אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעיתוי בעייתי: לאומי החל בקיצוץ מסגרות אשראי ל־50 אלף לקוחות צילומים: רון קדמי, שאול גולן

בלעדי לכלכליסט

בעיתוי בעייתי: לאומי החל בקיצוץ מסגרות אשראי ל־50 אלף לקוחות

לכלכליסט נודע כי הבנק החל לשגר מכתבים ללקוחותיו בהם הודיע על קיצוץ של 50% בממוצע במסגרות, בעקבות יישום חוק שטרום

10.09.2020, 11:18 | עירית אבישר

בנק לאומי מתחיל במהלך לקיצוץ המסגרות בכרטיסי האשראי ללקוחותיו והחל לשלוח מכתבים ללקוחותיו המודיעים על קיצוץ של 50% בממוצע במסגרות, כך נודע ל"כלכליסט". הערכה היא כי 50 אלף לקוחות בשלב זה הודעה על הקיצוץ.

קראו עוד בכלכליסט

סניף בנק לאומי בדימונה, צילום: חיים הורנשטיין סניף בנק לאומי בדימונה | צילום: חיים הורנשטיין סניף בנק לאומי בדימונה, צילום: חיים הורנשטיין

הקיצוץ נעשה בעקבות חוק שטרום שקבע כי על בנק הפועלים ולאומי לקצץ 50% ממסגרות האשראי עד לסוף השנה, כדי להגביר את התחרות במערכת הפיננסית ולחזק את חברות כרטיסי האשראי כגורם תחרותי מול הבנקים. המטרה הייתה לייצר לחברות כרטיסי האשראי ביקושים מצד לקוחות הבנקים הגדולים לכרטיסים החוץ בנקאיים, וכך להגדיל את הביזור בשוק, שכן כיום כרטיסי האשראי הבנקאיים שולטים ב־70% מהשוק. לבנקים ניתנו כמה שנים להפחתה וככל הידוע עד כה הפועלים הפחית מחצית מהסכום. בלאומי תכננו לבצע את ההפחתה השנה.

התוצאה היא שכיום נותר לפי הערכות לקצץ כ־15 מיליארד שקל, אלא שעיתוי הקיצוץ בעייתי - בעיצומו של משבר עם מיתון ואבטלה גבוהה. בבנקים הגדולים מתריעים כי קיצוץ כזה יכלול פגיעה גם בלקוחות שנפגעו מהמשבר - עסקים קטנים ולקוחות פרטיים הנמצאים בחל"ת או מובטלים - ולכן פנו כבר בתחילת המשבר לבנק ישראל ולמשרד האוצר בבקשה לשינוי המתווה.

אתמול פורסם בכלכליסט כי מסתמן שהמתווה החדש יכלול שינוי מינורי בהיקף קיצוץ המסגרות. בכל אופן, לאומי חייב להתחיל כבר עתה בקיצוץ, והגל הראשון כולל כמעט 50 אלף לקוחות.

מבנק לאומי נמסר: "צר לנו שבתקופה מורכבת ומאתגרת זו, בפן הכלכלי והבריאותי כשהחגים בפתח, אנו נאלצים לפגוע במסגרות כרטיסי האשראי של משקי הבית והעסקים הקטנים, מקור המימון הנגיש ביותר שלהם והיחיד שהוא ללא עלות כלל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות