אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכוניות שישווקו בישראל לא יחוייבו במכשירי רדיו שקולטים שידורים דיגיטליים צילום: איי אף פי

מכוניות שישווקו בישראל לא יחוייבו במכשירי רדיו שקולטים שידורים דיגיטליים

בזמן שבאירופה עברו מזמן לשידורי DAB, הצרכן בישראל לא יוכל ליהנות מהם. עם זאת, משרד התקשורת הודיע כי הוא מתעד לבחון בעתיד את הקמת שידורי DAB בישראל

09.09.2020, 09:49 | תומר הדר

מכוניות שישווקו בישראל בשנה הבאה לא יצוידו במכשירי רדיו המסוגלים לקלוט שידורים דיגיטליים (DAB), זאת למרות שבאירופה מדובר בפריט שיהפוך בקרוב לציוד סטנדרטי, כך נודע ל"כלכליסט". כיום תחנות רדיו בישראל משדרות בתדרי FM ו -AM, אך באירופה אומצה במדינות רבות שיטת שידור דיגיטלית אשר נקראת DAB (ראשי תיבות של DIGITAL AUDIO BROADCASTING).

בניגוד לשידורי FM אשר מוגבלים לשטח שנמצא באזור המשדר, שידורי DAB הם שידורים אשר נתמכים באמצעות לוויין, כלומר טווח השידור של תחנות רדיו DAB משתרע במקרים מסוימים על אלפי קילומטרים. יתרה מזאת, מדובר בשידור שאמור להיות יותר איכותי ונטול הפרעות. כך, רשת BBC העולמית הודיעה למשל כבר לפני כעשור על מעבר לשידורי DAB.

מכוניות חדשות באילת, צילום: יוסי דוס סנטוס מכוניות חדשות באילת | צילום: יוסי דוס סנטוס מכוניות חדשות באילת, צילום: יוסי דוס סנטוס

מכיוון ששידורי רדיו DAB הופכים נפוצים מאוד באירופה קבע האיחוד האירופי תקנה מחייבת, הדורשת מיצרני הרכב להתקין במכוניותיהם מכשירי רדיו אשר מסוגלים לתמוך גם בשידורי DAB. לפי לשון התקן האירופי, אשר יכנס לתוקף בינואר הקרוב: "כל מכשיר רדיו המותקן ברכב בקטגוריית מכוניות נוסעים אשר עומד למכירה בשוק או להשכרה, בכל אחת ממדינות האיחוד האירופי יכלול מכשיר רדיו אשר מסוגל גם לקלוט שידורי רדיו דיגיטליים".

מאז פרסום תקנה זו לפני כשנה וחצי פעלו מספר מדינות, למשל צרפת, לחייב את יצרני הרכב אשר פועלים בשטחן ומשווקים מכוניות בשטחן להתקין במכוניות מכשירים שיהיו אפילו יותר בעלי יכולת - ויוכלו לקלוט שידורים בשיטת DAB+ - גרסה איכותית יותר של DAB.

יצוין כי ישראל פועלת בהתאם לכללי התקינה האירופית. כלומר- כל הכללים אשר מחייבים משווקי מכוניות באירופה תקפים גם בארץ. ואולם, לאחרונה הודיע משרד התחבורה ליבואני הרכב על החרגה מיוחדת של מדינת ישראל, כלומר בניגוד לאירופה המכוניות שישווקו בארץ לא יצוידו במכשירי DAB. הסיבה לכך היא שבישראל לא קיימים כיום שידורים כאלה. מבחינת תכניות של משרד התקשורת עולה כי עוד ביוני 2008 הכריז משרד התקשורת על מכרז להקמת שירותי DAB בישראל. בפועל חברות לא ניגשו למכרז, וכך בזמן שבאירופה עברו מזמן לשידורי DAB, הצרכן בישראל לא יוכל ליהנות מהם. ועם זאת, מבחינת תכניות עבודה לשנת 2019 שפרסם משרד התקשורת עולה כי המשרד כן מתעד לבחון בעתיד את נושא הקמת שידורי DAB בישראל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות