אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניידות, מחסומים ובדיקות: הסגר הלילי החל ב-40 יישובים צילום: אחיה ראב"ד

ניידות, מחסומים ובדיקות: הסגר הלילי החל ב-40 יישובים

עשרות יישובים אדומים ושכונות אדומות נכנסו לסגר שיימשך שבוע, מ-19:00 ועד 05:00 לפנות בוקר. כ-3,000 שוטרים משתתפים במבצע האכיפה. הכניסות לאותן ערים ושכונות לא ייאסרו ולא ייבדקו, אלא רק היציאה של תושבי האזור

08.09.2020, 20:24 | ynet
ואלה שמות השרים אישרו הטלת סגר לילי: זו רשימת היישובים המלאה בתום כיפופי הידיים בממשלה, אישרו השרים להטיל סגר למשך שבוע מ-19:00 בערב עד 05:00 בבוקר בעשרות רשויות עם תחלואה גבוהה. דרעי התנגד. באשדוד ובאשקלון יוטל סגר בכמה שכונות, ובאילת יוטלו הגבלות בשכונה אחת – ולא באזור התיירותי. עוד ברשימה: בני ברק ואום אל-פחם מורן אזולאי, ynetלכתבה המלאה
הסגר הלילי בעשרות יישובים אדומים ושכונות אדומות נכנס לתוקפו החל מהשעה 19:00 הערב (יום שלישי). הסגר יימשך שבוע בכל ערב החל מהשעה 19:00 ועד 05:00 בבוקר.

 

קראו עוד בכלכליסט

 

כ-3,000 שוטרים משתתפים מהערב במבצע אכיפת הסגר הלילי. במשטרה מבהירים כי הכניסות לאותן ערים ושכונות אדומות לא ייאסרו ולא ייבדקו, אלא רק היציאה של תושבי האזור תיאסר באותן שעות.

 

מחסום משטרתי בזמן הקורונה, צילום: אחיה ראב"ד מחסום משטרתי בזמן הקורונה | צילום: אחיה ראב"ד מחסום משטרתי בזמן הקורונה, צילום: אחיה ראב"ד

 

כמו כן יהיה מותר לכל אזרח לצאת לעבודה ולהצטייד במצרכים בסיסיים ובתרופות. מותר גם לקיים הפגנות באזורים האדומים. בניגוד לישראלים, מאזרחים זרים לא תימנע היציאה מהערים האדומות.

 

המשטרה הודיעה הערב כי החל משעה 19:00 בערב עד 5:00 לפנות בוקר, כלל העסקים בעיר בני ברק, שמוגדרת כאדומה והוטל עליה סגר לילי, יסגרו, יוצבו מחסומי דרכים משטרתיים ביציאות של העיר ושוטרים יפעלו בה "בכדי להבטיח את שלומו, ביטחונו ובריאותו של הציבור בהתאם לתקנות שנקבעו".

 

מפקד תחנת משטרת בני ברק-רמת גן , סנ"צ יאיר וייצנברג, אמר לאחר כניסת הסגר כי "משטרת ישראל מסיימת את היערכותה מחוץ ובתוך העיר בני ברק כדי לבצע סגר לילי. אנחנו פרוסים עם מאות שוטרים בתוך ומחוץ לעיר על מנת ליישם את החלטת הממשלה".

 

הוא הוסיף כי "אנחנו עובדים בשיתוף עם עיריית בני ברק ומודעים לבעיות ולמצוקת התושבים. השוטרים מתודרכים לסייע לתושבים בשלבים הראשונים כדי להסביר להם מה קורה. אני מקווה שנעבור את זה ביחד, וזו שעה לא פשוטה לאזרחי המדינה ותושבי בני ברק שליבנו איתם. כל בעיה שתצוף בשטח תועלה למעלה כדי לתת מענה לתושבים".

 

יוסי חיים, תושב בני ברק, אמר עם כניסת הסגר לתוקף כי "אין לציבור החרדי, ואני מדבר עם עשרות ומאות, אמון במה שהולך פה בממשלה הזאת. לכן אנחנו רואים עכשיו שרוב הציבור החרדי לא מאמין להנחיות ורובם עושים פה מה שהם רוצים. כי באמת לא מדברים אליהם בצורה יפה, זה מאוד מאוד חמור מבחינתנו".

 

לדברי חיים, "לסגר אין ערך, אף אחד לא שומע על זה בכלל וזה לא מעניין אף אחד. אני דיברתי היום עם עשרות אנשים, הכל מתנהל רגיל. אף אחד פה לא מאמין לממשלה ואני אומר את זה באחריות מירבית. גם אני יוצא רגיל ומסתובב גם בסגר, והכל בסדר גמור".

תושב אחר אמר גם הוא כי הוא לא מתכוון להישמע להנחיות. "החרדים הם כאילו שפני ניסיונות של כל התהליך הזה של הקורונה. הכי נוח לקחת אותם, לאסוף אותם ולהגיד להם תסתגרו בבתים. בגל הראשון התקילו אותנו, אך הפעם זה לא יילך להם. לא יקום הדבר הזה ולא יהיה".

בנוגע לשכונות במזרח ירושלים ובצפונה, כמו כפר עקב וענתא, ביקשה המשטרה את עזרת צה"ל באכיפת הסגר הלילי. 500 חיילים יתגברו בימים הקרובים את המשטרה בערי הסגר, אך הממשלה מסמיכה כעת את שר הביטחון לצרף 500 חיילים נוספים לסיוע למשטרה במשימות האכיפה, במידת הצורך.

 

על פי ההנחיות הנוגעות לאותם יישובים, תותר יציאה מהבית עד למרחק של 500 מטר, פרט להצטיידות במזון וטיפולים רפואיים. בהודעת עיריית בני ברק, עליה כאמור יוטל סגר לילי, נאמר כי תותר יציאה לתפילת ערבית, לסליחות ולהתאווררות.

 

במקום סגור מותרת באותם אזורים התקהלות של עד עשרה אנשים, במקום פתוח - עד 20 איש. בפיקוד העורף הבהירו כי כל כל פעילויות החינוך סגורות באזורים אדומים ובאזורים מוגבלים, למעט חינוך מיוחד, מעונות יום, פנימיות שעובדות בשיטת הקפסולות ומבחני בגרות.

 

במשטרה אמרו כי במוקד 110 ניתן יהיה לקבל ניתן לקבל מידע מפורט ללא צורך בהמתנה למוקדן בנושאים הבאים: לחצן מספר 7 יביא לפירוט האזורים, ההנחיות ואכיפת המשטרה באזורים מוגבלים. לחצן מספר 8 - להנחיות מפורטות ואכיפת המשטרה לפי מתווה "הרמזור".

רגע לפני כניסתו של הסגר הלילי, סייר הערב ראש הממשלה בנימין נתניהו בבית שמש, עיר שאמנם מסווגת כעת כ"כתומה" - אך הסגר הלילי ייאכף בכמה שכונות אדומות בה. ראש הממשלה הודה כשנשאל על הסגר הלילי כי "המהלך שאנו עושים עכשיו הוא מהלך שנועד לבלום עלייה. לא מבטיח שהוא יביא ירידה, אנו מנסים אותו".

 

לפני הסיור שערך הערב נתניהו דיבר גם פרופ' גמזו בתדרוך השבועי שלו לתקשורת, ובמהלכו הודה כי אם רק גורמים מקצועיים היו אלו שמקבלים את ההחלטות, הן היו שונות. "אתה מביא צעדים לשרי הממשלה. הם צריכים לעשות שיקולים. חלק מהשיקולים הם לא רק האפקט האפידמיולוגי ולפעמים יש שיקולים שנובעים מראשי הרשויות והערים. האחריות עליהם בסופו של דבר. ברור שההחלטה הייתה אחרת אם היו שם רק אנשי מקצוע. זה לפעמים מתסכל ומכעיס", אמר. אתמול אובחנו בישראל 3,425 בני אדם כחיוביים לנגיף הקורונה, שיא יומי חדש.

היום ביקרו מפקד פיקוד העורף, אלוף אורי גורדין, ומפקד מחוז חיפה, אלוף-משנה אלעד אדרי, ברשויות המקומיות אום אל-פחם ונצרת. במהלך הביקור, התקיימה הערכת מצב של מפקדי פיקוד העורף עם ראשי הרשויות, לאור סימונן כרשויות אדומות ובמטרה לקבוע דרכי פעולה לצמצום היקפי התחלואה וקטיעת שרשראות ההדבקה.

הבוקר גם הגיע גדוד המילואים 996 של פיקוד העורף לסייע באזור המשולש, כחלק מהמשך סיוע צה"ל באזורים שבהם יש שיעור תחלואה גבוה. בנוסף, היום נפתח מתחם דרייב-אין צבאי חדש בדליית-אל כרמל, במטרה להגביר את שיעור הדגימות המבוצעות במועצה לאור העלייה בתחלואה.

 

מוקדם יותר, אישרו חברי ועדת השרים להכרזה על אזורים מוגבלים את המלצת משרד הבריאות ופרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו להטיל סגר לילי על אותן רשויות. הבוקר פורסמו נתוני משרד הבריאות המעודכנים, שמהם עלה כי אתמול אובחנו 3,425 בני אדם כחיוביים לנגיף הקורונה. מדובר בשיא חדש מבחינת מספר הנדבקים בנגיף ביממה בישראל.

ההחלטה על הסגר הלילי התקבלה לאחר שורה של דחיות ולחץ שהפעילו הסיעות החרדיות, וההגבלות הן דילול משמעותי לעומת הסגר הכולל שאותו ביקש פרופ' גמזו להטיל על שמונה עד עשרה ערים שמוגדרות "אדומות בוהקות". ההגבלות אושרו הבוקר על-ידי ועדת השרים להכרזה על אזורים מוגבלים וייכנסו לתוקף בשעה 19:00 עד לשעה 05:00 למשך שבוע.

סגר לילי אוסר יציאה ממקום המגורים, למעט לטובת חריגים שכוללים יציאה להפגנה וטבילת אישה במקווה. אלו יתר ההחרגות: הגעה לעבודה; הצטיידות במזון, בתקופות ובמוצרים חיוניים; קבלת טיפול רפואי; תרומת דם; הגעה להליך משפטי; הגעה לכנסת; טיפול במסגרת הרווחה; פעילות ספורט של יחיד או של אנשים שגרים איתו, לזמן קצר ולמרחק של 500 מטר מהבית; יציאה לצרכי התאווררות לזמן קצר ולמרחק של עד 500 מטר; השתתפות בהלוויה, בברית מילה, בתפילה או בחתונה של קרוב משפחה מדרגה ראשונה; סיוע רפואי לאדם אחר; העברת קטין שהוריו חיים בנפרד לבית ההורה האחר; העברת קטין שההורה האחראי עליו נדרש לצאת לצורך חיוני.

 

ביישובים שבהם נקבע סגר לילי חל איסור על פתיחת עסקים שאינם חיוניים בשעות האוצר. העסקים שאסור לפתוח כוללים, בין היתר: חנויות, דוכנים ומסעדות; קניונים, למעט בתי עסק חיוניים בקניון; דיסקוטק, בר, פאב, אולם אירועים, מכון כושר, בריכת שחייה, פארק מים, גן חיות, ספארי, פינת חי, בית קולנוע, תיאטרון, ספרייה, מוזיאון ומוסדות תרבות אחרים, פארק שעשועים, לונה פארק, גני שעשועים, עסקים לטיפולי רפואה אלטרנטיבית, מקום לעריכת מופעים וירידים, כלי שיט ציבורי, רכבל, שמורת טבע, גן לאומי, אתר מורשת ואטרקציות תיירותיות; וכן שווקים קמעונאים הפתוחים לציבור, כולל דוכנים למכירת מזון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות