אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לקראת הסגר השני - שאלות ותשובות בנושאי עבודה, חל"ת והתנהלות כלכלית נכונה צילום: באדיבות שירות התעסוקה

לקראת הסגר השני - שאלות ותשובות בנושאי עבודה, חל"ת והתנהלות כלכלית נכונה

מה עושים אם יוציאו עובדים לחל"ת נוסף? איך יחושבו דמי אבטלה אם עובדים רק חצי חודש? האם אפשר להכריח מעסיק להוציא עובד לחל"ת ואיך להיערך לסגר הפעם? בקבוצת הפייסבוק של כלכליסט, "הקורונה והכיס" עונים על כל השאלות הבוערות

14.09.2020, 19:57 | אתי אפללו
מגפת הקורונה והמצב הכלכלי בעקבותיה מעלים שאלות רבות בנושאים כלכליים שונים, בדיוק בשביל זה הקים כלכליסט את קבוצת הפייסבוק – הקורונה והכיס, בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע רב ותשובות, בכל הנושאים הכלכליים הנוגעים לזכויות עבודה, פנסיה, פיננסים, והתנהלות כלכלית נכונה. הפעם, שאלות לקראת הסגר השני:

  • מוציאים אותי לחל"ת נוסף, מה עלי לעשות?


אם כבר יצאתם לחל"ת השנה, יש לכם תביעה פתוחה בביטוח לאומי. במקרה כזה, אין צורך להגיש לביטוח לאומי תביעה מחדש לדמי אבטלה. עליכם לדווח באתר לשכת התעסוקה על יציאה לחל"ת, והמעסיק צריך לדווח לביטוח לאומי על הוצאתכם לחל"ת.

שירות התעסוקה, צילום: באדיבות שירות התעסוקה שירות התעסוקה | צילום: באדיבות שירות התעסוקה שירות התעסוקה, צילום: באדיבות שירות התעסוקה

  • קיבלתי דמי אבטלה במרץ, והתפטרתי מעבודתי. מצאתי עבודה בשכר גבוה יותר. עכשיו מוציאים אותי לחל"ת, איך יחושבו דמי האבטלה?


דמי האבטלה יחושבו לפי השכר המקורי בתביעה מחודש מרץ, בין אם הם עלו או ירדו מאז.

  • האם יורידו לי שוב 5 ימים בתחילת האבטלה כמו בפעם שעברה?


לא.

  • אם אעבוד חצי מחודש ספטמבר, ואהיה בחל"ת חצי חודש, איך יחושבו דמי האבטלה?


אם את בחל"ת מעל 14 ימים, תהיי זכאית לאבטלה שתחושב לפי ימי העבודה שהיו בפועל בספטמבר, לפי הפרסום של ביטוח לאומי.

  • האם גם הפעם מותר כפל קצבאות אבטלה ואזרח ותיק?


כן.

  • מוציאים אותי לחל"ת בפעם הראשונה, מה עלי לעשות?


לפתוח תביעה בביטוח לאומי, להירשם באתר לשכת התעסוקה ביום היציאה לחל"ת, ליצור קשר עם קרן הפנסיה ולוודא שמוארך לך ריסק זמני אשר שומר על רצף הביטוח.

  • אני ובעלי שנינו עובדים חיוניים, המעסיקים לא רוצים להוציא אותנו לחל"ת, אבל הבנות בבית, איך מסתדרים? אני יכולה להכריח את המעסיק להוציא אותי לחל"ת?

לצערי זה מצב בעייתי מאוד. חל"ת צריך להיות בהסכמה, אם המעסיק לא מוציא אותך לחל"ת, אי אפשר להכריח אותו גם אם הילדים בבית. במצב כזה הייתי מנסה להגיע להסכמות על ימי חופשה שלך ושל בעלך, עם שני המעסיקים.

  • איך להיערך לסגר הפעם?

ללמוד מהפעם הקודמת: עשו דברים נחוצים – טפלו בשן כואבת, תקנו את המנורה באוטו, הוציאו תרופות מרשם. אבל הסופרים יהיו פתוחים – כלומר, אין צורך להצטייד בהררי נייר טואלט.

  • איך עוברים את החגים כשהמצב הכלכלי דחוק?

השנה חלק מהחגים יוצאים בסופ"ש, כלומר ארוחת חג תחפוף לארוחת שישי, דבר זה לכשלעצמו הוא חיסכון. קבעו תקציב לארוחה ואל תחרגו ממנו, אם יש חריגות חפשו תחליפים זולים יותר. מתנות לילדים: חומרי יצירה מחנויות הסטוק יהיו יעילים בתקופה זו.

  • אני עצמאי, האם אני אקבל את כל המענקים מכאן ואילך באופן אוטומטי?

לא. יש צורך להיכנס לאתר רשות המסים ולבקש באופן אקטיבי בכל חודשיים. שים לב שבכל חודשיים עליך להצהיר על ירידה בהכנסות בהתאם לחודשיים הרלוונטיים בשנה הקודמת. למשל: עכשיו נפתחה האפשרות לבקש מענק דו חודשי על יולי-אוגוסט, שמותנה בהצהרה של ירידה של 40% בהכנסות ביחס לחודשים האלו ב 2019.

יש לכם שאלות בנושאי זכויות עבודה, זכויות עצמאיים, פנסיה, משכנתאות, ביטוחים, הלוואות והתנהלות כלכלית נכונה?

בואו לשאול אותנו בקבוצת "הקורונה והכיס" של כלכליסט

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות