אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מקק"ל עד החטיבה להתיישבות: מיקי זוהר מחלק את השלל הציוני צילום: שלו שלום

מקק"ל עד החטיבה להתיישבות: מיקי זוהר מחלק את השלל הציוני

הליכוד גיבש רוב בקונגרס הציוני העולמי יחד עם מפלגות המזוהות עם הימין והדתיים; השותפים יקבלו יותר מ־20 משרות בכירות במוסדות העולמיים, בהן יו"ר ההסתדרות הציונית, יו"ר קק"ל ויו"ר החטיבה להתיישבות; כחול לבן תקבל שאריות

06.09.2020, 07:00 | צבי זרחיה

ראש הממשלה בנימין נתניהו עומד לשלוט גם במוסדות הציוניים, לאחר שיו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר משלים גיוס רוב של 271 צירים מבין 525 צירי הקונגרס הציוני.

קראו עוד בכלכליסט

באמצעות הרוב הזה משתלט הליכוד על המשרות החשובות במוסדות הציוניים ועל היכולת למנות מאות משרות נוספות בארגונים הללו ובחברות הכפופות להם בארץ ובעולם.

לליכוד יש 115 צירים בקונגרס הציוני, לש"ס 21 צירים, ולסיעה החרדית ארץ קודש (המזוהה עם יהדות התורה) 25 צירים.

הקואליציה במוסדות הציוניים תכלול שתי מפלגות ימין שנמצאות כיום באופוזיציה בכנסת: ישראל ביתנו (33 צירים) שעמה כבר הושג הסכם, והפועל המזרחי (דתיים לאומיים, ימינה) עם 77 צירים שעמה המו"מ בדרך לסיכום.

כחול לבן תישאר בחוץ

ההשתלטות של הליכוד על המוסדות הלאומיים תאפשר למיקי זוהר להיבחר כיו"ר הליכוד העולמי, שהוא תפקיד התנדבותי עם כוח פוליטי גדול ואפשרויות לחלוקת ג'ובים רבים ושליטה במשרות הבכירות של העולם היהודי.

נתניהו הנחה את זוהר להעביר לידי הליכוד את המשרות הבכירות והנחשקות: יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית ויו"ר קק"ל, שבמשך שנים היו בידי מפלגות אחרות. כיו"ר ההסתדרות הציונית העולמית מכהן כיום אברהם דובדבני מהפועל המזרחי ובראשות קק"ל עומד דני עטר ממפלגת העבודה.

אברהם דובדבני (הפועל המזרחי) המכהן כיו"ר ההסתדרות הציונית העולמית מעוניין במשרת יו"ר קק"ל, אבל גורמים במפלגתו מוכנים לקבל במקומה את משרת ראש החטיבה להתיישבות.

ראשי הארגונים הציוניים נהנים משכר של שר בממשלה – 50.6 אלף שקל ברוטו בחודש. ראשי המחלקות נהנים אף הם משכר גבוה ומנסיעות רבות לחו"ל במחלקת העסקים.

ברגע שזוהר יגייס את הרוב הוא יוכל לחלק את המשרות האחרות ליתר המפלגות. תחילה יחולקו הג'ובים לקואליציית הימין וכך שלמה דרעי, אחיו של השר אריה דרעי, ימשיך לכהן כסגן יו"ר קק"ל.

ישראל ביתנו תקבל בין היתר את משרת יו"ר הימנותא, חברה בת של קק"ל העוסקת בין היתר ברכישת קרקעות במזרח ירושלים וברשותה מאות דירות ועשרות אלפי דונמים ברחבי הארץ.

לאחר חלוקת הג'ובים למפלגות הימין והחרדים יוצעו הפירורים ליתר המפלגות, מאחר שבמוסדות הציוניים מוקמת בסופו של דבר קואליציה מקיר לקיר. כפי שנחשף באתר "כלכליסט", בזרם המרכזי הכולל בין היתר את כחול לבן, העבודה, יש עתיד ומרצ, איימו שלא להצטרף לקואליציה מקיר לקיר.

בהסכם הקואליציוני להקמת ממשלת החירום שעליו חתמו באפריל 2020 נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ נקבע כי "הצדדים יפעלו ביניהם להגיע להסכם בדבר הקמת קואליציה משותפת במוסדות הלאומיים וקביעת בעלי התפקידים השונים בהם בהסכמה". לפי שעה, הליכוד מגייס רוב ימני־חרדי, ללא כחול לבן ומותיר לה את המשרות הפחות חשובות.

מימין: מיקי זוהר ובנימין נתניהו, צילום: שלו שלום מימין: מיקי זוהר ובנימין נתניהו | צילום: שלו שלום מימין: מיקי זוהר ובנימין נתניהו, צילום: שלו שלום

בליכוד הציעו בנפרד לכחול לבן (כמו גם ליש עתיד) את משרת יו"ר קרן היסוד ואת יו"ר עמית בקק"ל. כעת אומרים בליכוד כי הם מעדיפים להעניק את המשרות הללו ליש עתיד. יש עתיד דרשו באחרונה למנות ליו"ר קק"ל את ח"כ אלעזר שטרן בתמורה להתפטרותו מהכנסת ופינוי מקום לח"כ של כחול לבן.

חיים כץ צפוי להתפטר

בינתיים הליכוד אמור להשלים את היערכותו הפנימית. בעקבות הדיון שנערך ביום חמישי בבג"ץ בעתירה שנועדה לחייב הגשת כתב אישום נגד שר הרווחה לשעבר חיים כץ, מעריכים במפלגה שבג"ץ לא יתערב בעניין וכי צפויה להיחתם עסקת טיעון בין כץ לבין היועץ המשפטי לממשלה לסגירת ההליכים הפליליים נגדו ולהתפטרותו מהכנסת. כץ מיועד להתמנות כיו"ר קק"ל.

מחר ידון בית המשפט בעתירה של יעקב חגואל נגד שינוי ההרכב של הגוף הבוחר לראשות הליכוד העולמי כך שיינתן משקל רב יותר לבוחרים מישראל. בהמשך השבוע מיועדת ישיבה של בית הדין של הליכוד כדי לאשר את השינוי. בליכוד אומרים כי גם אם בית המשפט ידחה את הצעת השינוי, זוהר יכול לזכות ברוב גם בשיטת הבחירה הנוכחית לאחר שגייס תומכים מצרפת במועמדותו כיו"ר הליכוד העולמי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות