אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארנון בר דוד: "כץ גרם נזק לאוצר ומנסה לצאת מזה על גב העובדים" צילום: דוברות ופרסום בהסתדרות

ראיון כלכליסט

ארנון בר דוד: "כץ גרם נזק לאוצר ומנסה לצאת מזה על גב העובדים"

יו”ר ההסתדרות שולף את נשק השביתה מול הכרזת שר האוצר כי יקדם חקיקה לקיצוצי שכר במגזר הציבורי. בהסתדרות לא שוללים השבתה של מערכת הבריאות “נחליט בהתאם לגובה הלהבות”

02.09.2020, 06:42 | עמרי מילמן

"תמיד יש מקום לשיתוף פעולה, תמיד אנחנו משתפים פעולה, ההסתדרות רואה את המדינה בקצה, יודעת איפה אנחנו נמצאים, אך לא יכולה לאפשר לעצמה להיות בתוך סד איומים מצד שר האוצר”. כך אומר יו”ר ההסתדרות ארנון בר דוד, בראיון לכלכליסט, זמן קצר לאחר שהכריז עם הנהגת ההסתדרות על סכסוך עבודה, אשר מאיים בשביתה כללית, בעיצומו של המשבר הגדול ביותר שידעה ישראל.

קראו עוד בכלכליסט

“אני מקבל טלפונים ממנכ"לים לשעבר של משרדי ממשלה שמחזקים את ידיי, שאומרים שאין כרגע תוכנית כלכלית ושיש רק חלוקת כספים למי שצריך ולמי שלא צריך. ישראל כץ הביא את המשרד לעברי פי פחת והוא מנסה על גב העובדים לעשות יחסי ציבור כדי לצאת מהמצב הזה".

עובדי המגזר הציבורי לא פוטרו במשבר והמגזר הפרטי מדמם - איפה האחריות הציבורית של ההסתדרות?

“אז מה נעשה, נוריד למי שלא נפגע? השיסוי שמנסים לעשות באמצעות כל מיני שופרות במדינה - שכירים נגד עצמאים, והפוך, ובעלי עסקים נגד עובדים - מזיק לכולם. ההסתדרות יודעת לעשות מעשים בהבנות, בשולחן עגול. כולנו משק אחד, כולנו תלויים בשכר הציבורי. גם כך שכרם של עובדי המגזר הציבורי נמוך יותר. לפגוע בהם יביא לפגיעה גם בעצמאים”.

דעה ההסתדרות מצאה זמן נוח להשבתת המשק התזמון של הכרזת השביתה מעלה חשש שההסתדרות רוצה "לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה", כלומר גם לשבות במטרה לשמור על זכויות העובדים, אבל גם לוודא שהשביתה, ככל שתהיה, תפגע כמה שפחות במשק. ככה זה כשהמשק כבר חצי מושבת ליאור גוטמןלכתבה המלאה

אתה באמת מתכוון להשבית את המשק בשיאו של משבר כלכלי?

“תשמע, אם כץ יעמוד בתוכנית שלו להביא צעדים חד־צדדיים לאישור הממשלה או לחקיקה - בוודאי שנגיב בצעדים ארגוניים או בשביתה. אני לא אתן לאף שר במדינת ישראל לזלזל בעובדים. שידבר בכבוד, נענה לו בכבוד”.

אולי זה מהלך הצהרתי מכיוון שבכל מקרה המגזר הציבורי מושבת בחגים?

“ממש לא מדובר במהלך הצהרתי. אני צריך להכין את חברי ההסתדרות לכך ששר האוצר יביא צעדים חד־צדדיים, ללא תיאום איתנו, עם הצבת דד־ליינים לא הגיוניים, מתוך איום והשתלחות על העובדים. הניסיון להלך אימים על ציבור העובדים, הסגנון הבריוני שלו לא יעלה על הדעת. נערכנו לצעדים ארגוניים ואני מקווה שלא נצטרך להפעיל אותם. אבל אם נצטרך נפעל במלוא הכוח”.

מימין:  יו”ר ההסתדרות ארנון בר דוד ושר האוצר ישראל כץ, צילומים: אגף הדוברות בהסתדרות, אבי מועלם מימין: יו”ר ההסתדרות ארנון בר דוד ושר האוצר ישראל כץ | צילומים: אגף הדוברות בהסתדרות, אבי מועלם מימין:  יו”ר ההסתדרות ארנון בר דוד ושר האוצר ישראל כץ, צילומים: אגף הדוברות בהסתדרות, אבי מועלם

תשבית גם את מערכת הבריאות?

“אני לא רוצה להכנס לזה כרגע. נחליט בהתאם לגובה הלהבות מולנו מה עושים. אנחנו מאוד זהירים ומאוד אחראים. לא יכול להיות שהממשלה - ללא תקציב וללא תוכנית מלבד חלוקה של כסף פה ושם - רוצה לקצץ לעובדים ולתת למי שלא צריך”.

"עובדים פורשים מהלחץ"

 

אגב סכסוך עבודה - זה הזמן לשביתת עובדי המעבדות? זה לא ניצול של המצב?

“זו כבר תקופה ארוכה שעובדי המעבדות נמצאים בלחץ מטורף. שעות העבודה ארוכות ומתישות, יש עומס בדיקות, ובנוסף לקורונה יש את העבודה הרגילה שלהם. עובדים במעבדות פורשים בעקבות הלחץ העצום. במעבדות הפרטיות מקבלים לשעה הרבה יותר. נתתי להם אישור לשבות, אני מדבר עם האוצר, מקווה שנדע לפתור את העניין הזה כמו שפתרנו עם האחיות ועם העובדים הסוציאליים”.

לדברי בר דוד, “באף מקום בעולם לא קיצצו במגזר הציבורי, חוץ מבפולין. בצרפת ובאנגליה העלו שכר, בגרמניה יש דרישה להעלות שכר. בכל מקום בעולם מצדיעים לעובדי המגזר הציבורי. אלה העובדים במערכת הבריאות שהצילו את המדינה, הרופאים האחיות, כל המערך שנבנה שנים על שנים ונתן פתרונות הכי מתקדמים בעולם. אלה אנשי הביטוח הלאומי שמימשו את תוכנית הממשלה, אנשי שירות התעסוקה, עובדים מונציפליים נותנים פה עבודה כדי לקדם את המדינה והמשק. זה לא המקום לבצע מרחץ דמים בתנאי העובדים בחסות הקורונה. השיסוי שכץ עושה לא הגיוני, זה דבר שמטריד אותי מאוד”.

רשת ביטחון גם לעצמאים

 

לפי האוצר אתם מתנגדים לדיפרנצאציה בין מקבלי השכר הגבוה לנמוך.

“זה לא נכון. אני לא מתנגד לכלום. אבל אני מתנגד להכל בשיטה של השר ובזלזול שלו. רוצים לבוא עם עסקת חבילה מסודרת, תמיד היינו מוכנים ואני מוכן גם עכשיו. אבל כעת יהיה קשה יותר לעשות איתי מהלך למרות האחריות שלנו”.

לאילו צעדים אתם כן מוכנים לאור גודל המשבר?

“מתוך תחושה של אחריות נכנסתי לשיחות שבהן יש נתינת כתף מצד ההסתדרות. אבל כרגע אני לא מוכן ללכת עם כץ לשום מקום. היו שיחות שנקטעו בגלל שלא ברור מה התוכנית של הממשלה, כי אין תקציב, ולא ידעו לאיזה תקציב הולכים. ואז כץ קם בשבוע שעבר והתחיל להשתלח בכוחנות בלי לבדוק עם הפקידים. אנחנו לא בנמל אשדוד ולא במשרד התחבורה”.

גם אם אתה צודק וכץ טועה, אולי זה הזמן לשלם את המחיר על הסכמי השכר הנדיבים בתקופתו של השר כחלון?

“אני לא מסכים איתך. אני רואה את ההתפלגות, מרבית העובדים מרוויחים כמו השכר הממוצע במשק”.

לפי נתוני הממונה על השכר, השכר גבוה יותר ויש גם יציבות תעסוקתית.

“יש אנשים שמתמקצעים ומתקדמים, מה רוצים, שלא יבואו עובדי ציבור טובים? רוצים בחסות הקורונה לפגוע בזה? לאן המדינה חותרת? להרוס את מדינת הרווחה? כץ רגיל לבריונות ממשרד התחבורה, לא ניתן לו. השיטה שלו לשסות את המגזר הציבורי היא כדי לרצות את מי שצריך”.

את מי הוא מנסה לרצות?

“תסתכל בפייסבוק מי התומכים שלו”.

נראה כי בר דוד מרמז בין היתר על ארגון ה"שולמנים", שנחשף כי שיתפו פעולה עם כץ וגרמו להנמכת גובה להבות הביקורת כלפיו.

למה היית מעביר כעת עוד תקציבים?

“קודם כל לתת למי שצריך ולא סתם למי שלא. הייתי עושה את מודל החל"ת הגמיש ובכך פותר את בעיית המובטלים והתעסוקה. בנוסף, עמדתנו היא שבזמן משבר, מלחמה, מגפה - עצמאים צריכים לקבל רשת ביטחון בדיוק כמו שכירים, וזה עלה בדרישות שלי במשא ומתן”.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות