אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש שיחרר את עו"ד יוסי שגב מתפקידו - כמנהל מיוחד של קרקעות פי גלילות צילום: אוראל כהן

ביהמ"ש שיחרר את עו"ד יוסי שגב מתפקידו - כמנהל מיוחד של קרקעות פי גלילות

כך נקבע בפסק הדין של השופט אבי שליו מבימ"ש השלום בת"א, במסגרת תביעתם של עו"ד ד"ר יוסי שגב ועו"ד משה שוב ז"ל לשכר בגין פעולותיהם כמנהלים מיוחדים במתחם, לאחר ביטול ההחלטה הקודמת; השופט פטר את רמ"י מתשלום שכרו

13.09.2020, 17:10 | ליטל דוברוביצקי

בית משפט השלום בתל אביב שיחרר בשבוע שעבר את עו"ד ד"ר יוסי שגב מהעסקתו כמנהל מיוחד של קרקעות בהיקף של כ-630 דונם בפי גלילות וכן פטר את רשות מקרקעי ישראל מתשלום שכרו.

פסק הדין של השופט אבי שליו ניתן במסגרת תביעתם של עו"ד ד"ר יוסף שגב ועו"ד משה שוב ז"ל לשכר בגין פעולותיהם כמנהלים מיוחדים במתחם פי גלילות מזרח.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בשטח המשתרע על פני 630 דונם, מצפון שכונת רמת אביב ג' לגלילות ומזרחית עד רמת השרון. השטח המצוי בתחומי הערים תל אביב ורמת השרון נועד במקור לחקלאות, ובתוכניות מתאר שונה ייעודו למגורים ומסחר והוא מהווה כיום עתודת הקרקע המרכזית בגוש דן.

עו"ד ד"ר יוסי שגב, צילום: אוראל כהן עו"ד ד"ר יוסי שגב | צילום: אוראל כהן עו"ד ד"ר יוסי שגב, צילום: אוראל כהן

השטח הוא חלק ממתחם תכנוני הכולל זכויות בניה בהיקף של כ-12,000 יח"ד ו-700,000 מ"ר של שטחים עיקריים לבניה לתעסוקה ומסחר. השטח מוחזק בבעלות משותפת של המדינה (כ- 71%), משפחת מוגרבי (כ-4%) וכ-300 בעלים פרטיים.

בשנת 1980 מונו ד"ר שגב ועו"ד שוב ז"ל כמנהלים מיוחדים ובשנת 1989 ניתן תוקף להסכם פשרה בין הצדדים אשר קבע מתווה לחלוקת השטח. פסק הדין הנוכחי מתייחס לפעולות המנהלים משנת 1994 (בגין תקופה קודמת נפסק שכרם בשנת 1989). בשנת 2013 נפסק למנהלים שכר בשיעור של 3% מהקרקע שבבעלות המדינה ומשפחת מוגרבי, ו- 5% מהקרקע שבבעלות הבעלים הפרטיים.

שכר בשווי מיליוני שקלים

ההחלטה בוטלה ע"י בית המשפט המחוזי בשנת 2014 שהורה על קיום בירור מעמיק בנוגע לתקפות מינוי המבקשים בתקופה הרלוונטית ובחינת טיב פעולותיהם ותרומתם לשינוי הייעוד.

בית המשפט פסק כי המנהלים אינם זכאים לקבל שכר מהמדינה ובהתייחס לחלק מקרקעות משפחת מוגרבי, עם זאת חייב את יתר הבעלים בשכר בשיעור 2.5% מהקרקע. על אף ההפחתה הניכרת בשכר, לפי הערכות שהוצגו בהליך, מדובר בשכר בשווי מיליוני שקלים.

בית המשפט סקר את המהלכים שהובילו לשינוי הייעוד (לרבות פינוי פי גלילות), וביקר את התנהלות המנהלים משך השנים נוכח אי הגשת דוחות תקופתיים והיעדר שקיפות כלפי בעלי הזכויות השונים בקרקע. עו"ד משה שוב ז"ל הלך לעולמו בשנת 2016, ובית המשפט שחרר אתמול את ד"ר שגב מתפקידו כמנהל.

בפסק הדין קבע השופט כי "לאחר שבחנתי את הדברים, מצאתי כי יש לבטל גם את מינויו של ד"ר שגב כמנהל. במסגרת ההליך הובהר כי בעלי הזכויות בקרקע מביעים חוסר אמון מובהק בד"ר שגב ואף חולקים על מקצועיותו ובקיאותו בנושא התכנון והחלוקה שעליו היה אמון עו"ד שוב המנוח ... לכך יש להוסיף את הפגמים שנמצאו בהתנהלותו של ד"ר שגב בתפקידו כמנהל, החל ממעורבותו המינורית, וכלה בהיעדר השקיפות והדיווח מול בית המשפט ולבעלי הזכויות. הבעת אי האמון בד"ר שגב מצד כל המשיבים היתה גורפת ומובהקת".

עוד קבע בית משפט כי "לא ניתן להתעלם מכך שמאז ועד היום הורשע עו"ד ד"ר שגב בהליך פלילי (התחמקות מתשלום מע"מ על שכר טירחה באחד מתיקיו-ל.ד), וההרשעה אושרה בערכאת הערעור. סבורני שההרשעה, בהצטרף ליתר הנסיבות, אינה מאפשרת להותיר את המינוי על כנו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות