אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"חברות ההייטק הישראליות נמכרות מוקדם מדי, אנחנו רוצים לעזור להן לצמוח" צילום: נמרוד גליקמן

30 דקות או פחות

"חברות ההייטק הישראליות נמכרות מוקדם מדי, אנחנו רוצים לעזור להן לצמוח"

אלי גרונר, לשעבר מנכ"ל משרד רה"מ, עבר לייצג את תאגיד קוך הענק בישראל, מסביר אילו חברות הוא מחפש וחושף שזרוע ההשקעות בהייטק של החברה השקיעה 480 מיליון דולר בחברות ישראליות בשנה וחצי

06.09.2020, 13:57 | שירות כלכליסט

אלי גרונר החזיק עד לפני שנתיים באחד התפקידים העוצמתיים במדינה. בתור מנכ"ל משרד ראש הממשלה הוא הוביל את השלמת מתווה הגז, מהלכים לקיצוץ הבירוקרטיה ועוד מגוון רפורמות חשובות. כיום הוא עובד עבור זרוע ההשקעות בהייטק של תאגיד האחים קוך, החברה הפרטית הגדולה בעולם, שאחראית על פי הערכות להכנסות של יותר מ-120 מיליארד דולר מדי שנה.

בראיון ראשון מאז פרישתו ממשרד רה"מ מסביר גרונר למה מדובר בפעילות שונה מקרן הון סיכון רגילה או זרוע השקעות של חברה גדולה: "אין לנו שום מגבלות השקעה. אנחנו לא מחפשים משהו שיחזיר השקעה פי 4 אלא סדרי גודל אחרים. אם אני לא רואה דרך ליוניקורן (חברה ששווה יותר ממיליארד דולר) - אני לא מעוניין להשקיע".

לפרקים נוספים של הפודקאסט "30 דקות או פחות" ליחצו כאן

גרונר מספר כי בשנתיים וחצי מאז הקמת זרוע ההשקעות היא ביצעה 14 השקעות בעולם בהיקף של קצת יותר מ-1 מיליארד דולר. הפעילות בארץ, שהוקמה לפני שנה וחצי, הניבה 5 השקעות בהיקף של 480 מיליון דולר. "אנחנו מביאים את כל היכולות של קוך לסייע לחברות שבהן השקענו", הוא מסביר. "יש לנו המון מפעלים בעולם, יש לנו מומחיות בשרשרת אספקה וגם בגיוס כוח אדם, למשל - בכל זאת, יש לנו 150 אלף עובדים".  

אלי גרונר, צילום: נמרוד גליקמן אלי גרונר | צילום: נמרוד גליקמן אלי גרונר, צילום: נמרוד גליקמן

גרונר חושב שצריכות ויכולות להיות בארץ חברות גדולות יותר: "זה מוזר שהחברה הכי גדולה בישראל היא בכלל חברת פארמה. חברות ההייטק הישראליות בדרך כלל נמכרות מוקדם מדי, כשאחרים רואים את הפוטנציאל שלהן. אנחנו גם רואים את הפוטנציאל ורוצים לעזור להן לממש אותו".

אילו חברות הוא מחפש (ויכול לכתוב צ׳קים שיכולים להגיע למאות מיליוני דולרים), מה הסוד מאחורי תאגיד קוך והזיקה הפוליטית של המשפחה שהקימה אותו, איך נוצר החיבור שלו עם החברה ואיזה ביקורת יש לו על ניהול הכלכלה כיום? כל התשובות בפרק החדש של הפודקאסט "30 דקות או פחות".  

"חברות ההייטק הישראליות נמכרות מוקדם מדי, אנחנו רוצים לעזור להן לצמוח"
 
להאזנה לפודקאסט
לחץ כאן"חברות ההייטק הישראליות נמכרות מוקדם מדי, אנחנו רוצים לעזור להן לצמוח"

מראיינים:

נבות וולק, איש הייטק.

אביב פרנקל, איש התקשורת וסטארט-אפיסט.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות