אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מסירות רכב באוגוסט: העלייה הקלה שנרשמה אינה "קאמבק" צילום: יוסי דוס סנטוס

מסירות רכב באוגוסט: העלייה הקלה שנרשמה אינה "קאמבק"

למרות שבאוגוסט השנה נמסרו 20 אלף מכוניות חדשות, עלייה קלה ביחס לאוגוסט אשתקד, מדובר ב"הדבקת קצב" בלבד. זאת, בשל העובדה שאוגוסט 2019 נחשב לחודש חלש במיוחד בענף הרכב

03.09.2020, 19:38 | תומר הדר

מתחילת השנה נמסרו בישראל 162,080 מכוניות חדשות – כך עולה מנתוני איגוד יבואני הרכב המסכמים את שמונת חודשי השנה הראשונים. בפועל מדובר בירידה של 19% ביחס לשמונת חודשי אשתקד הראשונים. ואולם, הנתון המעודד ביותר כביכול הוא העובדה שבאוגוסט השנה נמסרו 20,090 מכוניות חדשות - עלייה קלה ביותר ביחס ל- 19,279 מכוניות באוגוסט אשתקד. ניתוח נתוני המסירות מוכיח כי למרות הקורונה והתנודות - הגמוניית היבואנים והמותגים נשמרה: יונדאי היא הנמכרת ביותר - עם 24,907 מסירות - ירידה של 25% ביחס לאשתקד. במקום השני ניצבת טויוטה עם 19,839 מסירות - 29% ירידה במקום השלישי קיה - שמסרה מתחילת השנה 19,742 מכוניות – ירידה של 19% ביחס לאשתקד.

קראו עוד בכלכליסט

מכוניות בנמל אילת , צילום: יוסי דוס-סנטוס מכוניות בנמל אילת | צילום: יוסי דוס-סנטוס מכוניות בנמל אילת , צילום: יוסי דוס-סנטוס

ואולם, למרות המגמה יש לזכור, שלא מדובר בקאמבק אלא יותר ב"הדבקת קצב". ראשית, מבחינת ההשוואה, אוגוסט 2019 נחשב בפני עצמו לחודש חלש במיוחד בענף הרכב הישראלי, כפי שכל אוגוסט נחשב חודש חלש. הסיבה היא שהישראלי לא היה בשנה שעברה בארץ, אלא נפש בחו"ל. גם עובדי מרכזי המסירה של יבואני הרכב היו בחופשות, שלא לדבר גם על נכונותם לעבוד במגרשי המסירות במהלך החום של אוגוסט.

מעבר לכך, בשנה שעברה גם נכנס לתוקף באפריל מתווה מס חדש על ההיברידיות שהשפיע על המסירות: רכבים היברידיים רבים שוחררו ממכס באפריל ונמסרו במאי-יוני ומעט ביולי, משמע באוגוסט כבר לא נותרו היברידיות למסור, מה שתרם להפיכת אוגוסט 2019 לחודש חלש במיוחד - כך שכל השוואה לאוגוסט 2019 צריכה לקחת בחשבון מלכתחילה את היותו חודש חלש.

מעבר לכך, אוגוסט 2020 נחשב לחודש טוב עבור יבואני הרכב בשל מספר סיבות. ראשית - ציי הרכב אינם מצטיידים באמצעות חברות הליסינג באופן נרחב, אך גופים ממוסדים גדולים בהחלט הצטיידו ברכבים בחודש שעבר, מפני שהם חייבים, לאור הזדקנות ציי הרכב שלהם: מדובר בבזק, חברת חשמל וכמובן גם צה"ל שהצטיידו באלפי מכוניות. מעבר לכך, הלקוחות שחזרו אל אולמות התצוגה ביוני קיבלו את המפתח לרכב החדש ביולי וגם באוגוסט, מה שתרם למסירות בחודש אוגוסט 2020. ועם זאת, השאלה המכרעת היא האם מגמה זו תימשך. בהתחשב בעובדה חברות הליסינג ממעטות להצטייד, יתכן שהשמחה על "השוק שחוזר לעצמו" תתברר כמוגזמת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות