אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"החלטנו להראות לאלשטיין שאנו יודעים ללכת בדרך הקשה" צילום: כפיר סיון

נחשף בכלכליסט

"החלטנו להראות לאלשטיין שאנו יודעים ללכת בדרך הקשה"

ענבר מוביל מהלך חסר תקדים, במסגרתו תובעת אי.די.בי את קרן דולפין ואירסה, שבאמצעותן שולט אלשטיין בחברה. זאת, לאחר שאלשטיין לא העביר 70 מיליון שקל להם התחייב. ענבר: "הרמתי כל אבן למצוא פשרה, עד שראיתי שהוא לא מתכוון להזרים כסף"

14.09.2020, 07:26 | גולן חזני

"הרמתי כל אבן למצוא מתחתיה אפשרות פשרה שתהיה מקובלת על כל הצדדים, מחזיקי האג"ח והחברה. כשראיתי שבעל השליטה לא מתכוון להזרים את הכסף, החלטנו להראות שאנחנו יודעים ללכת גם בדרך הקשה". כך אמר אתמול ל"כלכליסט" גיורא ענבר, הדירקטור החיצוני ויו"ר ועדת הביקורת באי.די.בי פתוח, לאחר שהוביל מהלך חריג שבו תבעה החברה את הבעלים שלה אדוארדו אלשטיין, ואת קרן דולפין וחברת אירסה שבשליטתו.

קראו עוד בכלכליסט

עוד נודע שאהרון קאופמן, מנכ"ל אי.די.בי פתוח, שותף במהלך, אבל בסופו של דבר הוגשה התביעה על ידי ענבר.

לדברי ענבר, "בחברה בסביבת חדלות פירעון, הדירקטורים צריכים להיות קשובים בעיקר לבעלי החוב. לרוע מזלם של בעלי השליטה באי.די.בי, הם לקחו את כל החוב באמצעות סדרות אג"ח. שם, בשל מעורבות הציבור, הזהירות חייבת להיות ברחל בתך הקטנה. כדירקטור הייתי צריך לפסוע כל הזמן בשביל של טובת החברה מול חובת החברה להחזיר את החוב לבעלי החוב שלה".

מדובר בסך הכל ב־70 מיליון שקל. למה הסכום קריטי?

"נושא 70 מיליון השקלים הפך קריטי כי ההבטחה להזרמה היתה הסיבה המקצועית שלנו לא לכלול הערת עסק חי בדו"חות החברה בשנה שעברה. לכן לא יעלה על דעתי שבעל השליטה לא יזרים את 70 מיליון השקלים ואני אשב בחיבוק ידיים. זה מהות תפקיד הדח"צ. המעורבות שלי במהלך הספציפי הזה היתה מעבר לרצוני, כי הבנתי ששאר הדירקטוריון והנהלת החברה נמצאים בניגוד עניינים. לאור העובדה שכל נושאי המשרה בחברה הם גם נושאי משרה בדסק"ש, הבנתי שלא יוכלו לפעול בשמי ולכן כדח"צ נאלצתי לשים עצמי בפרונט של המהלך".

על התגובות בשוק אמר ענבר: "אני מופתע מעוצמת ההשתאות על הצעד. התביעה זה צעד שנראה לי טבעי. מעולם לא חשבתי שלי כדח"צ יש זכות לוותר לבעל שליטה על כסף שהתחייב להכניס לחברה". ענבר טוען כי "עד להחלטה לבצע נתנו את כל האפשרות ואת כל הרצון הטוב לבעל השליטה שיזרים את הכסף ויאפשר לנו לשים את הדבר הזה מאחורינו. רק כשהבנו שהוא לא מתכוון לעשות את זה בשום אופן ומייעד את הכספים להסדרי חוב, בעוד אנחנו רואים בכסף כשייך לחברה ולא לו ‑ רק אז התייעצנו עם טובי המומחים בתחום ובשקיפות מלאה יצאנו לצעד ולא הסתרנו דבר מהנהלת החברה".

אדוארדו אלשטיין וגיורא ענבר, צילום: עמית שעל אוראל כהן אדוארדו אלשטיין וגיורא ענבר | צילום: עמית שעל אוראל כהן אדוארדו אלשטיין וגיורא ענבר, צילום: עמית שעל אוראל כהן

אי.די.בי ביקשה להוציא צווי עיקול במעמד צד אחד

כפי שנחשף ב"כלכליסט" אתמול, חלה התפתחות דרמטית באירועי אי.די.בי כשהחברה, שמנוהלת בידי אהרון קאופמן, הגישה, ביוזמת הדח"צ גיורא ענבר ובאמצעות עו"ד אייל גבע, תביעה לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד חברת אירסה שבשליטתו של אלשטיין ונגד קרן דולפין, שדרכה מחזיקים אלשטיין ואירסה בשליטה באי.די.בי. שופט בית המשפט עודד מאור ביקש את תגובות הצדדים עד תחילת אוקטובר.

מדובר בצעד חסר תקדים בשוק ההון שבו תובעת חברה משמעותית את בעל השליטה שלה. כזכור, אדוארדו אלשטיין למעשה מחזיק ב־100% ממניות אי.די.בי דרך קרן דולפין וחברת אירסה שבשליטתו. אי.די.בי דורשת לחייב את שני הגופים להעביר אליה את הסכום.

במקביל, אי.די.בי ביקשה להוציא צווי עיקול במעמד צד אחד על חשבונות הבנק של דולפין בישראל וכספים שהופקדו בהם. אי.די.בי פתוח מנהלת למעשה מרדף אחרי 58 מיליון שקל שהופקדו בבנקים ישראליים לפני כמה חודשים על ידי קרן דולפין וחברת אירסה הציבורית. הסכום הועבר לבנקים בארץ כביטחונות עבור עסקאות הסוואפ של מניות כלל ביטוח. בעסקאות התקשרה אי.די.בי פתוח עם שני בנקים ישראליים, מזרחי טפחות ואגוד. ענבר מקווה כי כספים אלה עוד מצויים בחשבונות הבנק ולא הועברו חזרה לארגנטינה.

דולפין התחייבה לפני שנה להעביר 70 מיליון שקל לקופת אי.די.בי פתוח, עד 2 בספטמבר, כחלק מהתחייבות לשלושה תשלומים שנתיים בסכום מצטבר של 210 מיליון שקל. אלא שדולפין לא עמדה בהתחייבות. במקום זאת, העבירו אלשטיין ודולפין הצעה משופרת למחזיקי האג"ח, שלהם החברה חייבת 2 מיליארד שקל. כתב התביעה מציין כי אחרי שהסכום לא הגיע, רשמה החברה שני מכתבים לאירסה ודולפין, שבהם נטען כי החברות הפרו התחייבות יסודית ונדרשות להעביר התשלום מיידית. אירסה דיווחה כי לא העבירה את התשלום השני בשל ספקות שהתעוררו בדבר התקיימות התנאים להעברתו.

בכתב התביעה נטען כי "דולפין ואירסה אינן מתכחשות להתחייבות, אבל למרות זאת הן מפרות אותה ומסבות נזק חמור לחברה ונושיה. הן הפרו ומפרות את התחייבויותיהן לחברה בשיעור עצום של 70 מיליון שקל".

אי.די.בי טוענת שההתחייבויות תקפות ומחייבות וכי "לא אירע אירוע כלשהו שבהתרחשותו חל תנאי מפסיק ולא יכולים להיות ספקות כלשהם בגין ההתחייבות".

כאמור, מאחורי המהלך עומד גיורא ענבר, דירקטור חיצוני באי.די.בי פתוח, שחתום על התביעה. במהלך מעודכנים גם הבכירים בנציגויות האג"ח של החברה. ענבר סבור לפי התביעה כי על אלשטיין לפרוע את חובותיו וכי מעשית הוא כבר לא בעל השליטה באי.די.בי פתוח. ענבר נוקט בצעד זה כדירקטור שמייצג את הציבור ולא את בעל השליטה, לאחר שלכל אורך השנתיים האחרונות, עם התערערות מצבה הפיננסי של אי.די.בי, שמר, יחד עם הדח"צים האחרים בחברה, על ניטרליות מול אלשטיין.

אלשטיין השקיע 2.5 מיליארד שקל באי.די.בי

אדוארדו אלשטיין רכש את השליטה באי.די.בי פתוח ב־2014, והשקיע בה כ־2.5 מיליארד שקל. עם זאת, לחברה שווי נכסי שלילי של מיליארד שקל, והיא מנהלת מו"מ להסדר חוב מול שלוש סדרות האג"ח שלה. החברה היא למעשה חדלת פירעון, ואלשטיין מעדיף להגיע להסכמות מול סדרה י"ד, שלה משועבדות מניות השליטה בדיסקונט השקעות, החברה־האחות של אי.די.בי, כדי להישאר עם השליטה בחברה.

בעניין הזה ענבר משחרר הצהרה מפתיעה ודרמטית לא פחות, שלפיה הוא תומך בפתיחת הליך תחרותי למכירת השליטה בדסק"ש, שמחזיקה בשליטה בחברת התקשורת סלקום, חברות הנדל"ן נכסים ובניין וגב־ים, וחברת ההייטק אלרון. לדברי ענבר, "דולפין העבירה לכל אורך התהליך הצעות. אנחנו שמענו על ההצעות האלה בהפתעה, לפעמים ממחזיקי האג"ח. זה מאלץ אותי לפעול בצורה הכי משפטית. גם אם יביא בעל השליטה הצעה שתהיה על דעת כל מחזיקי האג"ח, יכול להיות שנדרוש הליך תחרותי למכירת השליטה בדסק"ש. החוק אומר לבצע הליך תחרותי. אף אחד לא שיתף אותי בתהליך עד עכשיו ואני חותמת גומי לא אהיה".

עד סוף השבוע אמורים מחזיקי האג"ח בשלוש הסדרות של אי.די.בי — ט', י"ד וט"ו — להחליט בהצבעה אם להעמיד את החוב לפירעון מיידי. כדי שהדבר יימנע, יש צורך בהסכמה של שלוש הסדרות. כרגע, סדרה ט' נטולת הביטחונות לא מוכנה להסכמות ודוחה את ההצעה של אלשטיין על הסף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות