אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלומברג: ישראל היא היחידה מבין המדינות המפותחות שיוצאת לסגר מלא בפעם השנייה צילום: גיל יוחנן

בלומברג: ישראל היא היחידה מבין המדינות המפותחות שיוצאת לסגר מלא בפעם השנייה

בסוכנות הידיעות מגדירים את הצורך בסגר שני כ"פיאסקו" של רה"מ והקואליציה שלו "שהוקמה במטרה מפורשת להתמודד עם הנגיף"; נתונים חדשים מלמדים על מצבה העגום של ישראל ביחס לעולם: מספר החולים החדשים בארץ למיליון נפש ושיעור החיוביים גבוהים מאלה שבארה"ב ובבריטניה; בכירים במשק קוראים לממשלה להימנע מסגר; משרד הבריאות: 4,217 מאומתים לקורונה אובחנו אתמול

11.09.2020, 22:15 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

מספר נדבקים

 

חולים קשה ובינוני

22:15- ישראל היא היחידה מבין המדינות המפותחות שיוצאת לסגר מלא בפעם השנייה

 

ישראל היא המדינה היחידה מבין המדינות המפותחות בעולם שיוצאת בפעם השנייה לסגר מלא - כך קובעת סוכנות הידיעות בלומברג במאמר המוקדש לסגר הצפוי בישראל. בבלומברג ציינו שעל פי הערכות הכלכלנית הראשית באוצר סגר ממושך של חודש ימים יעלה למשק הישראל כ-15 מיליארד שקל.

בבלומברג מגדירים את הצורך בסגר שני כ"פיאסקו" של ראש הממשלה נתניהו והקואליציה שלו "שהוקמה במאי במטרה מפורשת להתמודד עם התפרצות הנגיף". על פי בלומברג, "ישראל חזרה לחיים תוך נטישת כללי הזהירות, מה שאיפשר למספר המאובחנים ולמספר מקרי המוות לטפס בהתמדה".

20:00- משרד הבריאות: 4,217 מאומתים לקורונה אובחנו אתמול

 

משרד הבריאות עדכן כי אתמול אובחנו 4,217 מאומתים חדשים לקורונה והתקבלו תוצאות של 48,601 בדיקות. מפרוץ המגפה אובחנו 148,564 נדבקים בקורונה. מצבם של 486 מהחולים קשה, 146 מהם מונשמים. מניין המתים מפרוץ המגפה עומד על 1,090 בני אדם.

 

 

17:30 - חולה קורונה הפר בידוד ונתפס נוהג באוטובוס בעכו

המשטרה תפסה חולה קורונה מאומת, תושב מזרח ירושלים בן 33, שהפר בידוד ונהג באוטובוס פרטי בעיר העתיקה בעכו. השוטרים רשמו לאיש קנס בגובה 5,000 שקל ודרשו ממנו לשוב לביתו על פי הנחיות משרד הבריאות.

(אחיה ראב"ד)

17:00- בכירים במשק קוראים לממשלה שלא להטיל סגר

שורה של בכירים במשק, ובהם יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד, יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס, נשיא התאחדות הקבלנים ראול סרוגו ויו"ר נשיאות המגזר העסקי דובי אמיתי קוראים לממשלה לשקול שאת הכוונה להטיל סגר מלא. "העובדה כי על שולחנכם מונחת הצעה לסגור שוב את העסקים בישראל הינה מנותקת לחלוטין מההבנה של ההשפעות הכלכליות חסרות התקדים שיצר הסגר הראשון", כותבים הבכירים בפנייתם לממשלה שאותה הגדירו דחופה. "אל לכם להיות שותפים לקבלת החלטות שיובילו לצעדים קיצוניים וחסרי היגיון".

 

הבכירים מבטיחים להיות "שותפים מלאים להחלת מגבלות שיסייעו להורדת התחלואה". ואולם, לטענתם "הצעדים הללו חייבים להיות דיפרנציאליים ובהתאם לתחלואה מקומית. אין לנו רזרבות, העסקים על סף תהום, תנו לנו לעבוד, אל תבלמו את היכולת להתאושש מהסגר הראשון".

 

14:25 - נתונים חדשים מלמדים על מצבה של ישראל לעומת העולם

מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה פרסם היום, בין השאר, נתונים המשווים את המצב בישראל לזה של מדינות נבחרות בעולם.

מהנתונים עולה כי מספר החולים למיליון אנשים בישראל גבוה מזה של המדינות שנבדקו (בריטניה, קוריאה, איטליה, אוסטריה, ארה"ב), וכך גם מספר הבדיקות.למיליון איש ושיעור החיוביים. מספר המתים למיליון איש בישראל גבוה מזה של בריטניה, איטליה וקוריאה - אך נמוך מזה של ארה"ב. 

 

12:45 - רשתות המזון-מתגברות שעות פעילות

 

העומס ברשתות המזון, שהחל אתמול עם ההבנה כי החל מהשבוע הבא תכנס ישראל לסגר, עלה הבוקר. ברשתות מציינים כי משעות הבוקר נרשמים עומסים גדולים מהרגיל, גם ביחס לתקופה שלפני ערב החג.

על רקע העלייה בביקוש, הוסיפה שופרסל 21 סניפי שופרסל דיל לסניפי הרשת שייפתחו במוצ"ש. זאת לאחר שאתמול הוסיפה 6 חנויות, אך העומסים שזיהתה הבוקר הובילו להיערכות מחודשת.

ביינות ביתן הכפילו את מספר הסניפים שיפתחו במוצש ל-20 וביוחננף האריכו את שעות הפעילות, כך שניתן יהיה לערוך קניות עד השעה 23:00 עד ערב החג.

ההערכות ברשתות הן, כי העומסים בהזמנות המקוונות יעלו במהלך סוף השבוע וספק אם ניתן יהיה לבצע בתחילת השבוע הבא הזמנות שיסופקו עד ערב החג. יחד עם זאת, לא נרשם מחסור בתוצרת.

 

11:45 - מרד מסעדות וחדי כושר? "לא נוכל לשרוד סגר נוסף, נמשיך לפעול"

 

האם אנחנו עומדים בפני מרד לקראת הסגר הצפוי בשבוע שעבר? בפורום ענף הכושר אומרים כי "מאחר שלא נוכל לשרוד סגר נוסף ללא שיתוף פעולה מצד הממשלה לא נשבית שוב את פעילותנו ואנו נמשיך לפעול, בדומה לאחינו המסעדנים. נדגיש שמפרוץ הקורונה ענף הכושר חטף מכה אנושה, כשהסגרים המקומיים והארציים מביאים איתם צונאמי של ביטולי מנויים. ענף הכושר חיוני לבריאות הציבור ואינו בגדר מותרות, עד היום גורמי הממשל לא מתייחסים לכך בכובד הראש הראוי, מה שבא לידי ביטוי גם בגיבוש מתווה מענקים שאינו מסייע לעסקים שלנו. בפורום חברות מאות רשתות חדרי כושר ועסקי סטודיו פרטיים מכל הארץ".

אתמול אמר שי ברמן, מנכ"ל איגוד המסעדות, כי "אין הבדל בין סגר להחמרה נוספת במגבלות התפוסה. המשמעות בגין סגר היא הפסד של 500 מיליון שקל לחודש. אנחנו מדממים כבר חצי שנה סגר ולו לתקופה קצרה יביא לסגירה של 2,000 עסקים נוספים ופיטוריהם או הוצאה לחל״ת של 25,000 עובדים. הסיבה היחידה לסגר, היא חוסר יכולתה של המדינה לפקח על ההגבלות, אין לזה סיבה אפדימיולוגית. לאור כשלים רבים בתוכניות הפיצויים השונות, קיים ספק רב אם המסעדנים יצייתו להגבלות נוספות שיושתו עלינו".

תומר מור, מנכ"ל מסעדנים חזקים ביחד, אמר: "המסעדנים חייבים לשמור על הפרנסה שלהם, על הלחם שלהם ולא יסכימו לסגור את עסקיהם . אם פני הממשלה לסגר, היא חייבת להזרים פיצויים למסעדנים בעלי העסקים והעצמאיים לפני תחילת המהלך ולהציג מתווה ליציאה ממנו. אנו מזהירים כי במידה ולא תעשה כן , היא תתקל בהתנגדות עזה ובאי ציות מהשטח של מסעדנים ועצמאים שילחמו על חייהם".

אורן אסידו, שף מסעדת פופה: "הסגר הזה הוא לא מה שיעצור את הקורונה או ישפר את נתוני התחלואה, צריך ללמוד לחיות עם הקורונה, בכבישים כל שנה מתים יותר אנשים ממה שמתו מהקורונה אז נסגור את הכבישים? חייבים ללמוד לחיות עם הקורונה! ויותר מזה צריך שמישהו מהחבורת בטלנים שיושבת בירושלים יקח כבר אחריות במקום לחמם כיסאות ולמנות 50 ששרים שאף אחד מהם לא עושה כלום! אני היום כאבא טרי לא יכול להרשות לעצמי לקבל חל״ת שזה אפילו לא 70% ממשכורת רגילה ובריאה, גזרתם עלינו סגר? תשאו בתוצאות ותשלמו על זה שאנחנו לא יכולים לצאת להביא פרנסה הביתה! לכל המשק! גם לעצמאיים וגם לשכירים!"

חדר כושר, צילום: שי כהן חדר כושר | צילום: שי כהן חדר כושר, צילום: שי כהן

 

11:00 - מסתמן: הטיסות לחו"ל יופסקו בתקופת הסגר

משרד הבריאות נערך לצמצום משמעותי עד סגירה מוחלטת של תנועת הטיסות היוצאות והנכנסות ומגבש מאז אתמול (יום ה') מתווה מקיף לסגר הכללי שאמור להתחיל בשבוע הקרוב ולהימשך כשבועיים. במשרד הבריאות מגבשים את ההנחיות והמגבלות באשר לפעילות נמל התעופה בן גוריון.

גורמים במערכת הבריאות העריכו כי לאחר ההתאוששות בפעילות הנמל ופתיחת השמיים בחודש שעבר – משעה שיוטל סגר, לפחות במהלך השבועיים הראשונים שלו, לא יהיו כלל טיסות. "המשמעות של סגר היא שאין כניסה ואין יציאה", אמר הבוקר גורם בכיר במשרד הבריאות. במשרד בוחנים חלופות שונות באשר לאופן סגירת נמל התעופה בן גוריון, וגם לפתיחתו המחודשת.

מאז חודש מרץ נרשמה צניחה דרמטית בפעילות בנמל התעופה בן גוריון שהלכה והחריפה ככל שהתפשטה מגפת הקורונה ברחבי העולם. אט-אט הודיעו עוד חברות תעופה על השהיית פעילותן בישראל, וגם כיום - מעטות הן החברות שחזרו לפעילות שגרתית בין היתר בגלל חסמים שהציבה מדינת ישראל במטרה לצמצם את תנועת הנוסעים: חובת בידוד למשך שבועיים לישראלים השבים מחו"ל מלבד השבים מ- 30 "מדינות ירוקות" ואיסור גורף על כניסת זרים לישראל. בהשוואה לנתוני השנה שעברה, עומדת כמות הנוסעים בנתב"ג על 5 אחוזים בלבד מכמות הנוסעים בשנה שעברה.

 

 

נתב"ג ריק, צילום: ענר גרין נתב"ג ריק | צילום: ענר גרין נתב"ג ריק, צילום: ענר גרין

 

 

08:00 - עוד שיא בתחלואה: 4,038 נשאי קורונה אובחנו אתמול

שוב נשברים שיאי התחלואה: אתמול (יום ה') אובחנו 4,038 ישראלים שנדבקו בקורונה. כך מפרסם הבוקר משרד הבריאות. 8.8% מהבדיקות אתמול נמצאו חיוביות. במקביל, עדכן המשרד שביום רביעי נדבקו 3,967 ישראלים ולא 4,013 כפי שדיווח אתמול.

 

מאז חצות אובחנו עוד 272 נדבקים ומספר המאומתים הכללי עומד על 146,542 – נתון המציב את ישראל במקום ה-24 במספר המאובחנים בקרב המדינות בעולם. ישראל עדיין נמצאת במקום הראשון במספר המאובחנים היומי ביחס לאוכלוסייה בעולם.

 

בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 982 חולי קורונה, 489 מהם במצב קשה. 134 מהחולים מחוברים למכונות הנשמה. בסך הכול נפטרו 1,077 ישראלים מאז הנגיף הגיע לארץ.

 

בישראל 33,920 חולים פעילים. 4,261 מהם, כלומר 12.5% מכלל החולים בארץ, הם תושבי ירושלים. 2,045 מהחולים הם תושבי בני ברק, 1,373 מתגוררים באשדוד, 953 במודיעין עילית, 949 בבית שמש, 889 בתל אביב יפו, 806 בפתח תקווה, 703 באשקלון, 699 בנתניה, 636 בחיפה, 600 באום אל פחם, 578 בבאר שבע, 551 באלעד, 542 בחולון, 459 בראשון לציון, 449 בנתיבות, 448 בטירה, 401 בביתר עילית, 359 בחדרה, 338 בנצרת, 338 ברחובות, 303 בבת ים, 294 בכפר קאסם, 260 בטייבה, 246 ברהט, 239 בסכנין, 229 ברמת גן, 215 בלוד, 214 במעלה עירון, 211 בערערה, 208 בשדרות, 206 בשפרעם, 198 באבו סנאן, 197 ברכסים ו-195 בקלנסווה.

 

ויש גם ערים שבהן מספר קטן יחסית של חולים פעילים: 32 מתושבי כפר יונה הם חולים, 37 במעלות-תרשיחא, 45 בטירת כרמל, 46 בבית שאן, 47 בקריית שמונה, 47 בערד, 50 ביהוד, 51 באריאל, 53 בקריית אונו, 55 בגבעת שמואל, 57 בנשר, 63 ברמת השרון, 63 בדימונה ו-64 בנוף הגליל.

על פי ניתוח של אתר worldmeters, שעליו מתבססים בין היתר דוחות השוואתיים של משרד הבריאות ומרכז המידע והידע, עולה כי ישראל נמצאת במקום ה-16 בעולם מבחינת נדבקים ביחס לאוכלוסייה. למעשה 1.5% מתושבי ישראל נדבקו בנגיף מאז חודש פברואר. בין המדינות שבהן אחוז הנדבקים הכולל גבוה יותר ביחס לאוכלוסייה: קטאר, בחריין, פנמה, צ'ילה, כוויית, פרו, ארצות הברית, ברזיל ועומאן.

בדיקת קורונה, צילום: שאול גולן בדיקת קורונה | צילום: שאול גולן בדיקת קורונה, צילום: שאול גולן

אמש, אחרי שעות ארוכות של דיונים, הקבינט אישר את מתווה הסגר הצפוי בחגים - שבועיים של סגר מלא ושבועיים נוספים ללא לימודים בבתי הספר והגנים. מועד תחילת הסגר - ככל הנראה ביום רביעי או שישי בשבוע הבא - טרם נקבע. הדיונים בנוגע לתאריכים יימשכו בסוף השבוע, וכנראה ייקבעו סופית בישיבת הממשלה ביום ראשון בשעה 10:00.

ההצעה שאושרה היא להפעיל תוכנית תלת-שלבית לבלימת העלייה בתחלואה על ידי צמצום התקהלויות. בשלב הראשון, שכאמור יחל ביום רביעי הבא או ביום שישי, ערב ראש השנה, יוטל סגר מלא: מערכת החינוך תיסגר (מלבד חינוך מיוחד, ובכיתות ה' ומעלה יבוצע לימוד מרחוק לאורך החגים) ותיסגר פעילות המגזר הפרטי והציבורי למעט עבודות חיוניות, מרכולים, בתי מרקחת ועסקים חיוניים.

 

לפי המתווה שאושר, בשלב זה תבוצע עבודה מהבית ככל הניתן; יותרו תפילות ציבוריות במרחב הפתוח או במרחב הסגור בתנאים שנקבעו בתוכנית ה"רמזור" במצב "אדום"; המסעדות ייסגרו לחלוטין (מלבד משלוחים); וכן מקומות פנאי ובילויים, בתי עסקים ומסחר ותיירות פנים. בנוסף יוטל איסור על תנועת אנשים ליותר מ-500 מטר ממקום המגורים.

 

השלב השני, שיחל בסביבות 1 באוקטובר למשך לפחות 14 יום, יהיה חלופת ה"ריסון המהודק" שאותה העלה פרופ' גמזו. בשלב זה, מערכת החינוך תמשיך להיות סגורה (פרט לחינוך מיוחד וללימודים מרחוק של תלמידי כיתות ה' ומעלה), תוגבל תנועת אנשים מחוץ לאזורי המגורים לאורך ימי חג הסוכות (מערב החג למשך תשעה ימים), וכן יוגבלו ההתקהלויות באזורי הארץ בהתאם להגדרות שנקבעו בתוכנית "רמזור" למצב "אדום".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות