אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חרדת קורונה: זינוק במבקשים שימונה להם אפוטרופוס עתידי צילום: אוהד צויגנברג

בלעדי לכלכליסט

חרדת קורונה: זינוק במבקשים שימונה להם אפוטרופוס עתידי

בין מרץ לאוגוסט השנה הופקדו מעל 13 אלף ייפויי כוח מתמשכים - הליך המאפשר לבגירים לקבוע מראש מיופה כוח שיטפל בענייניהם, אם יאבדו את יכולת קבלת ההחלטות. האפוטרופסית הכללית עו"ד סיגל יעקבי: "לקורונה היתה השפעה"

15.09.2020, 06:48 | ליטל דוברוביצקי

הפחד להידבק בקורונה עושה את שלו, בעיקר בקרב בני יותר מ־60: מספרם של ייפויי כוח מתמשכים שהופקדו אצל האפוטרופוס הכללי הוכפלו בחודשי הקורונה לעומת התקופה המקבילה אשתקד - כך עולה מנתונים של האפוטרופוס הכללי במשרד המשפטים שהגיעו לידי "כלכליסט". מחודש מרץ עד אוגוסט הופקדו 13,512 ייפויי כוח מתמשכים לעומת 7,070 באותה תקופה ב־2019.

ייפוי כוח מתמשך הוא הליך בירוקרטי פשוט הרבה יותר מזה של מינוי אפוטרופוס, ואינו מחייב פנייה לבית משפט.

 

קראו עוד בכלכליסט

 האפוטרופוסה הכללית עו"ד סיגל יעקבי. "עורכי הדין יודעים לשווק את המכשיר הזה", צילום: אוהד צויגנברג האפוטרופוסה הכללית עו"ד סיגל יעקבי. "עורכי הדין יודעים לשווק את המכשיר הזה" | צילום: אוהד צויגנברג  האפוטרופוסה הכללית עו"ד סיגל יעקבי. "עורכי הדין יודעים לשווק את המכשיר הזה", צילום: אוהד צויגנברג

העלייה מיוחסת לחשש מקורונה, אבל לא רק. לדברי האפוטרופסית הכללית, עו"ד סיגל יעקבי, "יש פה גידול עקבי ומתמיד שנובע מזה שמדובר בכלי משפטי חדש ומשמעותי. זה גם נובע מכך שיש כ־9,500 עורכי דין שעברו הכשרה לעריכת ייפוי כוח מתמשך ויודעים לשווק את המכשיר החשוב הזה בצדק ללקוחותיהם. אני מעריכה שהגידול ללא ספק קשור גם לקורונה. אני מדברת על תחושות בטן. אנחנו הרי לא שואלים את האנשים למה הם עושים ייפוי כוח מתמשך. אני די בטוחה שלקורונה היתה השפעה. כל אירוע כזה שגורם לנו לחוש באי־נוחות ולהבין שזה יכול לקרות גם לנו הוא אירוע שמעורר לפעולה".

עו"ד הילה צאירי, מנהלת מחלקת דיני ירושה ומשפחה במשרד גדעון פישר ושות', מסבירה כי ייפוי כוח מתמשך נועד לטפל במצב שאדם לא בשכלו ולא יכול לקבל החלטות. "הלב פועם אבל המוח כבר לא כל כך... במקרה כזה אם לא נערך מבעוד מועד ייפוי כוח מתמשך, צריך לפנות לבית המשפט ולבקש למנות אפוטרופוס, מה שמצריך מילוי טפסים, תשלום אגרות והרבה בירוקרטיה. לכן, ייפוי כוח מתמשך חשוב בעיקר לבני המשפחה, כי הם אלה שיצטרכו להתמודד עם הבירוקרטיה במקרה שבו לא נערך ייפוי כוח מתמשך".

הפקדה של ייפוי כוח מתמשך אצל האפוטרופוס הכללי היא תנאי מוקדם לכניסתו לתוקף של מסמך ייפוי הכוח המתמשך. עו"ד גלי גרוס, המשנה לאפוטרופסית הכללית, מציינת כי "עריכתו של המסמך והפקדתו נעשות כאשר הממנה כשיר ומבין בדבר. בשלב מאוחר יותר, שבו הממנה מפסיק להבין בדבר, נדרש מיופה הכוח להגיש לאפוטרופוס הכללי הודעה על כניסתו לתוקף של ייפוי הכוח המתמשך. כ־80% מההפקדות הן של אנשים מעל גיל 60".

תחום הפעילות של ייפוי כוח מתמשך, שנכנס לדין הישראלי רק ב־2017, זינק בשנים האחרונות. ב־2017 הופקדו כ־500 ייפויי כוח כאלה, שנה לאחר מכן כבר פי 11, וב־2019 המספר זינק ל־14 אלף.

בשמונת החודשים הראשונים של 2020 הופקדו כ־17 אלף ייפויי כוח מתמשכים. מהתפרצות הקורונה במרץ 2020 ועד אוגוסט הופקדו 13,512 ייפויי כוח מתמשכים, לעומת 7,070 בתקופה המקבילה. בחודש שעבר הופקדו 2,758 ייפויים לעומת 1,741 באוגוסט 2019. מהנתונים עולה עוד כי בתקופת הקורונה גם נכנסו יותר ייפויי כוח לתוקף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות