ש. נייר עבודה פנימי זה לא כלל תמלול מדויק של השיחה במלואה. בנסיבות אלה, מדובר בתרשומת פנימית של המאשימה, ומן הטעם הזה היא לא הועברה להגנה".

והשאלה עכשיו היא כיצד, ואיזה משקל, ייתן בית המשפט לניסיון ההתערבות הזה בייצוג, שהוסט ל"תרשומת פנימית", שנמסר בתמליל קטוע וחסר לסניגורים למרות שהנוסח המלא יותר היה בידי התביעה, ואולי הוסתר גם מעיני היועץ המשפטי לממשלה שלא היה מודע לו בעת התשובה לראש לשכת עורכי הדין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות