אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביידן יוצא למתקפה נגד טראמפ: "מצית אקלים" צילום: איי אף פי

ביידן יוצא למתקפה נגד טראמפ: "מצית אקלים"

טראמפ טען שהשריפות אינן תוצאה של משבר האקלים אלא של ניהול כושל של יערות קליפורניה. ביידן: " אם תתנו למצית אקלים עוד ארבע שנים בבית הלבן, למה שמישהו יופתע אם עוד חלקים מאמריקה יבערו?"

15.09.2020, 10:45 | עומר כביר

משבר האקלים תופס במה מרכזית בקמפיין הבחירות לנשיאות ארה"ב: בשעה שדונלד טראמפ מכחיש או מתעלם מהתפקיד של שינוי האקלים בשריפות הענק בחוף המערבי של המדינה, המועמד הדמוקרטי לנשיאות, ג'ו ביידן, יוצא למתקפה ומכנה את טראמפ "מצית אקלים" (Climate Arsonist).

טראמפ, אחרי שבועות שבהם נמנה מלשחרר התבטאות משמעותית בנושא השריפות, המריא אתמול לקליפורניה לפגישה עם המושל גווין ניוסם, ובכירים נוספים, במהלכה טען שהשריפות אינן תוצאה של משבר האקלים אלא של ניהול כושל של יערות קליפורניה (אף שהרוב המכריע של היערות נמצא באחריות פדרלית).

קראו עוד בכלכליסט

שריפות ענק בקליפורניה, צילום: AFP שריפות ענק בקליפורניה | צילום: AFP שריפות ענק בקליפורניה, צילום: AFP

כשמזכיר משאבי הטבע של קליפורניה, ווייד קרואופוט, תקף את הבחירה של טראמפ להתעלם מהמדע בנושא השיב טראמפ: "בקרוב זה יתחיל להתקרר. חכה ותראה". קוראופוט חלק עליו. "הלוואי שהמדע יסכים אתך", הוא אמר. טראמפ נשאר איתן בעמדתו: "אני לא חושב שהמדע יודע למעשה". מדעני אקלים מזהירים שללא מהלכים משמעותיים ומיידיים לצמצום פליטות גזי חממה, הטמפרטורות הגלובליות ימשיכו לעלות.

ביידן, במקביל, הפך את עמדתו של טראמפ בנושא האקלים לחלק מרכזי בנאום שנשא אתמול בדלאוור, ותקף את פעילותיו בתחום (שכללו בעיקר ביטול תקנות שנועדו להפחית פליטות מזהמים), תוך שהוא מכנה אותו "מצית אקלים". "אם יהיו לנו עוד ארבע שנים של הכחשת האקלים של טראמפ, כמה פרברים יעלו בלהבות?" הוא שאל, לפי דיווח של הניו יורק טיימס. "כמה שכונות בפרברים יוצפו? כמה פרברים יעופו בסערות-על? אם תתנו למצית אקלים עוד ארבע שנים בבית הלבן, למה שמישהו יופתע אם עוד חלקים מאמריקה יבערו?"

ביידן הציע להשקיע בארבע השנים הקרובות 2 טריליון דולר על מנת להאיץ את המעבר לאנרגיה מתחדשת ולהפסיק את השימוש בדלקי מאובנים, והבטיח שאם ייבחר יבנה חצי מיליון תחנות טעינה למכוניות חשמליות ו-1.5 מיליון בתים חסכוניים באנרגיה ויפעל לביטול פליטות מזהמים מתעשיית האנרגיה עד 2035. "אנחנו חייבים לפעול כאומה. זה לא צריך להיות כל כך רע שמיליוני אמריקאים חיים בצלם של שמיים כתומים ושואלים: האם זה יום הדין?", הוא אמר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות