אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בחסות הקורונה: החניה בבתי חולים התייקרה ב־25% צילום: גדי קבלו

בחסות הקורונה: החניה בבתי חולים התייקרה ב־25%

המחיר החדש הוא 25 שקל, כך עולה מחוזר שפרסם משרד הבריאות ושלא זכה לתשומת לב ציבורית; שר הבריאות הקודם ליצמן עצר את ההתייקרות, אך עתה אדלשטיין מאפשר זאת למרות הסיוע המוזרם לבתיה"ח ומצוקת האזרחים

06.09.2020, 07:01 | אדריאן פילוט

בעוד המדינה כולה היתה עסוקה בהיערכות לפתיחת בתי הספר על רקע המשך התפשטות הקורונה, מחיר החניה המקסימלי בבתי החולים הממשלתיים עלה בתחילת החודש ב־25%. המחיר החדש הוא 25 שקל במקום 20 שקל עד כה. כך עולה מחוזר שפירסם משרד הבריאות לפני שלושה שבועות אך לא זכה לתשומת לב ציבורית.

קראו עוד בכלכליסט

כשיעקב ליצמן מונה לשר הבריאות הוא הציב כאחת ממטרותיו את הורדת מחיר החניה בבתי החולים הממשלתיים (שבבעלות משרד הבריאות). ליצמן הצליח למנוע את עליית המחיר המקסימלי ולעצור את המשך ההתייקרות. כמו כן, בתקופתו שונו כללי הגבייה ונקבע כי התשלום הוא עבור 24 שעות ללא קשר לשעת הכניסה. ליצמן הצליח גם להרחיב באופן משמעותי את רשימת הפטורים מתשלום חניה.

יולי אדלשטיין, צילום: youtube יולי אדלשטיין | צילום: youtube יולי אדלשטיין, צילום: youtube

לפי האומדנים, המהלכים האלו גרמו לאובדן הכנסות של כ־25 מיליון שקל לבתי החולים. ליצמן הבטיח להשיג שיפוי ממשרד אוצר על אובדן ההכנסות.

אולם בממשלה החדשה ליצמן זז הצידה, יולי אדלשטיין נכנס במקומו, וההכנסות של בתי החולים - ביניהם גם הממשלתיים - צנחו כאשר משרד הבריאות אסר על פרוצדורות רפואיות שסובלות דיחוי ואינן חירום, ובמקביל הציבור ראה בבתי חולים מוקד קורונה והתרחק מהם.

כפי שנחשף ב"כלכליסט", מקורות הכנסה של אותם בתי חולים, לרבות הכנסות מתיירות מרפא, חניונים, קניונים ובעיקר תאגידי הבריאות שלצד בתי החולים, ספגו פגיעה ישירה. רק הפגיעה בתאגידי הבריאות נאמדה בין 300 ל־400 מיליון שקל.

בעקבות המצוקה הכלכלית אליה נקלעו בתי חולים, אושר להם להעלות את מחיר החנייה המירבי ל־25 שקל. רשימת הפטורים נותרה על כנה וגם שיטת החישוב נותרה לפי מחיר אחיד ל־24 שעות (ללא קשר לשעת הכניסה לחניה).

עם זאת במהלך החודשים האחרונים קיבלו בתי החולים חלק נכבד מהמשאבים של חבילת הסיוע הראשונה הנאמדת בכ־10 מיליארד שקל.

בקרוב יקבלו בתי החולים חבילת סיוע שנייה בהיקפים משמעותיים אם כי נמוכים מהחבילה הראשונה.

לכן נשאלת השאלה מדוע אישר אדלשטיין לבתי החולים שבבעלות המדינה להעלות את מחיר החניה ב־25% דווקא בימים שבהם בתי החולים מקבלים מיליארדים ואזרחים רבים נמצאים במצוקה כלכלית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות