אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצעת חוק לאיסור על שיחות שיווק טלפוניות: "חיסכון של חצי מיליארד שקל בשנה לקשישים" צילום: חיים הורנשטיין

הצעת חוק לאיסור על שיחות שיווק טלפוניות: "חיסכון של חצי מיליארד שקל בשנה לקשישים"

חוק מאגר "אל תתקשרו אליי" עבר בממשלה כחלק מהרפורמה נגד עושק הקשישים, ביוזמת שר הכלכלה עמיר פרץ והשרה לשיוויון חברתי וגימלאים ח"כ מירב כהן; לפי הצעת החוק, יוקם מאגר טלפוני שלנרשמים אליו ייאסר להתקשר למטרת שיווק טלפוני

13.09.2020, 20:10 | צבי זרחיה
הממשלה אישרה היום את הצעת החוק: "מאגר אל תתקשרו אליי", הכוללת הקמת מאגר טלפוני אשר ייאסר להתקשר לנרשמים אליו למטרת שיווק טלפוני (מכר מרחוק) זאת כחלק מרפורמת עושק הקשישים אותה מובילים שר הכלכלה והתעשייה, ח"כ עמיר פרץ, והשרה לשוויון חברתי וגמלאים, ח"כ מירב כהן.

קראו עוד בכלכליסט

פרץ וכהן אמרו כי בישראל התפתחה פרקטיקה של שיווק אגרסיבי ומטעה באמצעות שיחות טלפון המתמקדות בניסיונות מכר לאוכלוסיית הקשישים. זאת ועוד, מרבית הציבור רואה בשיחות השיווק הטלפוניות מטרד ודבר שאינו רצוי.
קשישים, צילום: חיים הורנשטיין קשישים | צילום: חיים הורנשטיין קשישים, צילום: חיים הורנשטיין

הצעת חוק זו תהווה חומת מגן לצרכנים המוחלשים אל מול חברות שמשתמשות באוכלוסייה זו כטרף קל לביצוע מעשי עושק. אמדן היקף מחזור עסקאות שנתי של חברות הטלמרקטינג עומד על למעלה מ-500 מיליון שקל.

לפי החוק, אל כלל הרשומים במאגר לא יהיה ניתן לבצע שיחות שיווק מרחוק. חברה שתבצע שיחה לאדם הנמצא במאגר, תיקנס ע"י הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן בסכום של עד 22,000 שקלים ובמקרים מסויימים גם קנס של עד פי 3 מזה.

אלפי סיפורי עושק של קשישים

מאחורי חקיקה זו עומדים אלפי סיפורים של קשישים שנעשקו והפסידו מיליוני שקלים. מדובר בצעד משמעותי נוסף למיגור ולמניעת עושק הקשישים. הצעת חוק ליצירת מאגר לאומי קודמה בעבר בכנסת אך לא חוקקה.

שר הכלכלה והתעשייה פרץ אמר כי ״עושק הקשישים הפך למגיפה, ממנה סובלים אלפי קשישים מדי שנה, וזאת כשהחוק הקיים איפשר לעבריינים לחמוק מעונש והשאיר את הקשישים חסרי אונים ולפעמים גם חסרי כל. הרפורמה של השרה מירב כהן ושלי תשים לזה סוף. כל מי שינסה לעשוק קשישים ישלם על זה בחומרה. מגפת הקורונה, גזרה על קשישים בדידות וריחוק חברתי, אבל לא את ההגנה שלנו כמדינה מפני אותם עבריינים".

שר הכלכלה עמיר פרץ, צילום: אלכס קולומויסקי שר הכלכלה עמיר פרץ | צילום: אלכס קולומויסקי שר הכלכלה עמיר פרץ, צילום: אלכס קולומויסקי

השרה לשוויון חברתי וגמלאים כהן הסבירה כי ״בשנים האחרונות ליווינו אלפי מקרים של אנשים מבוגרים שחולשתם נוצלה ע"י נוכלים שהסבו להם נזקים כלכליים ונפשיים אדירים. במרבית המקרים מעשי העושק בוצעו באמצעות שיחות טלפוניות חוזרות ונשנות. בשיחות אלו לא פעם השמיעו אותם נוכלים איומים, התחזו והפעילו לחץ מסיבי על אותם מבוגרים. בהצעת החוק הזו אנחנו מבקשים לספק הגנה גדולה יותר לצרכנים ולאפשר להם לבחור האם הם מעוניינים לקבל טלפונים מגורמים מסחריים או לא.

"עם אישור הצעת חוק זו, עצם הרמת הטלפון לאדם ששמו מופיע במאגר תהיה בגדר עבירה שיש בצידה קנס. מדובר בשירות חשוב לצרכנים מוחלשים אבל גם לכלל הציבור שלא פעם מוטרד ע"י שיחות שיווקיות שאינו מעוניין לקבלן. מדובר במודל שיושם כבר בעולם בהצלחה והגיע הזמן שגם הצרכנים הישראלים יזכו להגנה זו״.

הממונה על הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן, עו״ד מיכאל אטלן אמר כי ״צורות העוקץ לעולם יפשטו צורה וילבשו צורה ועל מנת לעבור ממאבק מתמשך למיגור התופעה נדרשים כלים נוספים - סמכויות, משאבים ותקנים. אני שמח ששר הכלכלה עמיר פרץ פועל לשם כך. עוקץ הקשישים והאוכלוסיות המוחלשות השונות נמצא בראש סדר העדיפות של הרשות״.

ח"כ מירב כהן מפלגת כחול לבן, צילום: ינאי יחיאל ח"כ מירב כהן מפלגת כחול לבן | צילום: ינאי יחיאל ח"כ מירב כהן מפלגת כחול לבן, צילום: ינאי יחיאל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות