אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

ועידת הקיימות

"בזן לא תיסגר אלא תשנה את פניה ותפעל גם בתחום האנרגיות המתחדשות"

שלומי בסון, משנה למנכ"ל קבוצת בזן במסגרת שבוע הקיימות והחדשנות הסביבתית של כלכליסט: "השקענו רבות בהפחתת פליטות והפחתת טביעת הרגל האקולוגית שלנו". אינה ברוורמן מייסדת ומנכ"לית אקו וויב, רואה את היום בו ישראל מפיקה חשמל מגלי הים: "ההערכות שלנו שאפשר לייצר עד 250 מגה ואט במתקן אחד"

09.09.2020, 15:24 | ליאור גוטמן

"מספר משרדי ממשלה טרם הגיבו מקצועית על הרעיון לסגירה או הזזה של מפעלי התעשיה באזור חיפה, ובהמשך ועדת מנכ"לים תבחן את הנושא ותגיע למסקנות. המדינה צריכה עצמאות אנרגטית והיא לא יכולה לשמור על עצמה ללא גישה לדלקים. מנגד, מגמות בעולם מושכות לחדשנות, ואנחנו רוצים להביא בשורה בנושא. הבנזין מחזיק לנו רק 15%. בזן לא תסגר אלא תהיה אחרת, מתחדשת, שתייצר דברים אחרים כגון אנרגיות מתחדשות או פלסטיק ביולוגי" - כך אמר היום (ד) שלומי בסון משנה למנכ"ל קבוצת בזן. הדברים נאמרו במסגרת שבוע הקיימות והחדשנות הסביבתית של כלכליסט.

קראו עוד בכלכליסט

לדבי בסון, "השקענו רבות בהפחתת פליטות והפחתת טביעת הרגל האקולוגית שלנו. הפרסומים של המשרד להגנת הסביבה מדברים בעד עצמם וכדאי להתרכז בהם ולא בפופוליזם".  
מימין שלומי בסון, אינה ברוורמן, שאול לפידות ואמיר הורוביץ מימין שלומי בסון, אינה ברוורמן, שאול לפידות ואמיר הורוביץ מימין שלומי בסון, אינה ברוורמן, שאול לפידות ואמיר הורוביץ

אינה ברוורמן מייסדת משותפת ומנכ"לית אקו וויב, כבר רואה את היום בו ישראל מפיקה חשמל מגלי הים. "אקו וויב פועלת במקומות אחרים בעולם ויש לנו מתקן פעיל בגיברלטר, אבל החלום היה לפעול בישראל". לדבריה, מתקן החלוץ של אקו וויב שהוקם במרכז המדינה מנצל את תנועת גלי הים כדי ייצור חשמל. "עד היום חשבו על מתקן בלב הים. הבעיה היא שגלים של 20 מטר לא מסייעים, והגופים הירוקים חששו מפגיעה במרקם הימי". הפתרון שנמצא הוא לחבר מצופים לשוברי גלים קיימים או מבנים ימיים, מה שלא פוגע בסביבה, מוריד עלות ובעל יכולת פעולה מסביב לשעון. "ההערכות שלנו שאפשר לייצר עד 250 מגה ואט במתקן אחד, כלומר מתקן שיכול לספק חשמל לאלפי בתי אב", אמרה.

ד"ר שאול לפידות, מייסד משותף ומנכ"ל חברת מילודאה, מספר שהפתרון שלו מטפל באריזה בחומרים צמחיים. "מדובר בחומר ציפוי של אריזות שמחליף אריזות נייר. פלסטיק אולי מגן על המוצר מפני שומן או מים אבל הוא חומר מזהם. החומר שלנו עשוי מחלקיקים מיקרוסקופים שמקנים לו תכונות של פלסטיק אבל הוא עשוי ונראה כמו נייר". לדבריו, השאיפה היא לתת את אותו אורך מדף למוצרי המזון מבלי לפגוע בסביבה. "עד 2025 החברות הגדולות הצהירו על שינוי צורת האריזה, והמפעל החדש שלנו בערד כבר עובד בקווי ייצור מול השוק עם בניית אבי טיפוס של אריזות, כאשר עד 2022 נגיע לשוק מסחרית" .

אמיר הורוביץ מנהל פיתוח עסקי ב-EDF ישראל, התייחס לפריחה בתחום ייצור החשמל ממתקנים סולארים והזכיר שהרבה חברות לא שרדו את שינויי הרגולציה ובפועל בעשור הקודם הם צמצמו פעילות. "חברות שפעלו בתחום לטווח הארוך שרדו את הטלטלות וכעת יש פריחה. כיום יש הליך מכרזי על המחיר ולא על התעריף, זה עושה את ההליך שלנו מאתגר ולפעמים הפער בין זכיה להפסד במכרז הוא אגורה אחת. במכרז האחרון שלנו בדרום נקבל מהמדינה פחות מ-9 אג' לקילוואט שעה, שזה המחיר הכי זול שנרשם היום".

הורוביץ הזכיר שלאחרונה המדינה מעודדת גם אגירת חשמל וזה יהיה הפתרון העתידי של המשק. "EDF היא אחת החברות הכי גדולות בעולם כולל תפעול כורים גרעיניים. משבר האקלים נתן פוקוס על האנרגיות המתחדשות וצריך לאתר את נקודות החולשה של כל טכנולוגיה, כך שתחום אחד יוכל לגבות את התחום השני.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות