אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ספר חדש: "טראמפ הודה כי ידע שהקורונה קטלנית - אבל הסתיר המידע מהציבור" צילום: בלומברג

ספר חדש: "טראמפ הודה כי ידע שהקורונה קטלנית - אבל הסתיר המידע מהציבור"

העיתונאי בוב וודוורד טוען בספר חדש כי הנשיא אמר לו בתחילת המגיפה שמדובר בנגיף "מדהים למדי", וכנראה פי חמישה "יותר קטלני" משפעת; הדברים הללו מנוגדים לחלוטין להתבטאויות הציבוריות של הנשיא, שאמר כמה פעמים בשלבים המוקדמים של המשבר כי הנגיף "ילך וייעלם"

09.09.2020, 21:23 | שירות כלכליסט

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודה כי הוא ידע על הסכנות הטמונות בנגיף הקורונה, וכן על המאפיין שלו כמדבק במהירות, שבועות לפני מקרה המוות הראשון מהנגיף בארה"ב - כך נטען בספר חדש של העיתונאי האגדי בוב וודוורד (Bob Woodward), תחת הטייטל "Rage".

קראו עוד בכלכליסט

"זה עסק רצחני", אמר טראמפ לוודוורד כבר ב-7 בפברואר.

בסדרת ראיונות שערך עם וודוורד, טראמפ מגלה כי כבר בשלוב מוקדם היו בידיו פרטים מקיפים ברמה מפתיעה על האיום מצד הנגיף. בין היתר אמר הנשיא למראיין כי מדובר בנגיף "מדהים למדי", וכנראה פי חמישה "יותר קטלני" משפעת.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ , צילום: בלומברג נשיא ארה"ב דונלד טראמפ | צילום: בלומברג נשיא ארה"ב דונלד טראמפ , צילום: בלומברג

הדברים הללו מנוגדים לחלוטין להתבטאויות הציבוריות של הנשיא, שאמר כמה פעמים בשלבים המוקדמים של המגיפה כי הנגיף "ילך וייעלם", וכי "הכל מתנהל טוב מאוד".

בספר מתואר נשיא שבגד באמון הציבור ובאחריות הבסיסית ביותר המוטלת עליו מתוקף התפקיד. ב"Rage" מציין טראמפ שתפקיד הנשיאות הוא "לשמור על המדינה שלנו בטוחה". ואולם בפברואר הוא אמר לוודוורד כי הוא יודע עד כמה קטלני הנגיף המתפשט, ובמרץ הוא הודה בפניו שהסתיר את המידע הזה מהציבור.

"כל הזמן רציתי להפחית את עוצמת העניין", אמר הנשיא לוודוורד ב-19 במרץ, ימים לאחר שהורה על מצב חירום לאומי. "אני עדיין רוצה להוריד מהעניין, מכיוון שאני לא רוצה לעורר פאניקה".

מומחים מעריכים כי אם במקום להוריד מחשיבות הנושא היה הנשיא פועל במהירות ובהחלטיות כבר בתחילת פברואר, עם סגר מלא וקפדני, דרישת ריחוק חברתי וחבישת מסיכות - היו נמנעים אלפים רבים של מקרי מוות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות