אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"לית האוצר על הצעת שמחון: "רוב הכלכלנים חושבים שזה לא הזמן להפחתת מע"מ" צילום: דנה קופל

מנכ"לית האוצר על הצעת שמחון: "רוב הכלכלנים חושבים שזה לא הזמן להפחתת מע"מ"

קרן טרנר אייל השתתפה בדיון שערכה ועדת הכלכלה. מנכ"לית האוצר אמרה עוד כי באוצר חושבים על "מסלול לחל"תניקים כרוניים", וכי סך המענקים הסוציאליים שכבר חולקו לבעלי עסקים ועצמאים עומד על 5.9 מיליארד שקל

08.09.2020, 13:50 | עמרי מילמן

"מבחינת עידוד ביקושים - הביקושים נמצאים למעלה. רוב הכלכלנים חושבים שזה ממש לא הזמן להפחית מע"מ, במיוחד אם הולכים לסגר. מה גם שראיתם בנתונים שהביקושים, כאמור, גבוהים"; במילים אלו חשפה היום (ג') מנכ"לית משרד האוצר, קרן טרנר אייל, את ההתנגדות הנרחבת להצעה שהעלה יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, אבי שמחון, להפחית את המע"מ מ-17% ל-12% בדיון בוועדת הכלכלה.

קראו עוד בכלכליסט

קרן טרנר אייל, צילום: דנה קופל קרן טרנר אייל | צילום: דנה קופל קרן טרנר אייל, צילום: דנה קופל

על תוכניות הסיוע הכלכליות לעסקים הקטנים והבינוניים, בעקבות שאלתו של יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב מרגי בנוגע לאפשרות לאמץ את מודל החל"ת הגרמני הכולל גם העסקה חלקית לצד קבלת דמי אבטלה חלקיים, אמרה כי "צריך להגיד ששם רמת האבטלה נמוכה יותר, והמודל הזה מתקיים בצורות שונות במדינות שונות. מערכת הדיווחים שונה והגרמנים לא מרוצים מהמודל. לכל מודל כזה יש יתרונות וחסרונות. גם בגרמניה יש מסובסדים במאה אחוז כמו אצלנו, ויש רמות אבטלה שונות. בסוף, חל"ת גמיש אומר שיהיו מובטלים וכל מי שנשאר לעבוד יוכל לקבל איזשהו סבסוד. אנחנו חושבים כל מיני מחשבות. במענק עידוד התעסוקה שלנו יש משהו דומה, מעסיק שמחזיר לעבודה יכול לקבל מענק. יש חיסרון אם ניתן חל"ת גמיש ואז לחלק מהמועסקים יורידו את אחוז המשרה. זה יכול לעלות מיליארדים למשלם המסים. בסגר המודל שלנו בוודאי הרבה יותר טוב".

בנוגע לטענות כי עובדים לא רוצים לחזור לעבודה לאור ההתחייבות של הממשלה להעניק דמי אבטלה עד יוני 2021 אמרה טרנר אייל כי "מעסיק שהעובדים שלו לא רוצים לחזור צריך להביא את החל"ת לסיומו, והזכאות לאבטלה של אדם שהתפטר היא רק לשלושה חודשים. אנחנו מבינים ש-20% מהעובדים לא רוצים לחזור. יש מעסיקים שמדברים באופן כללי על גיוס עובדים ואנחנו חושבים לעשות מסלול לחל"תניקים כרוניים".

בתשובה לשאלה של מרגי באשר למצבן של חברות התעופה וסוגיית אל על השיבה טרנר אייל כי " אנחנו דבקים במתווה שכולל הזרמת כספים של 400 מיליון דולר – 150 מיליון דולר של הון ועוד 250 מיליון דולר של חוב. אנחנו עומדים על כך שההנפקה תקרה ב-15.9. לבעלים יש בקשות שונות, ישבנו איתם אתמול. הם ביקשו שננסח נוסח עם יותר ודאות, יש להם דרישות להנפקה והדברים נידונים. מבחינתנו ב-15 בחודש צריכה להיות הנפקה ואנחנו עומדים על כך".

בפתח הדיון הציגה טרנר אייל כי סך המענקים הסוציאליים שכבר חולקו לבעלי עסקים ועצמאיים מסתכם ב-5.9 מיליארד שקל. באשר לתוכנית החל"ת אמרה המנכ"לית כי חלה ירידה קלה במחצית הראשונה של אוגוסט במספר המובטלים, ומספרם עומד על כ-414 אלף. בנוסף לכך, 45 אלף מעסיקים כבר הגישו בקשה לקבלת מענק עידוד תעסוקה, עבור 350 אלף עובדים, בסכום כולל של 2.6 מיליארד שקל. כ-205 אלף מהפניות אושרו, עוד כ-122 אלף פניות נמצאות בבחינה וכ-22 אלף פניות נדחו, כאשר עד כה כבר שולמו 350 מיליון שקלים.

ח"כ בועז טופורובסקי התייחס לדברים ואמר כי "על הנייר יש המון עזרה לעסקים, אך אני מדבר איתם והם פשוט לא מקבלים עזרה. הם מרימים ידיים אל מול הבירוקרטיה הנוראית.. אם היו רוצים לעזור לעסקים היו מפשטים את התהליך. כשאני הייתי בעל עסק ידעה המדינה לדרוש ממני מקדמות על חשבון תחזית הרווח שלי ולהתחשבן איתי בסוף השנה. מדוע לא מבקשים מעסקים תחזית הפסד, משלמים לפי התכנית ומתחשבנים עם העסקים בסוף השנה?"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות