אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
VILAGO נתניה: "בתהליך הצמיחה של העיר המגדלים משחקים תפקיד מרכזי" צילום אוויר: EYES-ON

VILAGO נתניה: "בתהליך הצמיחה של העיר המגדלים משחקים תפקיד מרכזי"

"מגדלים מאפשרים להגדיל את היצע הדירות ולפנות שטחים ציבוריים לטובת התושבים", מסביר הממונה על ההנדסה בעיריית נתניה את תנופת הבנייה לגובה בעיר. בחברת י.ח דמרי כבר מיישמים את התפישה בשטח עם VILAGO ו-SPIRIT, שני פרויקטים שמושכים התעניינות רבה בכל אזור השרון

03.09.2020, 09:15 | רונן ניב

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

לצד מלונות היוקרה הקמים לאורכה של הטיילת בתנופת הפיתוח השוטפת את נתניה, תופסים גם מגדלי המגורים מרובי הקומות נפח גדל והולך, בדרך להפיכתה הלא רשמית של העיר ל"בירת המגדלים של ישראל".

נתוני הלמ"ס המתייחסים להתחלות הבנייה ב-2019, מספקים גם הם אינדיקציה לרוח הגבית לה זוכה הבנייה לגובה בעיר: יחידות דיור במגדלים בני 21 קומות ומעלה היוו 9% מסך התחלות בנייה בארץ אשתקד –4,327 יחידות דיור מתוך 47,595 יחידות דיור – כשנתניה ניצבת בראש הדירוג עם 381 יחידות דיור ומקדימה בצמרת הרשימה את גבעתיים, ראשון לציון ורמלה, כשתל אביב וירושלים יחד עם קרית ים סוגרות את העשירייה המובילה. עוד מראים הנתונים כי למעלה מ-55% מיחידות הדיור שבנייתן החלה בשנה החולפת בעיר היו בפרויקטים להקמת מגדלים.

קראו עוד בזירת הנדל''ן

"נתניה לא מפחדת מבנייה לגובה, ההיפך הוא הנכון", אומר חבר מועצת העיר אלון אלרואי, הממונה על ההנדסה בעירייה. "מגדלים מאפשרים לרווח את השכונות, להגדיל את היצע הדירות בעיר ולא פחות חשוב – לפנות שטחים ציבוריים לטובת התושבים. בהקמת המגדלים האפקט הוא כפול: הן שיפור רמת החיים ואיכות המגורים, והן פיתוח סביבתי נרחב. מגדלים גבוהים, חלקם עד 40 קומות, ובדגש על עירוב שימושים, יהיו חלק מהנוף של נתניה המתחדשת, ויספקו מענה הולם לגידול הצפוי בשנים הבאות באוכלוסיית העיר".  

 , נתונים: הלמ"ס נתונים: הלמ"ס  , נתונים: הלמ"ס

אותם מגדלים מודרניים מהווים גם נדבך חשוב בשכונותיה החדשות של נתניה ובהן עיר ימים, קרית השרון, נוף הטיילת (נת/600) ואגמים. עיר ימים, למשל, שבנייתה החלה ב-2006 ושוכנת בצמידות לחוף פולג, נחשבת כבר כיום לאחת משכונות היוקרה המובילות בישראל, וזאת במידה רבה בזכות השילוב בין מגדלים מפוארים להשקעה מסיבית במרחב הציבורי מצד הרשות המקומית. על העלייה שנרשמה בערכה הנדלני מעידים נתוני אתר מדלן, לפיהם בעשור האחרון זינק מחירה הממוצע של דירה בשכונה בקרוב ל-40% - מסכום של 2.18 מיליון שקל במרץ 2011 לסכום של 3 מיליון שקל ביוני 2019. 

"מגדלי היוקרה המתרוממים על קו החוף בנתניה הם קודם כל בשורה בהיבט הדמוגרפי, ומהווים מנוף למשיכת אוכלוסייה ממעמד סוציו-אקונומי איתן מהסביבה הקרובה, אבל גם מעבר לים", מסביר פרופ' ראסם חמאיסי, מתכנן ערים ומרצה בחוג לגאוגרפיה באוניברסיטת חיפה. לדבריו, "באופן הזה מסייעת הבנייה לגובה לנתניה למתג את עצמה בשוק דיור היוקרה, ובמבט נרחב יותר, בזכות המיקום האופטימלי, תחנת הרכבת ונגישות לעורקי תחבורה ראשיים, גם לבסס לעצמה הגמוניה כמטרופולין המוביל בין תל אביב לחיפה".

3 מגדלים בני 17-14 קומות ו-167 יחידות דיור. פרויקט SPIRIT, הדמיה:  סטודיו הקוביה 3 מגדלים בני 17-14 קומות ו-167 יחידות דיור. פרויקט SPIRIT | הדמיה: סטודיו הקוביה 3 מגדלים בני 17-14 קומות ו-167 יחידות דיור. פרויקט SPIRIT, הדמיה:  סטודיו הקוביה

מריח כמו רוח נעורים

תנופת הבנייה החדשה בעיר ובשורת המגדלים מושכת לנתניה שחקני נדל"ן מובילים, כשאחת החברות שכבר פועלת בהילוך גבוה בשטח היא י.ח דמרי, מגופי הבנייה הוותיקים והמנוסים בישראל. "נתניה היא עיר חוף מובילה, שעם דחיפה ומשאבים מצד העירייה רק משתדרגת עם הזמן", מסביר אמיר כהן, סמנכ"ל שיווק ומכירות בי.ח דמרי, את הסיבות להגעת החברה לעיר. "בתהליך הצמיחה של נתניה משחקים המגדלים החדשים תפקיד מרכזי, ומספקים אופציות מגורים מגוונות ובמחירים שפויים ביחס לתל אביב, לבני העיר ולאוכלוסייה מבחוץ שחפצה ליהנות מאיכות המגורים שמספקים מגדלי היוקרה ומהקרבה לים".

שני מיזמים בבנייה לגובה של החברה המרכזים סביבם תשומת לב נרחבת הם BY DIMRI SPIRIT ו-DIMRI VILAGO. הראשון, מוקם בלב עיר ימים המתפתחת, בשטח המשתרע על פני 17 דונם וכולל שלושה מגדלי יוקרה בני 17-14 קומות ו-167 יחידות דיור. המגדל הראשון בפרויקט מתאכלס בימים אלו, ובשנה הבאה יתאכלס המגדל השני, כשגם במגדל השלישי כבר יצאו העבודות לדרך.

"זהו פרויקט יוצא דופן", מצהיר כהן. "הוא מתאפיין בסטנדרט מגורים ברמה הגבוהה ביותר ובמיקום אידיאלי. המבנים תוכננו כמבני כוכב לא קירוי משותף, באופן המעניק מקסימום פרטיות לכל דירה. תשומת לב רבה הושקעה בפיתוח הסביבתי כשהמגדלים עטופים בשטחים ירוקים, מזרקות ומפלי מים, וחוף הים נמצא ממש במרחק נגיעה. בסמיכות לפרויקט נמצאים מוסדות חינוך כמו גם קניון עיר ימים, מתחם הבילוי והפנאי פיאנו, הספורטק ושמורת האירוסים".

הדירות בפרויקט הן בנות 5-4 חדרים בשטח של 135 מ"ר, עם 25 מ"ר מרפסת ומחסן צמוד בקומה של 10 מ"ר, שיכול לשמש גם כחדר עבודה - דבר בעל חשיבות גדולה בשוק העבודה המשתנה של תקופת הקורונה, המייצר את האפשרות גם לעבודה מרחוק. שטח דירות הפנטהאוז הוא 200 מ"ר לצד 200-60 מ"ר מרפסות. כל מגדל מצויד בחדר כושר, טרקלין דיירים ולובי מפואר. 

באשר לקהל היעד אליו פונה פרויקט SPIRIT, אומר כהן כי הוא מורכב "בעיקר ממשפרי דיור בגילי 45 פלוס מתוך נתניה ומיישובי השרון, המבקשים לעבור מהדירות הוותיקות, חלקן בתי קרקע, לדירות חדשות ומרווחות. פלח אוכלוסייה נוסף שמגלה עניין רב בפרויקט מורכב מתושבי חוץ המחפשים לגור בסמוך לקו החוף, ובאחת השכונות הכי יפות בישראל".

2 מגדלים בני 28 קומות ו-213 יחידות דיור. פרויקט VILAGO, הדמיה:  סטודיו הקוביה 2 מגדלים בני 28 קומות ו-213 יחידות דיור. פרויקט VILAGO | הדמיה: סטודיו הקוביה 2 מגדלים בני 28 קומות ו-213 יחידות דיור. פרויקט VILAGO, הדמיה:  סטודיו הקוביה

לגור בעיר, להרגיש בטבע

עוד פרויקט יוקרה של החברה הוא DIMRI VILAGO, בחלקה המערבי של שכונת אגמים, עם שני מגדלים בני 28 קומות ו-213 יחידות בסך הכל. המגדל הראשון כבר התאכלס, ובמגדל השני עתיד האכלוס להסתיים תוך חודשים ספורים. 

"הייחודיות בפרויקט הזה טמונה בכך שהוא נושק לפארק אגם החורף (פארק השלולית) – פארק ציבורי רחב ידיים ובו אחת מבריכות החורף האחרונות שנותרו במישור החוף, מה שמאפשר בעצם לגור בעיר ולהרגיש בטבע", מפרט כהן. "מי שיגיע לכאן ישטוף מדי בוקר את העיניים בירוק של השמורה ובכחול של הים, שאליו צופות הדירות באופן ישיר".

בדומה לפרויקט SPIRIT, גם דיירי פרויקט VILAGO ייהנו מדירות 5-4 גדולות בשטח של 128 מ"ר ו-12 מ"ר מרפסות, מחדר כושר מאובזר ומטרקלין דיירים מושקע. "פה אנו מכוונים בעיקר למשפחות צעירות, מהעיר ומחוצה לה", מפרט כהן. "זה פרויקט שמייצר הווי של קהילה".

"את הפרויקטים שלנו בנתניה הקמנו במוצהר בשכונות החדשות, המתקדמות והמבוקשות ביותר בעיר", מוסיף כהן. "הבנייה לגובה מאפשרת לנו להגדיל את היצע הפסיליטיז ולספק סגנון חיים שאין בבניינים נמוכים, ומבחינת הדיירים יש לכך חשיבות גדולה".

אמיר כהן. "הבנייה לגובה מאפשרת לספק סגנון חיים שאין בבניינים נמוכים", צילום: משה עמר אמיר כהן. "הבנייה לגובה מאפשרת לספק סגנון חיים שאין בבניינים נמוכים" | צילום: משה עמר אמיר כהן. "הבנייה לגובה מאפשרת לספק סגנון חיים שאין בבניינים נמוכים", צילום: משה עמר

צפיפות מוגברת, קרקעות מתמעטות

"על הקמת מגדלים חובה להסתכל ברמת המאקרו", מסכם פרופ' חמאיסי. "בנייה לגובה מתיישבת עם התפיסה הדוגלת במניעת זליגה של הבנייה לשטחים פתוחים וציפופה בשטחים הקיימים, עניין שמקבל משקל במיוחד כאשר מביאים בחשבון שישראל היא מדינה בעלת עתודות קרקע מוגבלות.

"עמידה ביעד של בניית 1.5 מיליון יחידות דיור עד 2040, כפי שהגדירה התוכנית האסטרטגית לדיור שאושרה בממשלה עוד ב-2017, מייצרת אקלים נוח לגידול במספר המגדלים, ונתניה היא מובילת המגמה. בהתחשב בכך שהפער בין הביקוש לדירות להיצע בפועל רק הולך ומתרחב, אני מאמין שבנייה לגובה תזכה לתמיכת גופי התכנון. חשוב רק שכחלק מהתרחיש, ידאגו מקבלי ההחלטות לתשתיות נאותות שיעטפו את מתחמי המגורים החדשים".

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן>>

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות