אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עובדי משרד הבריאות שבודקים את המזון שמגיע ארצה הכריזו על עיצומים - דורשים תוספת תקנים צילום: גדי קבלו

בלעדי לכלכליסט

עובדי משרד הבריאות שבודקים את המזון שמגיע ארצה הכריזו על עיצומים - דורשים תוספת תקנים

עובדי שירות המזון יפתחו מחר בעיצומים בטענה למחסור בכוח אדם. היבואנים מתריעים על עומס חריג בתקופת החגים ופנו לשר הבריאות שיתערב בדחיפות

07.09.2020, 20:35 | נורית קדוש

רגע לפני ראש השנה, הכריזו עובדי שירות המזון על עיצומים. בהודעה שנשלחה ליבואנים, נמסר כי החל ממחר יחלו עובדי שירות המזון בעיצומים שבמסגרתם לא יבוצע דיגום משלוחי מזון, לא תהיה קבלת קהל ולא יינתן מענה טלפוני. על רקע זה, מתריעים יבואנים כי עלול להיווצר עומס חריג בשחרור מזון מתחנות ההסגר במהלך חגי תשרי, שיוביל לנזקים חמורים למשק הישראלי. הכרזת העיצומים יוצאת לדרך כשברקע בוחנת הממשלה סגר מלא שיוביל לזינוק בביקוש למזון.

ההודעה על העיצומים נמסרה כשברקע קיים סכסוך עבודה בין העובדים למשרד הבריאות על רקע מחסור בכח אדם ותקנים. יחד עם זאת, ההסתדרות לא הודיעה באופן רשמי על עיצומים ומדובר בצעד עצמאי שנקטו העובדים, כחלק מהשיח עם המשרד.

קראו עוד בכלכליסט

במכתב ששלחה לשכת המסחר הערב (ב') לשר הבריאות יולי אדלשטיין ושהגיע לידי כלכליסט, מאיימים היבואנים בפניה לבית הדין בבקשה לחייב את העובדים להתייצב בעבודה. ״נדרשת מעורבותך הדחופה האישית בפתרון המצב כדי למנוע מחסור במוצרי מזון בעת חגים ומשבר כלכלי ובריאותי חמור בין אם בהוצאת צווי מניעה לעיצומים ובין אם בתקנות חירום.

בשירות המזון שני מסלולים מרכזיים לשחרור מזון מתחנות ההסגר בנמלים. מזון יבש עובר במסלול מהיר, למעט בדיקה מדגמית של אחוז קטן מהמשלוחים. לעומת זאת, המסלול של המזון הרגיש, הכולל מזון לתינוקות, מוצרי חלב ועוד, מחייב בדיקה של כל משלוח שלא תתקיים בימי עיצומים.

מכולות מזון תקועות בנמל אשדוד, ארכיון, צילום: גדי קבלו מכולות מזון תקועות בנמל אשדוד, ארכיון | צילום: גדי קבלו מכולות מזון תקועות בנמל אשדוד, ארכיון, צילום: גדי קבלו

לטענת היבואנים, שיבוש עבודת שירות המזון האחראי לשחרר משלוחי מזון בנמלים, בא לידי ביטוי בהעלאת מחירים לצרכן. "עיכוב בשחרור מתחנות ההסגר גורם לייקור במוצרי המזון. כך למשל, כשמדובר במזון רגיש שהתקלקל ונזרק, אי עמידה של היבואן במועדי אספקה לקמעונאים שמשמעם הפרת חוזים ועוד. כל אלו גורמים לנזק עצום לכלכלת המדינה. אנו בפתחם של החגים ושוב מנסים לשבש את אספקת המזון הסדירה, לגרום נזקים כבדים ליבואנים, לציבור ולמדינה״.

 

"מדהים עד כמה מנותקים אפשר להיות ולחשוב, בעת הזו, כשמדינת ישראל כולה מצויה במאבק נגד הקורונה ושהמגזר העסקי נאבק לשרוד ולשמור על מקומות העבודה של העובדים, חושבים עובדים בשירות הציבורי רק על עצמם ולא מהססים להפריע למהלך התקין של העסקים במדינה. המגזר הציבורי לא ניזוק בעקבות מגפת הקורונה. העובדים שהוצאו לחל"ת והמפוטרים באו רובם ככולם מהמגזר הפרטי. האם הניתוק מעולם המציאות הוא כה גדול, שאפשר בכלל לעלות על הדעת אפשרות של שביתה בימים לא שגרתיים אלו? זוהי לא פחות מעזות מצח והפקרות", כתב נשיא לשכת המסחר אוריאל לין לאדלשטיין.

טענות היבואנים נגד עובדי שירות המזון במשרד הבריאות, אינן נקודתיות לארוע זה ונרשמות לאורך השנים האחרונות. ״גם בימים כתיקונם, בימי שגרה, המגזר העסקי סובל מתפקוד חסר של יחידות שירות המזון הארצי ובכלל זה מטה השירות ותחנות ההסגר בנמלים. עיצומים בתקופה הרגישה בה אנו חיים יגרמו לנזקים כלכליים של ממש ליבואני המזון התלויים בשירות זהולציבור בכללותו. המגוון ייפגע והמחירים עלולים להאמיר ועוד בתקופה עמוסת קניות מזון היא תקופת חגי תשרי״.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות