אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שיא עגום: הגירעון התקציבי של ארה"ב עלה על 3 טריליון דולר צילום: שאטרסטוק

שיא עגום: הגירעון התקציבי של ארה"ב עלה על 3 טריליון דולר

כך לפי נתוני משרד האוצר ל-11 החודשים הראשונים של שנת התקציב המסתיימת בסוף החודש; הסיבה העיקרית: תוכניות הסיוע בסך 2 טריליון דולר לשיקום נזקי הקורונה

12.09.2020, 12:28 | שירות כלכליסט

הגירעון התקציבי של ארה"ב הגיע לשיא של יותר מ-3 טריליון דולר בעקבות תוכניות הסיוע המאסיביות של הממשלה למזעור נזקי הקורונה.

קראו עוד בכלכליסט

הממשלה הפדרלית הוציאה יותר מ-6 טריליון דולר ב-11 החודשים הראשונים של שנת התקציב הנוכחית שמסתיימת בסוף החודש, מהם 2 טריליון על תוכניות סיוע לשיקום נזקי הקורונה, כך מסר משרד האוצר. לעומת זאת, היא הכניסה 3 טריליון דולר בלבד ממסים.

שר האוצר סטיבן מנושין, צילום: אי פי איי שר האוצר סטיבן מנושין | צילום: אי פי איי שר האוצר סטיבן מנושין, צילום: אי פי איי

הגירעון הנוכחי הוא יותר מכפול מגירעון השיא הקודם מ-2009, אז נאבקה וושינגטון עם השלכות המשבר הכלכלי של 2008. אך גם לפני המגפה, ארה"ב נמצאה בדרכה לגירעון של יותר מטריליון דולר השנה – גם הוא משמעותי במונחים היסטוריים, אך ההוצאות שנועדו לרכך את השפעות  הקורונה העלו את הגירעון לאין שיעור. משרד התקציבים של הקונגרס חזה החודש שארה"ב כנראה תגיע לגירעון שנתי של 3.3 טריליון דולר, יותר מפי שלושה לעומת הגירעון של השנה שעברה. סך החוב הממשלתי צפוי לעמוד על 26 טריליון דולר.

בשימוע שנערך בוושינגטון ביוני אמר ג'רום פאוול, יו"ר הבנק הפדרלי, לחברי הקונגרס, שמגמת ההוצאות של ארה"ב "אינה בת קיימא", אך גם שהפחתת הגירעון אינה בראש סדר העדיפויות לאור מצב הכלכלה.

כלכלת ארה"ב התכווצה בקצב שנתי של יותר מ-30% ברבעון השני, ההתכווצות הרבעונית הגדולה ביותר שלה מאז החל התיעוד, זאת בשעה שמגמת הפיטורים וסגירת בתי העסק נמשכת. בערך 30 מיליון בני אדם – כ-20% מכוח העבודה האמריקאי - עדיין מקבלים דמי אבטלה כלשהם, למרות פתיחתה ההדרגתית של הכלכלה, כך מסר משרד העבודה השבוע. עם זאת, שמרנים רבים בוושינגטון חוששים מהוצאות נוספות. הריפובליקנים העלו השבוע הצעה לסיוע נוסף של 300 מיליארד דולר, אך התוכנית נחסמה לאחר שהדמוקרטים אמרו שמדובר בסכום קטן בהרבה משלושת טריליון הדולר שהם מעוניינים להעביר כסיוע.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות