אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כשאין שקיפות אובד האמון

כשאין שקיפות אובד האמון

החלטת הממשלה לא לפרסם לפי מה יוחלט על סיום הסגר, תפגע ביעילותו

15.09.2020, 08:13 | אדריאן פילוט
1. ממשלת ישראל הכריזה אתמול על סגר כלל ארצי, שני בתוך חצי שנה. אחרי שקבעה שיא עולמי בשיעור הנדבקים הפכה ישראל גם למדינה הראשונה בעולם שחוזרת למהלך כה דרקוני וגורף. בהודעה לאקונית של דוברות משרד ראש הממשלה כונה המהלך שיחל ביום שישי ויימשך עד 11 באוקטובר ״מתווה מהודק״. אבל מטריד מה שלא נאמר בהודעה. לא נקבע מועד סיום ברור לסגר, ואף לא פורסמו המדדים הבריאותיים שלפיהם יוחלט על יציאה ממנו או על המשכו. מצב העניינים הנוכחי משול למצב שבו מכניסים אדם לכלא, אבל לא קוצבים את עונש המאסר שלו או את האפשרות לשחרור מוקדם לפי סעיף התנהגות טובה.

2. ישראל היא אולי המדינה הראשונה שחוזרת לסגר מלא, אבל ישנן מדינות שמעולם לא הסירו את הסגר מאז האביב או הסירו אותו באופן חלקי: ארגנטינה ופרו. אחת הסיבות לכך שהסגרים בהן לא מצליחים לגבור על התחלואה היא אי ציות להנחיות עקב חוסר אמון בשלטון. ישראל עוד לא שם. אבל, כדי שלא תגיע לכך עליה לנקוט משנה זהירות.

שוטרים שומרים על סגר, צילום: איי אף פי שוטרים שומרים על סגר | צילום: איי אף פי שוטרים שומרים על סגר, צילום: איי אף פי

רוני גמזו קנה את לב הציבור כשהכריז עם מינויו לפרויקטור הקורונה כי נדרש חוזה חדש עם הציבור והחזרת האמון שלו במהלכי משרד הבריאות, באמצעות שקיפות, מקצועיות וענייניות. אלא שההבטחה הזו לא מומשה, בעיקר בגלל כניעתו של ראש הממשלה ללחצים פוליטיים. זהו גם מעגל הקסמים שעליו התריע נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון כשדיבר על סגר שפוגע קשה כלכלית ונפשית, אבל בגלל אובדן האמון שמביא להפרותיו הנשנות הופך ללא אפקטיבי להשגת היעדים הבריאותיים שלו.

3. ההחלטה להימנע מפרסום פרמטרים לסיום הסגר רעה גם כלכלית. כל מעסיק שמתלבט כמה עובדים להוציא לחל"ת, יבחר בגישה מרחיבה כל עוד אינו יודע מתי הפעילות העסקית שלו תתחדש. ההחלטות על פתיחת נתב״ג ומתווה הלמידה מרחוק התקבלו במהירות יחסית, אתמול, יממה אחרי ישיבת הממשלה, ועדיין עולה התהייה: מדוע אין חשיבה על דברים מראש אף שמשרדי הממשלה ידעו היטב שיוטל סגר.

והנה עוד דוגמה עד כמה הותרת קצוות פתוחים יכולה לחרוץ גורלות: תחילה דובר על כך שמסעדות יוכלו לאפשר משלוחים אבל גם למכור ללקוחות בטייק אוויי. בהחלטה הסופית, אפשרות הטייק אוויי נעלמה. עבור בתי עסק רבים זה ההבדל בין סגירה לפתיחה. וכשמקומות העבודה נותרים פתוחים, אולי כדאי היה לשקול שנית לאפשר טייק אוויי. אבל לא, הדבר היחיד שעליו חשבו מראש הוא הסדרי התפילה.

4. "נעבור את זה יחד", חזר ואמר ראש הממשלה שלשום, רגע לפני שעלה על המטוס לוושינגטון. אדוני ראש הממשלה – אז זהו שלא. יהיו מי שיתקשו מאוד לעומת אחרים. הסבל שגורם משבר הקורונה לא מתפלג באופן אחיד. בעלי העסקים הקטנים והבינוניים יישבו בארוחת החג עם מועקה ענקית בחזה. ואילו המועסקים במגזר הציבורי ירגישו בטוחים. קצת שקיפות ויותר ודאות היו מקלות ולו במעט את רוע הגזרות. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות