אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל ריו טינטו יעזוב את תפקידו - בעקבות הרס המערות העתיקות באוסטרליה צילום: רויטרס

מנכ"ל ריו טינטו יעזוב את תפקידו - בעקבות הרס המערות העתיקות באוסטרליה

ז'אן סבסטיין ז'אק יפרוש עד 31 במרץ, ושני בכירים נוספים - עד סוף השנה; ריו טינטו הודיעה על הצעד בעקבות לחץ משקיעים, לאחר שב-24 במאי הרסה מערות עתיקות בפילבארה שבמערב אוסטרליה, הנחשבות לאתרים קדושים לאבוריג'ינים

11.09.2020, 08:53 | שירות כלכליסט

ענקית הכרייה האוסטרלית ריו טינטו הודיעה כי המנכ"ל ז'אן סבסטיין ז'אק יפרוש מתפקידו עד סוף מרץ, על רקע פרשת הרס המערות העתיקות באוסטרליה. ז'אק כיהן בתפקיד ארבע שנים.

קראו עוד בכלכליסט

ריו טינטו הודיעה על הצעד בעקבות לחץ משקיעים, לאחר שב-24 במאי הרסה מערות עתיקות בפילבארה שבמערב אוסטרליה, הנחשבות לאתרים קדושים לאבוריג'ינים - שהתנגדו למהלך. במערות נמצאו הוכחות לנוכחות אנושית מלפני 46 אלף שנה.

ריו טינטו - חברת הכרייה השנייה בגודלה בעולם במונחים של שווי שוק - הודיעה כי ג'אק יעזוב לפני 31 במרץ אם יימצא לו מחליף. שני בכירים נוספים - בהם כריס סיינסבורי, מנכ"ל חטיבת עפרת הברזל, יעזבו את החברה עד סוף השנה.

מנכ"ל ריו טינטו ז מנכ"ל ריו טינטו ז'או סבסטיין ז'אק | צילום: רויטרס מנכ"ל ריו טינטו ז

באוגוסט ביטליה ריו טינטו את הבונוסים שאמורים היו לקבל ג'אק,  סיינסבורי וסימון ניבן, אחראית הקשרים התאגידיים.

המערות שכנו מעל 8 מיליון טונה של מרבצי עפרת ברזל, בעלי שווי מוערך באותו הזמן של 75 מיליון פאונד. 

מערות האבוריג מערות האבוריג'ינים באוסטרליה. לפני (למעלה) ואחרי ההרס שבוצע על ידי ריו טינטו | צילום: איי אף פי מערות האבוריג

בדיקה שערכו בחברה בעקבות האירוע מצאה שאמנם התקבל אישור חוקי להריסת המערות, אך המהלך לא עמד בתקנות של ריו טינטו, וכמו כן לא יצרה קשר עם הבעלים המסורתיים של המקום. 

הדחת המנכ"ל מראה כי נושאים סביבתיים ותרבותיים מקבלים חשיבות רבה יותר בתעשיית הכרייה, הנאבקת עם התדמית הבעייתית שיש לה בקרב משקיעים. 

אמש הודיעה HESTA, קרן פנסיה אוסטרלית של עובדים בתחום הבריאות המחזיקה במניות של ריו טינטו בשווי 182 מיליון דולר, כי איבדה אמון ביכולת של החברה לבצע "אתחול מחדש" ליחסים עם הקהילות שמחזיקות, באופן מסורתי, באתרים כגון אלה שנהרסו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות