אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דמי האבטלה לרוב המובטלים יירדו ב-10% בעוד חודש צילום: באדיבות שירות התעסוקה

דמי האבטלה לרוב המובטלים יירדו ב-10% בעוד חודש

הסיבה: חישוב המובטלים הקובע של הלמ"ס ירד באוגוסט אל מתחת ל-10%. עפ"י החוק אם ירד הנתון המורכב מבלתי מועסקים ונעדרים שבוע מהעבודה מסיבות קורונה מ-10% יירדו דמי האבטלה ל-90%

14.09.2020, 15:18 | שחר אילן

דמי האבטלה לרוב המובטלים יירד ב-10% בעוד חודש, כתוצאה מהעובדה שחישוב המובטלים הקובע של הלמ"ס ירד באוגוסט אל מתחת ל-10% ולמרות שבחודש הבאה צפויה עלייה. חוק הארכת דמי האבלה קובע שאם ירד הנתון המורכב מבלתי מועסקים ונעדרים שבוע מהעבודה מסיבות קורונה (חל"ת) מ-10% ירדו דמי האבטלה של מי שתקופת האבטלה המקורית שלהם הסתיימה ל-90%.

קראו עוד בכלכליסט

כלכליסט התריע על כך שהנתון הזה קרוב ממילא ל-10%. בנתון של אוגוסט שפורסם היום הוא ירד ל-9.8%. וכך למרות הסגר שצפוי להעלות את האבטלה בצורה משמעותית דמי האבטלה ירדו בעוד 30 יום.

שר העבודה והרווחה איציק שמולי אמר ש״קיצוץ דמי האבטלה רגע לפני הסגר הוא מהלך לא אחראי שיפגע אנושות במאות אלפי מובטלים. עד ששיעור האבטלה ירד דרך השקעה בהכשרות מקצועיות ובתמרוץ המעסיקים לקלוט עובדים, אסור לנו לחסוך על החלשים. אדרוש משר האוצר ורוה״מ לתקן את ההחלטה, כך שבצד עידוד התעסוקה רשת הביטחון לאזרחי ישראל לא תיפגע".

הלמ"ס: ירידה של 0.7% באבטלה בחודש אוגוסט 

ירידה של 0.7% בשיעור האבטלה, שהם 31 אלף איש, נרשמה בחודש אוגוסט. על פי החישוב המרחיב של הלמ"ס הכולל בלתי מועסקים, עובדים בחל"ת ומפוטרי קורונה שאינם מחפשים עבודה, שיעור המובטלים עמד ביולי על 11.9% - שהם 497 אלף איש וירד באוגוסט ל-11.2% - שהם 468 אלף.

כך עולה מנתוני התעסוקה לחודש אוגוסט שמפרסמת היום (ב') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

יצוין שבניגוד ללמ"ס, מנתוני שירות התעסוקה עולה שיש כ-750 אלף מובטלים ומנתוני הביטוח הלאומי שיש כ-600 אלף. בחודש יולי פרסמה הלמ"ס חישוב אבטלה רחב יותר, שכלל גם מובטלים מלפני הקורונה, שהיו רוצים לחזור לעבוד, מה שהוסיף כ-16 אלף איש, אבל הפעם נמנעה מכך.

חתימת אבטלה, צילום: באדיבות שירות התעסוקה חתימת אבטלה | צילום: באדיבות שירות התעסוקה חתימת אבטלה, צילום: באדיבות שירות התעסוקה

המרכיב המרכזי במובטלים הוא הבלתי מועסקים, כלומר אנשים שפוטרו, איבדו את המעסיק או התפטרו ומחפשים עבודה. בנתון הזה חלה בחודש אוגוסט עלייה מדאיגה מ-5.1% שהם 209 אלף איש ל-223 ל-5.4% שהם 223 אלף. המשמעות היא שיש יותר מפוטרים ופחות עובדים בחל"ת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות