אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המבקר יתחיל לבקר? צילום: באדיבות מבקר המדינה

דעה

המבקר יתחיל לבקר?

השנה הראשונה של אנגלמן היתה מאכזבת מאוד. יש לקוות שעריכת ביקורות בזמן אמת היא סנונית ראשונה בדרכו להיות מבקר אמיתי. אולי בעתיד הוא גם יעז להטיל אחריות אישית על מבוקרים, ואפילו על ראש הממשלה

10.09.2020, 08:35 | שחר אילן

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן פרסם שלשום (ג') דו"ח מיוחד על תלונות הציבור בנושא הקרונה. היום יפרסם דו"ח ביניים על מובטלי הקורונה. זוהי מדיניות ראויה, טוב שהמבקר מבין את חשיבות הביקורת בזמן אמת לתיקון ליקויים. טוב שהוא מבין שדו"חות אינם יכולים לחכות עד שהמשבר יגמר.

קראו עוד בכלכליסט

הפגנת מחאה בשל משבר הקורונה, צילום: דנה קופל הפגנת מחאה בשל משבר הקורונה | צילום: דנה קופל הפגנת מחאה בשל משבר הקורונה, צילום: דנה קופל

אנגלמן נחשב למועמדו של ח"כ בצלאל סמוטריץ', שאחת ממטרותיו במאבקו במבקר הקודם יוסף שפירא, היתה להפסיק את הביקורות בזמן אמת. ואכן, כבר בנאום כניסתו לתפקיד הבהיר אנגלמן שזו כוונתו. "ככלל", אמר אנגלמן, "אל למבקר להתערב בהליכי קבלת ההחלטות. מעורבות בקבלת החלטות עלולה לפגוע במעמדה של הביקורת כאובייקטיבית וכבלתי תלויה. ראוי למבקר לדבוק בעמדתו כמשקיף וכבוחן תהליכים מן הצד, ולא כמי שמעורב בקבלת החלטות".

מתברר שכמו קודמו שפירא בימי מבצע צוק איתן, גם אנגלמן הבין שאם לא יחקור את תפקוד הממשלה בנושא הקורונה, לביקורת שלו לא תהיה שום משמעות והוא עצמו לא יהיה רלוונטי. וזה כולל גם יבקורת בשעת מעשה שמטרתה לשנות מדיניות.

טוב שאנגלמן התעשת בעניין הזה, אך חשוב שזה לא יקרה רק בנושא משברי כמו הקורונה. יש נושאים חשובים רבים שראוי לחקור בזמן אמת או קרוב לשם. דוגמה אחת היא הליכי קבלת ההחלטות של ראש הממשלה בנימין נתניהו בנושא מכירת מטוסי החמקן לאיחוד האמירויות. נושא שני הוא הליך קבלת ההחלטות במשרד האוצר לגבי התקציב ההמשכי, הליך משברי בלתי פוסק שמאיים כל הזמן לחסל פרויקטים מהחשובים ביותר לטובת החלשים.

השנה הראשונה של אנגלמן היתה מאכזבת מאוד ויצרה תחושה ברורה של מבקר שעוקר לעצמו את השיניים. יש לקוות שעריכת ביקורות בזמן אמת היא סנונית ראשונה בדרך של אנגלמן להיות מבקר אמיתי. אולי בעתיד הוא גם יעז להטיל אחריות אישית על מבוקרים, ואפילו על ראש הממשלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות