אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עלייה בשיעור הבדיקות החיוביות - 9.9% אתמול, 10.9% מחצות צילום: שאול גולן

דיווח שוטף

עלייה בשיעור הבדיקות החיוביות - 9.9% אתמול, 10.9% מחצות

ועדת השרים הכריעה: סגר לילי בכ-40 ערים אדומות; דרעי: "גם אם תחליט הממשלה שיהיה סגר בראש השנה ובכיפור, בתי הכנסת יהיו פתוחים"; משרד הבריאות: שביתת עובדי המעבדות הסתיימה - הושגו הסכמות עם האוצר; ביטוח לאומי: קצבות סיעוד שעוכבו בשל הקורונה בסך 40 מיליון שקל יועברו לאזרחים ותיקים

06.09.2020, 22:27 | כלכליסט ו-ynet

בידקו - מה דירוג העיר שלכם לפי שיטת הרמזור

נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

22:00 - עימות בין ישראל כץ לעמיר פרץ

במהלך הדיון הערב בוועדת השרים נרשם עימות בין שר הכלכלה עמיר פרץ לשר האוצר ישראל כץ. פרץ ביקש להקים צוות לקביעת הרמזור הכלכלי שיקבע נהלים ברורים לפיצוי למעסיקים ועובדים שייאלצו לסגור את עסקיהם כתוצאה מסגר, אולם כץ התנגד להצעה והכריז (לא בפעם הראשונה), "אני שר האוצר, ואני אחראי על הנושא, תתעסק במשרד שלך." על כך השיב פרץ, "עסקים קטנים ובינוניים הם התחום שלי ואני דואג להם." כץ השיב כי הוא מתנגד לעניין ולא רוצה לדון בו הערב, ופרץ השיב: "אני חבר ממשלה ואני דואג לכלל הציבור , הנושא הזה קשור לדיון היום ואני רוצה שיוקם צוות שיקבע באופן ברור את נושא הפיצוי במהלך סגר". ראש הממשלה נתניהו התערב, ופנה לפרץ ואמר: "תעביר אלי ישירות את התכניות שלך, אני רוצה לבחון אותם". (עמרי מילמן)

21:20 - ועדת השרים הכריעה: סגר לילי בכ-40 ערים אדומות

שרי הוועדה להגדרת אזורים מוגבלים אישרו הערב (א') להטיל סגר לילי על כ-40 ערים אדומות - הצעה שאותה הביא מוקדם יותר ראש הממשלה בנימין נתניהו להצבעה, ולפיה הסגר - שבמסגרתו תוגבל התנועה באותן ערים לעד 500 מטרים למעט לשם הצטיידות במזון ויציאה לטיפולים רפואיים - יחול מ-19:00 עד 05:00. כמו כן, באותן רשויות לא יפעלו מוסדות החינוך ועסקים שאינם חיוניים ייסגרו גם הם מאותה שעה.

20:40 - נתניהו: "עיר אדומה נבחרת לא בגלל התנכלות אלא לפי תוצאות מדעיות"

אחרי שבשבוע שעבר אמר ראש הממשלה נתניהו כי "התקבלה החלטה להטיל סגר בערים האדומות" - הערב הוא פרסם סרטון שבו הדגיש: "כרגע, בישראל, יש עשרות ערים אדומות. עיר אדומה נבחרת לא בגלל התנכלות או החלטה שרירותית, היא נבחרת לפי תוצאות מדעיות, מספר החולים וקצב התחלואה - והדבר ממוקד בעיקר ביישובים ערביים וחרדיים".

נתניהו פנה בדבריו לציבור החרדי, ואמר: "אתם יודעים כמה אכפת לי מלימוד תורה ומתפילה; אלה דברים שחשובים לי כמו שהם חשובים לכם. עם זאת אני אומר - אנחנו חייבים לנקוט צעדים שימנעו את התפשטות התחלואה".

עוד אמר: "הקורונה לא מבחינה בין עמים וגם לא בתוך עמים. בסופו של דבר היא מכה בכולם, רק שהיא עושה זאת במינונים שונים, בזמנים שונים, במקומות שונים.

"אני רוצה להביע הערכה למנהיגי הציבור הערבי, שבאו אלי ואמרו 'ראש הממשלה, תטיל עלינו הגבלות'. זה סימן לאחריות. אני רוצה להביע את אותה הערכה למנהיגי הציבור החרדי שאמרו לי את אותו הדבר ולכלל הציבור החרדי שהוא יקר לי מאוד".

במקביל, שר הפנים אריה דרעי אמר הערב לחדשות רשת כי "גם אם תחליט הממשלה שיהיה סגר בראש השנה ובכיפור, אל דאגה, בתי הכנסת יהיו פתוחים. נוכל להתפלל, בעזרת השם".

 

 

אריה דרעי, צילום: אוהד צויגנברג אריה דרעי | צילום: אוהד צויגנברג אריה דרעי, צילום: אוהד צויגנברג

 

20:30 - 1,523 חולי קורונה אובחנו אתמול, שיעור החיוביים - 9.9%

משרד הבריאות מעדכן: אמש אובחנו 1,523 חולי קורונה, בכ-15 אלף בדיקות - שיעור חיוביים גבוה של 9.9%. מחצות - אובחנו 954 חולים ב-8,764 בדיקות, שיעור חיוביים של 10.9%. מספר החולים קשה עומד הערב על 447, מספר המונשמים עלה ב-11 מאז חצות ל-127, ושלושה בני אדם נפטרו (1,012 מתחילת המגיפה).

19:35 - מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר בר סימן טוב: "נמצאים בנקודת זמן קריטית"

מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר משה בר סימן כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "ישראל נמצאת היום בנקודת זמן קריטית ואני מרגיש שיותר מדי אנשים חושבים שאין סכנה אמיתית". הוא ציין כי "חשוב לי לומר שלא באתי לתת עצות מהיציע לאנשים שנמצאים בזירה. אני יודע כמה הם כולם עובדים קשה ונותנים את הנשמה".

18:45 - נתניהו יציע: במקום סגרים - עוצר לילי בכ-40 ערים אדומות כל ערב מ-19:00

ראש הממשלה בנימין נתניהו הביא הערב (יום א') להצבעה בדיון בוועדת השרים לאזורים מוגבלים חלופה לסגרים מלאים. לפי ההצעה, עוצר לילי יוכרז בכ-40 ערים אדומות כל יום מ-19:00 עד 05:00. כמו כן, באותן רשויות ייסגרו מוסדות החינוך ועסקים שאינם חיוניים ייסגרו גם הם מ-19:00.

בכיר במשרד הבריאות אמר: "אם הערב הזה יסתיים ללא החלטה מסוימת, אין טעם שפרופ' גמזו ימשיך בתפקידו ואין שום ערך לתוכנית שלו. מה המשמעות של התוכנית הזו אם האור האדום לא נדלק אף פעם?".

מוקדם יותר נדחה הדיון בוועדת השרים להגדרת אזורים מוגבלים במסגרת הטיפול בנגיף הקורונה, שבו אמורה הייתה להתקבל החלטה על הערים האדומות שעליהן יוטל סגר - אך כינוסו נדחה למועד מאוחר יותר היום בשל "שיהוי בקבלת ההצעה להחלטה".

זמן קצר לפני כן, שוב - ברגע האחרון - נפגשו ראש הממשלה בנימין נתניהו והשרים אריה דרעי ויעקב ליצמן כדי לדון בחלופות לתוכניתו של פרופ' רוני גמזו להטלת סגרים. בין האפשרויות שהציעו החרדים: הגבלות התקהלות והגבלות על תנועה בשעות מסוימות.

בפגישה, שבה השתתפו גם ח"כ משה גפני, שר המדע יזהר שי וראש המטה לביטחון לאומי מאיר בן שבת, נאמר לראשי הסיעות החרדיות כי "ייבדקו חלופות לסגר" וכי הם יעודכנו. כמו כן, רוב הדיון עסק במשבר האמון שנוצר בין הציבור החרדי לממשלה.

החרדים, מצידם, אמרו: "אי אפשר לנקוט שום צעד או מהלך לפני שמחזירים את האמון שאבד. איך נסביר לציבור שלנו למה אפשר לקיים הפגנות המוניות ותפילות בחוץ אסור? איך נסביר את הסגר?". החרדים זעמו על האופן שבו מתקבלות ההחלטות הנוגעות אליהם ודורשים מנתניהו לבחון, כפי שצוין, חלופות לסגר. הם טענו כי "הציבור שלנו טרם התאושש מהסגר הראשון, הן מבחינה נפשית, בריאותית וכלכלית".  

   

ליצמן ונתניהו, צילום: EPA ליצמן ונתניהו | צילום: EPA ליצמן ונתניהו, צילום: EPA

17:45 - הפגישה עם החרדים הסתיימה; נתניהו הבטיח: "נבדוק חלופות לסגר ונעדכן"

הסתיימה הפגישה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לראשי הסיעות החרדיות, השרים אריה דרעי ויעקב ליצמן. במהלך הפגישה הבטיח להם נתניהו כי "נבדוק חלופות לסגר ונעדכן". רוב השיחה עסקה במשבר האמון שנוצר בין הציבור החרדי לממשלה. החרדים מצידם טענו כי "אי אפשר לצאת לשום צעד ולשום מהלך בלי להחזיר את האמון שאבד. איך נסביר לציבור שלנו למה הפגנות המוניות אפשר ותפילה בחוץ אסור?".

 

16:47 - שביתת עובדי המעבדות הסתיימה - הושגו הסכמות עם האוצר

  

מההסתדרות נמסר כי הסתיימה שביתת עובדי המעבדות והשגת הסכמות עם עובדי המעבדות בשיתוף ההסתדרות, משרד האוצר ומשרד הבריאות. 

סוכם על עלייה בשכר עובדות ועובדי המעבדות, ונמסר כי המתווה יגובש סופית בקרוב.

בדיקת קורונה, צילום: איי אף פי בדיקת קורונה | צילום: איי אף פי בדיקת קורונה, צילום: איי אף פי

16:30 - ברקע פגישת נתניהו והחרדים: נדחתה ועדת השרים שאמורה לאשר את הסגר

ברקע פגישת ראש הממשלה בנימין נתניהו עם ראשי הסיעות החרדיות, ועדת השרים שאמורה לאשר את הסגר נדחתה. נמסר כי הוועדה להגדרת אזור מוגבל, שנקבעה ל-16:30, "נדחית בשל שיהוי בקבלת ההצעה להחלטה".

הובהר כי הוועדה תתכנס עוד היום, ו"על מועד חדש נודיע לאחר קבלת ההצעה להחלטה". החרדים לוחצים על נתניהו לשנות את ההחלטה להטיל סגר על ערים אדומות ובמסגרת הפגישה עימם נבחנות חלופות לצעד זה.

16:15 - ביטוח לאומי: קצבות סיעוד שעוכבו בסך 40 מיליון שקל יועברו לאזרחים ותיקים

לפי הודעת שפרסם ביטוח לאומי, 22,300 אזרחים ותיקים סיעודיים ייקבלו את קצבת ביטוח הלאומי לסיעוד שנמנעה מהם בשל הקורונה, בסכום כולל של 40 מיליון שקל. לפי ההודעה, הקצבה תמסר ל"אזרחים ותיקים הזכאים לקצבת סיעוד מהביטוח הלאומי, אשר לא קיבלו או חששו להכניס מטפלים סיעודיים לביתם, או לחילופין נמנעו להגיע למרכזי היום לקשיש, כך שהם לא קיבלו את מלוא הטיפול והשירות לו הם זכאים".

מדובר בחלק מרפורמת הסיעוד שאושרה לפני כשנתיים, שמאפשרת לאזרחים הסיעודיים זכאות לפי מדרג של 6 רמות במקום 3, כשהזכאים יכולים לבחור בין שעות סיעוד בשירותים שאינם כוללים טיפול אישי בבית כגון: מרכזי יום, לחצני מצוקה וכו' לבין טיפול בבית, או קצבה.

 

16:00 - נתניהו והחרדים בוחנים חלופות לסגר: "פגישה קשה מאוד"

ועדת השרים להגדרת "אזורים מוגבלים" במסגרת הטיפול בנגיף הקורונה צפויה להתכנס אחר הצהריים (יום א'), לדיון שבסופו יוחלט על הערים שעליהן יוטל סגר. זמן קצר לפני כן החלה פגישתם של ראש הממשלה בנימין נתניהו, השרים אריה דרעי ויעקב ליצמן וח"כ משה גפני כדי לדון בחלופות לסגר.

החרדים זועמים על האופן שבו מתקבלות ההחלטות הנוגעות אליהם ודורשים מנתניהו לבחון, כפי שצוין, חלופות לסגר. הם צפויים לומר לנתניהו כי הציבור שבראשו הם עומדים טרם התאושש מהסגר הראשון, הן מבחינה נפשית, בריאותית וכלכלית.

עוד יטענו דרעי, ליצמן וגפני: "כל המומחים טוענים שסגר בערים האדומות החרדיות לא יועיל, וכנראה שלא יהיה מנוס מסגר כללי - ואז נגיע למצב קטסטרופלי". 

 

 

ליצמן ונתניהו, צילום: EPA ליצמן ונתניהו | צילום: EPA ליצמן ונתניהו, צילום: EPA

13:30 -גמזו: "עד סוף השנה נגיע למאה אלף בדיקות ביום"

הממונה על המאבק בקורונה פרופ' רוני גמזו אמר בדיון על תוכנית הרמזור בוועדת החוקה בכנסת: "אני חוטף אש. זה נועד להסיט אותי מהחלטות מקצועיות". הוא גם התייחס למספר הבדיקות היומי ואמר: "אנחנו כרגע עומדים על 44 אלף, ב-1 בנובמבר נגיע ל-60 אלף ועד סוף השנה למאה אלף בדיקות ביום".

11:55 - שירות התעסוקה: מיום חמישי - 2,301 דורשי עבודה חדשים; 457 אלף עדיין בחל"ת

מהדיווח האחרון ביום חמישי ועד הבוקר ב-7:00 התקבלו בשירות התעסוקה 8,427 דיווחים על חזרה לעבודה, ומנגד נרשמו 2,301 דורשי עבודה חדשים, כך עולה מנתונים שמפרסם שירות התעוסקה. מאז תחילת ההקלות לשחרור המשק מהסגר הראשון, ב-19.4.2020, התקבלו בשירות התעסוקה 590,794 דיווחים על חזרה לעבודה, ובמקביל, נרשמו 269,336 דורשי עבודה.

כיום רשומים בשירות התעסוקה 765,309 דורשי עבודה, מהם 457,138 בחל"ת.

 השוואת נתונים על בסיס שבועי

פער בין חוזרים לעבודה לחדשים

11:30 - פרופ' גמזו: מערך קטיעת שרשראות ההדבקה יהיה מוכן באופן מלא בנובמבר

 

הממונה על המאבק בקורונה פרופ' רוני גמזו אמר בדיון בוועדת החוקה בכנסת כי עד ה-1 בנובמבר, מערך קטיעת שרשאות ההדבקה הפועל בצה"ל יגיע לתפוקה מלאה. לדבריו, המערך יהיה מסוגל לתחקר יותר מאלף נדבקים ביום.

 

11:05 - ועדת החוקה אישרה את הארכת מצב החירום ב-60 יום

 

ועדת חוק, חוקה ומשפט בכנסת אישרה את החלטת הממשלה להאריך ב-60 יום את מצב החירום בעקבות התפרצות מגפת הקורונה. סגן שר הבריאות יואב קיש אמר בדיון: "אנחנו בתקופה רגישה. מי שינסה לנגח את תוכנית הרמזור עושה טעות קשה וידרדר את ישראל להתייחסות אחידה במקום צעדים אזוריים".

 

11:00 - יו"ר ועדת קורונה: "מתנגדת לסגר כללי"

יו"ר ועדת הקורונה ח"כ יפעת שאשא ביטון (הליכוד) הביעה הבוקר (א') התנגדות נחרצת לאפשרות שיוטל בחגים סגר כללי על מדינת ישראל בשל העלייה התחלואה בקורונה. בראיון לאולפן ynet היא אמרה: "אני לא מצליחה להבין את האובססיה לסגר כללי על המדינה. אנחנו כבר חצי שנה בתוך האירוע והיה צריך לחזק את מערכת הבריאות. לא חיזקו".

ח"כ יפעת שאשא ביטון יו"ר ועדת הקורונה , צילום: ערוץ הכנסת ח"כ יפעת שאשא ביטון יו"ר ועדת הקורונה | צילום: ערוץ הכנסת ח"כ יפעת שאשא ביטון יו"ר ועדת הקורונה , צילום: ערוץ הכנסת

10:50 -משרד הבריאות: 445 חולים במצב קשה, 119 מונשמים

משרד הבריאות מעדכן הבוקר את נתוני התחלואה, מהם עולה כי מאז פרוץ המגיפה התגלו 129,349 חולים מאומתים. מהם 445 מאושפזים במצב קשה, 119 מונשמים. 1,010 מתים נפטרו מאז פרוץ המגפה.

 

8:30 - מספר הבדיקות ירד, שיעור החיוביים ממשיך לעלות

משרד הבריאות עדכן הבוקר (ראשון) כי 1,482 מאומתים חדשים עם קורונה אובחנו במהלך השבת. מדובר בנתון הנמוך משמעותית מהנתונים בימים האחרונים, אך הוא נובע מירידה חדה מאוד במספר הבדיקות שפוענחו.

 טבלת נדבקים על פי ישוב

אתמול פוענחו כ-15 אלף בדיקות קורונה וכמעט 1 מכל 10 בדיקות הייתה חיובית, כך שמדובר בנתון מדאיג מאוד. גם היום אחוז הבדיקות החיוביות עד כה עומד על 10%.

בדיקות קורונה שמגיעות למכון ויצמן (ארכיון), צילום: מתוך קבוצת הפייסבוק של מכון ויצמן בדיקות קורונה שמגיעות למכון ויצמן (ארכיון) | צילום: מתוך קבוצת הפייסבוק של מכון ויצמן בדיקות קורונה שמגיעות למכון ויצמן (ארכיון), צילום: מתוך קבוצת הפייסבוק של מכון ויצמן

מספר המאושפזים ממשיך להיות יציב. מנתוני משרד הבריאות עולה כי 877 חולי קורונה מאושפזים בבתי החולים ברחבי הארץ. 434 מהחולים מאושפזים במצב קשה, 120 מהם מחוברים למכונות הנשמה. מספר הנפטרים לא השתנה מאז אמש והוא עומד על 1,007.

 

חולים פעילים מול מחלימים

 

 

 

זו הפעם הראשונה שבה מאובחנים יותר חולים בחיפה מאשר בתל אביב. בשבעת הימים האחרונים אובחנו 1,738 חולים חדשים בירושלים, 875 בבני ברק, 679 באשדוד, 481 במודיעין עילית, 474 בבית שמש, 345 בפתח תקוה, 297 בחיפה, 293 בתל אביב, 286 בנתניה, 272 בטירה, באום אל פחם 260, באשקלון 249, באלעד 236, בבאר שבע 234, בנתיבות 206, בבית עילית 192, בכפר קאסם 188, בחולון 183, בראשון לציון 166 וברהט 165.

 

אתמול אובחנו 2,617 חיוביים לקורונה - היום השלישי ברציפות עם יותר מ-2,500 מאובחנים ביממה, והיום החמישי ברצף עם מעל 2,000 נדבקים. אתמול התקבלו 31,603 תוצאות בדיקות, ושיעור החיוביים מכלל הבדיקות הראשוניות נותר גבוה - 8.5%.

 

תוכנית רמזור קורונה גמזו אינפו צבעים

 

33 רשויות מוגדרות כעת "אדומות" על פי מודל הרמזור של פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו, אבל עדיין לא ברור מי יהיו אותן רשויות שעליהן יוטל מיום שני סגר. ככל הנראה, הסגר יוטל על 8-10 רשויות בלבד, לאחר שהמשטרה הודיעה כי אין לה מספיק כוח אדם להטלת סגר על מספר רב של יותר של יישובים. בין היתר, ככל הנראה יוטל סגר על בני ברק, אלעד, טירה, כפר קאסם ואום אל פחם - אבל החלטה סופית עדיין אין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות