אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שברון תנסה להסיר את מגבלות התפעול שהוטלו על אסדת לווייתן צילום: רויטרס

בלעדי לכלכליסט

שברון תנסה להסיר את מגבלות התפעול שהוטלו על אסדת לווייתן

מבדיקת כלכליסט עולה שלאור ממצאי הדו"ח שגיבשה RSP, משרד האנרגיה לא מאשר לנובל אנרג'י להעלות בשלב זה את תפוקת המאגר מעבר לרף של 70%.

02.09.2020, 07:29 | ליאור גוטמן

עם כניסתה של ענקית האנרגיה שברון לישראל, אחת המשימות הראשונות שלה תהיה להסיר את מגבלת התפעול שהוטלה על אסדת לווייתן ביכולת למכור גז למצרים, לירדן או לשוק המקומי.

קראו עוד בכלכליסט

מאגר לווייתן
מאגר לווייתן צילום: אלעד גרשגורן

בתחילת השבוע פורסם דו"ח ועדת הבדיקה של חברת RSP הבריטית, שבחנה בחודשים האחרונים לבקשת משרד האנרגיה את תפעול אסדת לווייתן ואת רצף אירועי הדלקת הלפיד.

בדו"ח נמצא כי בדיקות התפעול "מתקיימות בחלקן", "איכות הדוחות של אירועי בטיחות אינה מספקת" וכן מחסור במילוי דרישות תקנים שונים, "שמהווים אי התאמה לנוהלים ולפרקטיקה המיטבית בתעשיית הנפט".

בשלב זה לא ברור עד כמה הניסוחים המעודנים של משרד האנרגיה מטרידים את נובל אנרג'י. ככל שעסקת הרכש עם שברון אכן תושלם בחודש הבא, התפעול של האסדה והדרישות לתקן שם את הדברים, אולי בהשקעה כספית נוספת, יהפכו ל"כאב הראש" של שברון בטווח הקצר, ולכאב הראש בטווח הארוך דווקא של משרד האנרגיה, ואולי כבר ברבעון האחרון של 2020.

לפי משרד האנרגיה, הבדיקות נערכו במהלך החודשים יוני ויולי לרבות ביקורת על גבי האסדה. הביקורת התמקדה בשלושה נושאים: Verification (אימות) של שלבי התכנון, הייצור, ההתקנה וההרצה בהשוואה לדרישות הקיימות בתנאי שטר החזקה, כמו גם לתקנים המקובלים בתעשייה ולתקנים הפנימיים של החברה. כאן נבחן גם הליך הנישוב מדצמבר האחרון, שכלל הזרמות גז ראשוניות במערכת. עוד נבדקו יישומי תקני בטיחות, שמתייחסים לרכיבים ולמערכות הבטיחות האוטומטיות האלקטרוניות הקיימות במערכת החירום וכן נבדקה רמת הידע של צוות האסדה בנושא זה.

מבדיקת כלכליסט עולה שלאור ממצאי הדו"ח שגיבשה RSP, משרד האנרגיה לא מאשר לנובל אנרג'י להעלות בשלב זה את תפוקת המאגר מעבר לרף של 70%. המשמעות היא שככל שהביקוש לגז בשוקי היצוא או בישראל יעלו ויתאוששו ממשבר הקורונה, הפעלת האסדה במקסימום תפוקה תחייב אישור מקדים מהמשרד.

נכון להיום, משבר הקורונה פגע בביקוש ואין צורך מיידי לייצא מעבר לרף שנקבע, אולם ככל שהשווקים יתאוששו שברון תפנה למשרד האנרגיה ותבקש "להרים את השיבר למסקימום". כאן יצטרכו בכירי המשרד לרבות השר יובל שטייניץ לבחון האם הצורך לייצא לא יגבר על חובת השמירה על התקנות וכללי האסדה שנקבעו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות